Fakti.bg | 30.10.2022 07:00:53 | 144

САЩ потвърждават подкрепата си за Тайван и ще работят в посока подобряване отбранителните му способности


Съединените щати ще продължат да подкрепят усилията на Тайван за развитие на отбранителни способности в съответствие с развиващата се китайска заплаха – това заявиха от Министерство на отбраната на САЩ в своята Национална отбранителна стратегия 2022 (НОС) , публикувана по-рано тази седмица.

Все по-агресивните усилия на Китайската народна република „да прекрои Индо-тихоокеанския регион и международната система, така че да отговарят на нейните интереси и авторитарни предпочитания“ е най-всеобхватното и сериозно предизвикателство за националната сигурност на САЩ, твърди НОС.

Ключов момент в доклада е фактът, че Китай е модернизирал почти всеки аспекти на Китайската народна освободителна армия, като същевременно се опитва да подкопае американските съюзи и партньорства, като използва икономическото си влияние и принуда.

Тайван не е изключение, според доклада, който описва принудителните действия на Китай спрямо острова като „част от по-широк модел на дестабилизиращо и принудително поведение“ което се простира през Източнокитайско и Южнокитайско море.

За да се справят със заплахата над Тайван, САЩ ще подкрепят страната, засилвайки отбранителните ѝ способности. Стратегията ангажира САЩ да подкрепят и усилията на съюзниците за справяне с острите форми на принуда.

Друг сериозен проблем се явява и все по-осезаемо задълбочаващите се отношения между Китай и Русия. В допълнение идва и допускането, че до 2030 г. Пекин може да притежава най-малко 1000 ядрени бойни глави, благодарение на амбициозните си разширяване, модернизация и диверсификацияна ядрените сили. „Това може да предостави на КНР нови възможности преди и по време на криза или конфликт“, като Пекин е способен да използва тези обстоятелства като средство за принуда и военни провокации срещу съюзниците и партньорите на САЩ в Индо-тихоокеанския регион.

Относно способностите на КНР за противоракетна отбрана, Националната стратегия твърди, че докато Китай все още разчита на руски системи за противовъздушна и противоракетна отбрана, инвестициите, разработките и тестовете през последните две десетилетия са му позволили да подобри собствения си ракетен арсенал.

Координаторът за стратегически комуникации на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби потвърди подкрепата на Вашингтон по отношение отбранителните способности на Тайван в съответствие със Закона за отношенията с Тайван по време на брифинг във връзка с опасенията, че Китай може да атакува острова до 2027 г.

Като доказателство за тази подкрепа Кърби цитира одобрения от Министерство на отбраната пакет за продажба на оръжия на стойност 1,1 милиарда щатски долара по-рано миналия месец.

Кърби подчерта, че няма промяна в политиката на САЩ спрямо Китай. Продажбата на оръжия не бива да се разглежда като претекст за участие в конфликт, каза той, като подчерта, че САЩ не искат едностранна промяна в статуквото без значение от кого е инициирана.

Прочети цялата публикация