Хакер е източвал данни от украински банки и ги е продавал на руските спецслужби

В Киев е задържан хакер, откраднал бази данни на украински и чуждестранни банки. След това ги продавал в анонимни интернет платформи, които се администрират от руските специални служби. Проникването е ставало чрез разпространяване на електронни писма до банки и фирми. По този начин хакерът е получавал отдалечен достъп до цифровите им системи. Това съобщи Службата за сигурност на Украйна на 23 юли в Telegram.
"Хакерът е "източил" тази информация в анонимни интернет платформи, администрирани от територията на Руската федерация от представители на руските специални служби. При обиски по местоживеене на задържания служителите на реда са открили компютърно оборудване, банкови карти и мобилни телефони с червени ръце“, се казва в публикацията.
Също в Донецка област киберспециалисти разкриха руски агент, който е организирал излъчването на прокремълско съдържание в окупираната територия на региона. „Той се оказа местен жител, който е участвал от специалните служби на Руската федерация в извършването на взривоопасни дейности срещу държавата ни. Използвал е разработено от него мобилно приложение за операционни системи Android, Apple и телевизори с поддръжка на Smart TV. Проруските агитатори използваха съответните „етери“, за да разпространяват лозунги за подкрепа на нашествениците и оправдаване на техните престъпления, включително в Източна Украйна“, добави пресслужбата.
Общо от началото на руската агресия са неутрализирани над 1200 киберинцидента и кибератаки. Те са били насочени към информационните системи на държавните органи и критичната инфраструктура. Сред тях са съоръженията на Ukrzaliznytsia, Ukrenergo, финансови и телекомуникационни компании.
Прочети цялата публикация



Кремъл не може да прикрие кризата
Колко тревожен е нефтеният разлив в Черно море?
Руските спецслужби са осуетили атентат срещу ръководители на телекомуникационен регулатор
Украйна задържа агент на руското военно разузнаване в Донецка област
Хакери на Путин са проникнали в акаунтите на служители от Пловдив
ISW: Кремъл подценява загубата на Орбан, въпреки че губи важен съюзник
Тоталната война - кулминацията на путинизма
Зеленски обвинява Русия в помощ за Иран и критикува подхода на САЩ
Украинската армия атакува Новоросийск! Казахстан категорично отрича щети по петролния си терминал
Украинец получи 8 години затвор за шпионаж в полза на Русия
На парада за 9 май в Москва няма да има военна техника
Тъжна вест: Отиде си голяма футболна легенда от Дупница
ПСЖ и Байерн Мюнхен сътвориха голов спектакъл – парижани с една крачка напред
Арестуваха будистки монаси със 110 кг канабис на летище в Шри Ланка
Google Преводач стана на 20 години: милиарди потребители, най-популярните фрази и нови възможности с AI
Скаридени такоси предизвикаха вълна от хранителни натравяния сред тенис елита в Мадрид
Владимир Путин: Украйна засилва атаките срещу граждански обекти в Русия
Крал Чарлз пред Конгреса: За Украйна е нужна същата решителност като след 11 септември
Млади огнеборци показаха бързина, смелост и отборен дух в Сандански
Уловиха рядък двуцветен омар в САЩ