Fakti.bg | 14.08.2022 05:28:34 | 133

Бялата книга на Китай нарушава суверенитета на Тайван


Първата бяла книга на Пекин за Тайван, публикувана при президента Си Дзинпин, представлява отклонение от пътя, определен от неговите предшественици, който обещаваше на Тайван висока степен на автономия след обединението с Китай, заяви експерт по-рано тази седмица.

В сряда Китай публикува първата си бяла книга за Тайван, откакто Си поема властта през 2013 г. Забелязва се сериозно отклонение от рамката, зададена в предишните „издания“ от 1993 г. и 2000 г., а именно премахването на понятието „една държава, две системи“.

Тайпе, 11 август (CNA) Първата бяла книга на Пекин за Тайван, публикувана при президента Си Дзинпин (習近平), представлява отклонение от пътя, определен от неговите предшественици, който обещаваше на Тайван висока степен на автономия след обединението с Китай, каза експерт в четвъртък .

Визията на Пекин за „повторно обединение“ с Тайван в двете предишни бели книги бе отбелязано с думите „... централното правителство няма да изпраща войски или административен персонал, който да бъде разположен в Тайван“.

Някои анализатори разтълкуваха премахването на този текст като предложение от страна на Си за „разводнена“ версия на модела „една държава, две системи“, въпреки заложеното в последната бяла книга, а именно, че „Тайван ще се радва на висока степен на автономност като специална административна област“ след „обединението“.

Чанг Ву-уе – експерт по въпросите, свързани с Китай, заяви, че нарастващите антикитайски настроения в Хонконг през последните години са направили Пекин по-решителен и готов да „затегне хватката си“.

Масовият протест срещу законопроекта за екстрадация в Хонконг през 2019 г., който принуди Пекин да отхвърли законопроекта, накара Китай да приеме закон за националната сигурност на територията през 2020 г. и да преразгледа избирателната система през 2021 г., за да увеличи контрола си над Хонконг, каза още Чанг.

Предложена за първи път през 1979 г. от Дън Сяопин, върховен лидер на Китай от 1978 г. до смъртта му през 1989 г., формула „една държава, две системи“ предлагаше да позволи на Тайван да запази своето правителство и административна система в замяна на обединение през Тайванския проток и бе по-късно приложена в Хоконг и Макао.

Дън разясни идеята, известна като Шестте концепции за мирно обединение на Дън“ през 1983 г., като каза, че нито войски, нито административен персонал ще бъдат изпращани в специалния административен район на Тайван, след като той се обедини отново с родината.

Въпреки обещанието на Дън, Си разбра от ситуацията в Хонконг, че „Една държава, две системи“ трябва да „остави място за двусмислие по въпросите, свързани с националната сигурност“, ако ще се прилага в Тайван, заяви Чанг.

Съгласно бялата книга, Китай потвърждава позицията си, че няма да бъде позволено на никого да отдели Тайван от Китай и отбеляза готовността си да отговори с използването на сила срещу външни сили, които възпрепятстват повторно обединение.

По думи на Чанг, публикуването на бялата книга е предизвикано от посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван миналата седмица.

Първата бяла книга на Китай за Тайван през 1993 г. бе издадена след като Република Китай (чието правителство се премести в Тайван през 1949 г.) започна опит да се присъедини отново към ООН. Мястото в Съвета за сигурност на ООН, което първоначално се заемаше от Република Китай, беше дадено на Китайската народна република през 1971 г.

Бялата книга от 2000 г. беше публикувана, след като през 1999 г. тогавашният президент характеризира отношенията през пролива като „специална връзка държава-към-държава“ известна като „Двудържавна теория“

Чанг каза, че трите бели книги са били публикувани в ключови моменти в отношенията между двете дтрани и Китай е счел за необходимо да изясни позицията си по въпроса с Тайван пред международната общност.

Тъй като значението на мира от другата страна на пролива и необходимостта от ангажиране с Тайван все повече се признават от големите сили, Китай трябва отдавна да е планирал да публикува документа, но го е отлагал и сега моментът е повече от подходящ, уж предизвикан от посещението на Пелоси.

Ming Pao – вестник на китайски език в Хонконг, в своя статия наблегна на друг аспект във връзка с бялата книга, отбелязвайки, че Пекин не е казал, че Тайван може да запази собствената си армия по модела „една държава, две системи“, както бе заложено в предишните две версии.

Sing Tao Daily, друг вестник в Хонконг, публикува статия, сравняваща трите версии, в която се казва, че „за първи път Китай дава възможност на Тайван да се радва на висока степен на автономия“ след обединението. Вестникът цитира параграф, който съдържа условна клауза, която не се появява в предходните две версии – „При условие, че суверенитетът, сигурността и интересите на развитието на Китай са гарантирани, след обединението Тайван ще се радва на висока степен на автономия като специален административен регион“.

На свой ред Лю Гуошен, професор от Тайванския изследователски институт към китайския университет Сямън, каза, че последната бяла книга показва, че позицията на Си относно Тайван отразява приемственост и въплъщава традиционни елементи, но също така върви в крак с времето и променящата се международна ситуация.

Междувременно от Министерство на външните работи на Тайван по-рано тази седмица остро осъдиха Пекин и го предупредиха да не подценява решимостта на народа на Тайван да защитава нацията си. Бялата книга не признава факта, че нито една от страните през Тайванския проток не е под юрисдикцията на другата и това е нарушение на суверенитетана Тайван.

Прочети цялата публикация