Fakti.bg | 18.09.2022 11:23:30 | 276

Путин на 25 февруари и Путин на 16 септември


На 25 февруари, ден след началото на „спецоперацията“ си в Украйна, президентът на Руската федерация поиска капитулацията на Володимир Зеленкси. На 16 септември руският диктатор вече коренно е променил тона и сега моли тази „шайка наркомани и неонацисти“ за мир.

Коренната промяна на #Путин pic.twitter.com/5RMAjpTFpd

— Fakti.bg (@fakti_bg) September 18, 2022

Какво се промени за 200 дни?

Когато на 24 февруари сутринта Русия започна пълномащабна непредизвикана война срещу Украйна, светът беше шокиран, въпреки че в продължение на седмици преди това имаше предупреждения за такъв сценарий. Украйна обаче не беше шокирана, защото познава много добре нрава на Путин, който още от 2014 г. с окупирането на Крим води война срещу Киев.

На 24 февруари сутринта сирените за тревога бяха включени и руски танкове преминаваха границата от няколко посоки. Но Украйна спечели войната още в първите часове, защото отказа да се предаде, отказа да подари независимостта си на Путин.

Тридневният блицкриг на руската армия по превземане на Киев се оказа халюцинация и тя беше разгромена в Киевска област, а сега си плюе на петите и в други окупирани територии на изток. В рамките на 200 дни Украйна изобличи за пореден път лицето на руските фашисти, които влязоха на нейна територия не с идеята да я „освободят“ от въображаемите нацисти, а да окупират земи и с фиктивни референдуми (подобно на Крим) да ги анексират. Изобличен бе митът, че руската армия е „модерна“ и „безаналогова“, защото в действителност тя е съставена от мародери и военнопрестъпници, които убиват и изнасилват беззащитни жени и деца.

Путин се надяваше, че неговата шайка фашисти с униформи ще бъде приета като освободител, но получи звучен шамар, чийто грохот ще се чува още десетилетия в Руската федерация. Тя бе тотално изолирана от цивилизованите страни на запад, а хлад се забелязва и от Пекин. Дори съюзник на Москва като Казахстан отказа да подкрепи тази непредизвикана военна агресия срещу независима Украйна.

След геройския подвиг на Украйна сега Кремъл моли за преговори. Само за месеци реториката на РФ се промени и от искане за пълна капитулацията на Киев сега агресорът иска... мир. Но няма да го получи, докато не избяга от всички окупирани украински територии, включително Крим.

Какви са следващите ходове на Путин?

Режимът на Путин вече ясно осъзнава, че не може да излезе от войната като победител. Големият проблем на Кремъл е, че вече дори руснаците започват да го осъзнават – въпреки денонощната пропаганда по телевизията, че руската армия бележи победа след победа на украинска територия, което просто не отговаря на истината.

Катастрофата, в която Путин вкара своята държава, ще се задълбочава с всеки изминал ден.

Европейските лидери разбраха, че ако Украйна не спре руския агресор сега, други европейски държави рано или късно ще бъдат следващите. Със сила руският империализъм ще се опита да начертае нови граници в Европа и да разруши свободния и демократичен свят.

Ако Украйна получи оръжията, от които се нуждае, за да се защити, ще деокупира всички свои земи и ще разруши амбициите на Путин за нов СССР. Путин се надява, че западната подкрепа към Киев ще намалее и ще настъпи умора, от която той да се възползва. До момента обаче няма такива индикации и неговият план се проваля.

Западът трябва да покаже на Путин, че решението да започне война срещу Украйна е най-голямата грешка в живота му. Зеленски каза в началото на инвазията, че се нуждае от муниции, а не от план за евакуация. Ако Украйна получи това, от което се нуждае, дори бункерът, от който Путин не смее да излезе, ще му се стори тесен.

Прочети цялата публикация