Великобритания ще има кралица-консорт в лицето на Камила Паркър-Боулс

Съпругата на Чарлз, Камила, херцогинята на Корнуол, ще бъде кралица-консорт - титла, която дойде с благословията на кралица Елизабет II след години на спорове, датиращи още от времето преди тя да се омъжи за принц Чарлз, съобщи Асошиейтед прес.
Невинаги е било сигурно, че 75-годишната Камила ще приеме титлата, въпреки че тя не ѝ дава никакви правомощия на владетел.
Макар че съпругата на краля традиционно е коронована за кралица, въпросът каква титла ще има Камила, когато Чарлз стане крал, беше сложен в продължение на много години. Това се дължеше на деликатността относно статута ѝ на негова втора съпруга - и на вълната от скръб, която заля Великобритания след смъртта на бившата му съпруга, принцеса Даяна, в автомобилна катастрофа през 1997 г.
Чарлз и кралското семейство действаха внимателно по този въпрос, имайки предвид трайното обществено възприемане на Камила като "третия човек", който разруши брака между Чарлз и любимата принцеса на народа.
Но през десетилетията Камила спечели голяма част от британската общественост с дискретността си, практичния си подход и лоялността към съпруга си.
Когато Камила и Чарлз сключиха брак на скромна гражданска церемония през 2005 г., тя всъщност стана новата принцеса на Уелс - титлата на Даяна - но вместо това се наричаше херцогиня на Корнуол.
Години наред служители на двореца твърдяха, че Камила е имала намерение да бъде известна като "принцеса-консорт" - вместо традиционната "кралица-консорт" - когато Чарлз се възкачи на трона.
Няма прецедент за титлата принцеса-консорт, която според съобщенията е била предложена от кралските служители. Подобната титла "принц-консорт" е използвана само веднъж - за принц Алберт, съпруг на кралица Виктория, управлявала от 1837 до 1901 г.
В интервю за Ен Би Си през 2010 г. Чарлз е попитан дали Камила ще стане "Кралица на Англия, ако и когато станете монарх". Той се поколеба, докато отговаряше: "Това е... Ще видим, нали? Може и да е така."
Въпросът беше разрешен, когато Елизабет заяви, че иска Камила да бъде известна като кралица-консорт, след като синът ѝ стане крал. Това беше потвърждение, което официално означаваше, че кралското семейство приема Камила като уважаван старши член, и беше широко възприето като ход на Елизабет, който да осигури плавен преход към управлението на Чарлз.
"Когато в пълнотата на времето синът ми Чарлз стане крал, знам, че ще дадете на него и на съпругата му Камила същата подкрепа, каквато дадохте на мен; и искрено желая, когато дойде това време, Камила да бъде известна като кралица-консорт, тъй като тя продължава своята вярна служба", заяви Елизабет през февруари 2022 г., когато отбеляза 70-годишнината от управлението си.
Чарлз заяви, че двамата с Камила "дълбоко осъзнават тази чест".
"Когато се стремяхме заедно да служим и подкрепяме Нейно Величество и хората от нашите общности, моята скъпа съпруга беше моята собствена непоколебима подкрепа през цялото време'', каза той.
Последната кралица-консорт в британската история е съпругата на Джордж VI - кралица Елизабет, известна в по-късните години като кралицата майка, след като дъщеря ѝ става монарх през 1952 г.
Според обичая новата титла на Камила ще бъде обявена по време на коронацията на Чарлз, въпреки че това може да бъде пропуснато.
Родена като Камила Розмари Шанд на 17 юли 1947 г., тя произхожда от аристократи с дълги и тесни връзки с британското кралско семейство. Нейната прабаба, Алис Кепел, е била романтична партньорка на крал Едуард VII.
Тя се запознава с Чарлз на мач по поло през 1970 г., когато е на 23 години, а той е смятан за най-подходящия ерген във Великобритания. Двамата веднага се сближават и до края на 1972 г. Чарлз се влюбва до уши. Но романтиката е прекъсната от осеммесечната му военноморска служба.
В негово отсъствие Камила се омъжва за дългогодишния си приятел, армейския офицер Андрю Паркър Боулс, през 1973 г. Двойката се развежда през 1995 г., малко след като Чарлз дава взривоопасно телевизионно интервю, в което признава за афера с Камила. Чарлз и Даяна се развеждат през следващата година.
Чарлз и Камила изчакват още девет години, докато сключат брак през 2005 г. на частна церемония.
Оттогава Камила поема десетки кралски задължения. Тя е патрон или президент на повече от 90 благотворителни организации и проявява особен интерес към работата с животни, насърчаването на грамотността и овластяването на жените. Тя също така е намерила свое място като публичен говорител, печелейки уважение чрез кампании по трудни въпроси като сексуалното насилие над жени и домашното насилие.
През 2021 г. тя произнесе реч, която мнозина нарекоха знакова, призовавайки "мъжете в нашия живот" да се ангажират с правата на жените и изразявайки съчувствие към семействата на убити жени.
През същата година Бъкингамският дворец подчерта ролята на Камила като висш член на кралското семейство, като я направи кралска дама на най-благородния орден на жартиерата - най-висшия рицарски орден във Великобритания.
Прочети цялата публикация



Експерти обясниха защо всички жени около Тръмп копират дъщеря му Иванка
ЕЦБ запази нивото на основните лихви: ето как реагираха водещите централни банки
Григор Димитров е най-търсеният българин в Google
Принц Хари и Меган Маркъл реагираха остро на нова книга за кралското семейство
Кралица Камила: Меган Маркъл е промила мозъка на Хари
Протестиращи освиркаха крал Чарлз III, принц Уилям и Кейт Мидълтън заради бившия принц Андрю (ВИДЕО)
„Не на кралете“ в Рим: Протест срещу войните и превъоръжаването
Ще се сбъднат ли надеждите на Ердоган?
Четири сезона и една история за надеждата в новия албум на RAYE
Кралски фотограф разкри какво е да работиш с принц Хари и Меган Маркъл
Словакия може да блокира 20-ия пакет санкции срещу Русия заради позицията на ЕК по петролопровода „Дружба
Иран може да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрени оръжия след ударите по АЕЦ в Бушер
Иран определи израелски и американски университети в Близкия изток като легитимни цели
Washington Post: Пентагонът подготвя многоседмична сухопътна операция в Иран
Спартак Плевен победи Черно море в драматичен двубой от НБЛ
Милиони на протест "Без крале" в САЩ срещу войната в Близкия изток и Тръмп (снимки)
Гигантски магнит срещу астероиди: нова идея може да спаси Земята без експлозии
Хутите се включиха от Йемен в конфликта с две ракети срещу Израел
Майката на Галина, намушкала 4-ма германци: Много пъти е агресирала срещу мен, не е добре
След сигнал за купуване на гласове в Стара Загора: Задържаха жена с руско гражданство (СНИМКИ)