Кейт Мидълтън с бижута на Елизабет II и Даяна за бдението в Лондон (СНИМКИ)

Четирима британски войници в червени и златни парадни униформи заеха позиции в четирите ъгъла на ковчега на кралица Елизабет Втора, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
С това днес започна бдението, което ще продължи четири дни, докато тленните останки на покойната кралица са в Уестминстър Хол в Лондон.
Войници от церемониални подразделения на британската армия ще се редуват да пазят ковчега на шестчасови смени.
Ковчегът на кралицата беше поставен на издигната платформа в Уестминстър Хол след тържествена процесия от Бъкингамския дворец.
След това крал Чарлз Трети и други високопоставени членове на кралското семейство напуснаха Уестминстър Хол, докато събралите се отвън хора скандираха: "Бог да пази краля!"
От късния следобед днес гражданите може да влизат в Уестминстър Хол и да преминават покрай ковчега на кралицата, за да отдадат почитта си.
"Кейт Мидълтън носи спомена за Елизабет Втора близо до сърцето си" - това пише People, съобщавайки, че новата принцеса на Уелс и съпруга на принц Уилям е била снимана с брошката на покойния монарх, докато пътува от Бъкингамския дворец до Уестминстър Хол.
Информацията е потвърдена от Лорън Кийна - писател и редактор на The Court Jeweller, като според медията Елизабет Втора е носила бижуто във форма на листо, обсипано с диаманти и перли, в Сеул на 21 април 1999 г.
Заедно със специалната брошка, Кейт е носила и обеци с перли от Колингууд на покойната си свекърва принцеса Даяна, съобщава People, цитирайки Kiehna.
Според The Court Jeweller Меган Маркъл също е носила перлени и диамантени обеци, подарени от Нейно Величество.
Междувременно стана ясно, че освобождаването на персонал в "Кларънс хаус", бившата официална резиденция на крал Чарлз Трети в Лондон, е неизбежно, каза днес неин говорител, цитиран от Франс прес.
Британска синдикална организация веднага реагира критично на съобщението.
По информация на вестник "Гардиън" десетки служители на "Кларънс хаус" вече са получили уведомления за освобождаване, предава БТА.
В резиденцията работят стотина души, някои от които - от десетилетия.
Обслужването на краля и кралицата консорт ще бъде прехвърлено на Бъкингамския дворец след наследяването на трона от Чарлз Трети, който в четвъртък беше провъзгласен за крал след смъртта на неговата майка, кралица Елизабет Втора.
"След наследяването на трона миналата седмица, работата на резиденцията на бившия принц на Уелс и бившата херцогиня на Корнуол спря, както повелява законът, и започна процес на консултации", заявиха от "Кларънс хаус" пред АФП.
"Нашият персонал служи дълго и предано. Въпреки че освобождаването на част от него е неизбежно, ние работим усилено, за да намерим нови позиции за възможно най-голяма част от личния състав", допълниха от резиденцията.
"Решението на "Кларънс хаус" да обяви освобождаванията в периода на траур просто е безсърдечно", реагира на новината генералният секретар на британския синдикат PCS. "Ако това решение е било предварително предвидено при промяна на ролите в кралското семейство, то неговият мащаб и бързината, с което беше обявено, са изключително крайни", добавиха от профсъюза в изявление.
В. "Гардиън" напомня, че персоналът на "Кларънс хаус" не е представляван от нито една синдикална организация. Според британския всекидневник кралските служби първоначално са имали намерение да обявят освобождаването на служители след предстоящото в понеделник погребение на кралица Елизабет Втора. След юридическа консултация е било взето решение новината да бъде съобщена преди това.
На всички служители ще бъдат предложени увеличени обезщетения и нито един няма да бъде освободен поне през следващите три месеца, съобщават кралските източници.
Междувременно стана известно, че президентът на САЩ Джо Байдън е разговарял с крал Чарлз Трети, за да поднесе съболезнованията си по повод смъртта на неговата майка, предаде АП, като се позова на Белия дом.
Той отбеляза, че Байдън си спомня с умиление за добротата и гостоприемството на кралицата. Президентът и първата дама на САЩ Джил Байдън отседнаха при Елизабет Втора в замъка Уиндзор през юни.
Белият дом информира, че Байдън ''също така е изразил голямото възхищение на американския народ от кралицата, чието достойнство и постоянство задълбочиха трайното приятелство и специалните отношения между Съединените щати и Обединеното кралство''.
Следващата седмица президентът на САЩ, наред с други държавни ръководители, ще присъства на погребението на Елизабет Втора в Лондон.
Прочети цялата публикация



Хелена Бонам Картър на 60 г.: Много по-щастлива съм сега, отколкото в младините си
Кейт Мидълтън се сблъска с бившия си на кралска сватба (СНИМКИ)
Скритото послание в зашеметяващата червена визия на Кейт Мидълтън
Камила не одобрявала Кейт Мидълтън за принц Уилям, била твърде обикновена
Големият триумф на Кейт Мидълтън: Принцесата омагьоса Италия при първата си поява зад граница след рака (СНИМКИ)
Суданец се опита да убие с нож мъж на улица в Белфаст, гневни протестиращи опожариха автомобили
Кръстиха сорт роза на Дейвид Бекъм (СНИМКИ+ВИДЕО)
Елизабет Хърли на 61 г.: Вдъхновение за милиони жени по света (СНИМКИ)
Четири години по-късно: Серина Уилямс се завърна на корта с огромна победа (видео + снимки)
Принц Хари планира да заведе Меган и децата им във Великобритания съвсем скоро
Бленджини: Не бяхме готови да страдаме
България отстъпи на Белгия след оспорвана битка в Лигата на нациите
Гълъб Донев: Държавата може да изплаща пенсии и заплати, но е нужна промяна в структурата на разходите
Богдан Костов парафира дългосрочен договор с Ботев Пловдив
Новият шеф на СДВР започна с удар: Разбиха наркооранжерия в столичния квартал "Бояна" (снимки)
Около 20 000 са без вода след ударите на САЩ в Иран
Изчезнал преди 11 години германски модел присъства в досиетата на Епстийн
Тръмп призова Европа да изолира хора, пътували до огнищата на ебола