Курбан за църковния празник Свето Успение Богородично в Йерусалимово

Водени от вярата и уважението към християнските обичаи, йерусалимовци и техните потомци отново отбелязаха големия християнски празник Свето Успение Богородично. От сутринта на 15 август в двора на църквата „Св. Димитър“ 12 овце, дарени от миряни, бяха принесени в жертва за благоденствие, здраве и добруване на живеещите в хаджийското село, съобщават от община Любимец.
Йерусалимовци са единствените в цялата община, които ревностно пазят традицията за този празник и всеки се включва в ритуала с каквото може. В приготвянето на тазгодишната трапеза се включиха повече от 30 дарителя, които освен жертвените животни, закупиха хляб, бира, безалкохолно и всичко необходимо за празничната трапеза. Част от местните жени бяха подготвили обреден хляб и питки, които бяха раздаден на всички присъстващи за Света Богородица, а Димитър Благоев се погрижи ритуалната храна не само да бъде вкусна, но и приготвена навреме. Голяма помощ му оказаха част от благодетелите и вярващите християни.
Празникът започна с тържествен водосвет за здраве и благополучие в двора на местната църква, отслужен от иконом Трифон Караджонов. След края на водосвета всеки един от дванадесетте казана с традиционната гозба, както и дарителите, бяха поръсени със светена вода и благословени.
По време на празничния обяд, в двора на църковния храм се проведе търг. За продажба имаше плодове, дрехи, хранителни продукти и различни вещи, оставени като дарения в църквата. Голяма част от присъстващите си тръгнаха от търга със закупена вещ, а със събраните средства от разпродажбата църковното настоятелство предвижда да се направи обновление на храма.
Кметът на селото Георги Иванов благодари на всички, които се включиха в организирането на празника.
Голяма Богородица беше почетена и в град Любимец. В църквата „Св. Успение Богородично“, отец Караджонов отслужи основната празнична молитва за здраве и благоденствие на местните жители, както и за предпазване на града от природни бедствия.
Прочети цялата публикация




Благовещение в Разлог: Храмов празник и тържествена литургия
Честит празник! Десетки благоевградчани осъмнаха в храма за Благовещение
21 март: Голям празник! Ето кои имена празнуват днес
Тези имена празнуват днес
Ще се сбъднат ли надеждите на Ердоган?
Празник е! Имен ден имат всички, чието име значи "войн"
Наградите "Икар" отличиха най-добрите в театъра у нас
Христо Мутафчиев: Колегите ми обичат театъра на инат, въпреки Министерството на културата и въпреки държавата
Пищна церемония по връчването на наградите "Икар" в Световния ден на театъра
Ученици от София откриха красотата и гостоприемството на Етрополе
Словакия може да блокира 20-ия пакет санкции срещу Русия заради позицията на ЕК по петролопровода „Дружба
Иран може да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрени оръжия след ударите по АЕЦ в Бушер
Иран определи израелски и американски университети в Близкия изток като легитимни цели
Washington Post: Пентагонът подготвя многоседмична сухопътна операция в Иран
Спартак Плевен победи Черно море в драматичен двубой от НБЛ
Милиони на протест "Без крале" в САЩ срещу войната в Близкия изток и Тръмп (снимки)
Гигантски магнит срещу астероиди: нова идея може да спаси Земята без експлозии
Хутите се включиха от Йемен в конфликта с две ракети срещу Израел
Майката на Галина, намушкала 4-ма германци: Много пъти е агресирала срещу мен, не е добре
След сигнал за купуване на гласове в Стара Загора: Задържаха жена с руско гражданство (СНИМКИ)