БНР Стара Загора | 07.08.2022 06:05:08 | 74

Единственият музей на ските и ски спорта е в Чепеларе


 

  Знаете ли къде се намира първият и единствен Музей на ските и ски спорта у нас? Може би отговорът за любителите на белите спортове у нас не е труден – в Чепеларе. И това е логично, няма къде другаде да бъде открит, защото от 1998 г. красивото родопско градче се гордее с Екатерина Дафовска – донесла на България първия  и единствен до сега златен медал  от зимна олимпиада. Победата е в най-дългата индивидуална дисциплина в биатлона- 15 км с 4 стрелби.

   Тази олимпийска титла е причината в сградата на читалището да се открие в същата 1998 г. Музей на ските и на ски спорта  по инициатива  на Димитър Райчев, учител и общественик, създател също и на Музея на родопския карст в Чепеларе. Като учредители и първи дарители на музея се включват и  бивши и настоящи скиори, Фабриката за ски в града и Община Чепеларе.

   В интересната му експозиция от над 700 експоната  могат да се видят първите, ръчно изработени ски в този край и ски обувки, униформата на първите членове на местното спортно дружество  „Родопски юнак“, създадена по модел на униформата на ботевите четници.“Много снимки на първопроходниците на зимните спортове у нас, купи, медали, грамоти и спортни вещи, принадлежали на заслужили спортисти от Чепеларе и района донесли слава на градчето и на България на балканиади и световни и европейски първенства. Разбира се централно място заемат витрината с експонати, посветени на златната ни медалистка от Зимните олимпийски игри в Нагано през 1988 г. Екатерина Дафовска.“, разказва екскурзовода Светла Терзийска.

   Както и витрината на Радослав Янков,  първият и  единствен носител на Световната купа на FIS  в сноуборд слалома.Музеят притежава дарения на екипи, ски, снимки и отличия и  купи и на Кръстана Стоева ,Шинка Куцинова, , Евангелина Пешинска, Борислав Киряков,, Митко Хаджиев, Димитър Герджиков и много други. Могат да се видят специално подарените ски на най-добрия ни алпийски скиор Петър Попангелов от чепеларската фабрика „Пампорово“ с неговото име.

 В звуковия файл чуйте интервюто със Светла Терзийска от Музея на ските и ски спортовете в Чепеларе. 



Прочети цялата публикация