Fakti.bg | 18.09.2022 19:19:53 | 111

Тайван нито ще задълбочава конфликта с Китай, нито ще провокира спорове


Посолството на Тайван в Гърция заяви, че страната е отворена за конструктивен диалог, не търси задълбочаване на конфликта, но и не се страхува от предизвикателства и няма да се пречупи под натиска на Китай.

Изявлението идва в отговор на медийна дискусия между посолството на Китай в България и посолството на Тайван в Гърция, породена от неотдавнашен материал на посолството на Китай, публикуван в медийното пространство, в който се посочваше, че принципът "Един Китай" не трябва да бъде променян, защото сам по себе си той представлява "консенсус сред международната общност" и всеки опит за неговото "оспорване" ще се увенчае с неуспех. В статията се срещаха и директни обвинения към САЩ и други страни, които не бяха пряко назовани , че "преднамерено изопачават природата на тайванския въпрос като чисто вътрешен за Китай".

"Китайската народна освободителна армия започна военни учения около Тайван в началото на август. Тази постоянна умишлено засилвана военна заплаха и особено опасното изстрелване на ракети в някои от най-натоварените транспортни коридори в света е безотговорно спрямо Тайван и цялата международна общност.

Президентът Цай Ин-уен заяви, че това не само подкопава статуквото в Тайванския проток, но също така нарушава суверенитета на Тайван. То доведе и до създаване на високо напрежение в Индо-тихоокеанския регион, където сигурността на въздушния и морския транспорт и нормалното функциониране на международната търговия са изправени пред безпрецедентни заплахи. Тя подчерта, че Тайван нито ще задълбочава конфликта, нито ще провокира спорове. Въпреки това, като бастион на демократичната свобода, ние ще защитаваме решително суверенитета и сигурността на страната ни. Тя потвърди, че Тайван е суверенна и независима държава, Китай и Тайван не са подчинени една на друга страни и Тайван никога не е бил част от Китай. Това е исторически факт и статукво.

Държавният секретар на САЩ Антони Блинкен, министърът на външните работи на Австралия Пени Уонг и министърът на външните работи на Япония Лин Флангжен присъстваха на „Тристранен стратегически диалог САЩ – Австралия – Япония“ по време на „Срещата на външните министри на АСЕАН“ в Пном Пен, Камбоджа на 5 август и след срещата излязоха със съвместно изявление, изразяващо сериозна загриженост относно неотдавнашните широкомащабни военни учения на Китай и други негови действия, които засегнаха международния мир и стабилност, и осъждащо изстрелването на ракети от страна на Китай.

Китай отправя военни заплахи към Тайван от години и продължава да надгражда усилията си. Това е факт. Китай открито обяви, че притежава Тайванския пролив. Той има за цел да повлияе на свободата на навигация на международната общност във водите и въздушното пространство на Тайванския проток, като отрича статуквото, определящо го за международен воден път. По този повод Китай също предприе конкретни действия за нарушаване на дългогодишното негласно споразумение за средната линия на Тайванския проток. Броят на нахлуванията на китайски военни самолети в идентификационната зона за ПВО на Тайван продължава да поставя рекорди. Освен това, след като ученията приключат, Китай може да се опита да превърне действията си в рутина, в опит да разруши дългогодишното статукво в Тайванския проток.

Наскоро Европейският парламент прие с 424 гласа „за“, 14 гласа „против“ и 46 гласа „въздържал се“ необвързваща резолюция в подкрепа на Тайван, призоваваща за укрепване на отношенията на ЕС със страната и осъждаща неотдавнашната китайска агресия. В документа Европейският парламент изрази твърдата си солидарност с народа на Тайван и аплодира „премерената и отговорна“ реакция на властите и политическите лидери към провокацията на Китайската народна република.

Искаме да благодарим на Европейския парламент и на многобройните ни добри приятели по света за подкрепата за мира и стабилността в Тайванския проток и региона и за потвърждаването на техния твърд ангажимент за поддържане на мира и стабилността в пролива. Тайван прави всичко възможно, за да поддържа статуквото от двете страни на Тайванския проток и остава отворен за конструктивен диалог. Както каза президентът Цай: „Тайван не се предава пред предизвикателствата и никога няма да го направи“."

Прочети цялата публикация