Fakti.bg | 30.08.2022 21:30:35 | 153

Какво е демисексуалност?


Какво е демисексуалност? Някаква друга психосексуална ориентация ли? Сега ще научим повече по този въпрос.

Нашият свят се слави с това, че е окован в етикети. И те дразнят немалко хора, особено представителите на младото поколение. Колкото повече се вглеждаме в нашата сексуалност и я изследваме, толкова повече тя се оказва очарователна и изненадваща. И се появяват нови термини. Точно като демисексуалността.

Тази концепция функционира от няколко години, но самата функция е толкова стара, колкото и света. Този тип въпроси придобиват популярност и предизвикват дискусии най-вече когато известни личности започнат да говорят за тях. И тогава се замисляме, че се различаваме помежду си и няма една-единствена правилна норма за това как нашите емоции и желания трябва да функционират.

Кой е демисексуалният човек?

Този, който не изпитва сексуално привличане, освен ако не създаде силна емоционална връзка с партньора си.

Обикновено говорим за демисексуалност, когато някой не може да прави секс с този, към когото не изпитва любов и с когото няма емоционална връзка.

Но не става дума само за любов, може би е по-правилно да говорим за близост, сигурност и добро опознаване. Демиромантизмът, т.е. възможността да се влюбим само в човек, с когото имаме силни връзки, е донякъде подобен.

Може би си мислите, че става въпрос просто за житейски избор. Но не е толкова просто. Факт е, че за демисексуалните е трудно да се чувстват физически привлечени, да се вълнуват, ако я няма емоционалната връзка, спомената по-горе. За различните хора тази връзка може да означава различни неща, защото един демисексуален човек може да бъде много различен от друг. Да, нашата сексуалност има много нюанси…

Демисексуалността - предпочитание или ориентация?

Дали можем да говорим за сексуални предпочитания или по-скоро за сексуална ориентация? Все по-често експерти по сексуалност и експерти твърдят, че демисексуалността трябва да се счита за сексуална ориентация. Според някои от тях тя принадлежи към гамата нюанси на асексуалността, а този принадлежи към съкращението LGBTQIA+, където А най-често означава асексуални хора. Проблемът с асексуалността обаче не е толкова прост, колкото може би изглежда на много от нас. Пространството между асексуалността и сексуалността е запълнено от онези, които изпитват сексуална възбуда само в определени ситуации или обстоятелства .

Важно е да осъзнаем, че въпреки многото етикети, които обществото е залепило, не винаги е възможно всичко да се раздели на черно и бяло. Има ги и онези сиви зони, неидентифицираните. Най-важното нещо е да разпознаем своята идентичност, собствените си нужди и да се ръководим от тях в живота си.

Автор: Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg

Прочети цялата публикация