Канада обвини служител в шпионаж за Китай

Канадската полиция съобщи, че служител на комуналните услуги в Hydro-Quebec е арестуван за шпионаж в полза на Китай, съобщи BBC.
Кралската канадска конна полиция арестува 35-годишния Юешън Уън в понеделник и го обвини в шпионаж.
Уън е получил търговски тайни, за да облагодетелства Китайската народна република, в ущърб на икономическите интереси на Канада, се казва в изявление на полицията.
Той ще се яви пред съда в Лонгюил, Квебек, във вторник, за да бъде изправен пред четири наказателни обвинения.
Жителят на Кандиак, предградие южно от Монреал, е обвинен за неоторизирано използване на компютър, злоупотреба с доверие от държавен служител и измама за получаване на търговски тайни.
Твърди се, че престъпленията са извършени между февруари 2018 г. и октомври 2022 г.
Той е използвал позицията си, за да провежда изследвания за китайски университет и други изследователски центрове.
Разследването започна през август 2022 г., след като клонът за вътрешна сигурност на компанията подаде жалба.
"Нашите механизми за откриване и намеса позволиха на нашите следователи да обърнат внимание на този въпрос", каза служител по сигурността в Hydro-Quebec в изявление, добавяйки, че "нито една организация не е застрахована от ситуация като тази".
Обществената компания за комунални услуги се занимава с производството, преноса и съхранението на електроенергия за канадската провинция и изнася енергия и в части от САЩ.
Това е най-голямата енергийна компания в Канада, според уебсайта на компанията.
Изявлението на RCMP нарече приоритет за тях и други правоприлагащи и разузнавателни агенции по света да "открият и осуетят опитите за чужда намеса".
"Hydro-Quebec се счита за критична инфраструктура и стратегически интерес, който трябва да бъде защитен", казаха следователите.
"RCMP и нейните партньори работят заедно с рискови сектори, за да подобрят реакцията и устойчивостта на Канада на тази заплаха."
През следващите седмици се очаква Канада да обяви нова индо-тихоокеанска стратегия. По-рано този месец министърът на външните работи Мелани Жоли каза, че страната ще се стреми да задълбочи връзките си с други партньори в Азия.
"Китай е все по-разрушителна глобална сила", каза тя в реч, предупреждавайки канадските компании да не се оплитат твърде много с китайския бизнес.
"Това, което бих искала да кажа на канадците, които правят бизнес в и с Китай: трябва да имате ясно око", каза Жоли.
Припомняме, че в началото на ноември, Канада нареди на три китайски компании да продадат дяловете си в канадски фирми за редки минерали, позовавайки се на съображения за "национална сигурност".
Дружествата, на които е наредено да продадат своите дялове, са Sinomine (Hong Kong) Rare Metals Resources Co Ltd, Chengze Lithium International Limited и Zangge Mining Investment (Chengdu) Co Ltd, се казва в изявление.
Канадските служби за национална сигурност и разузнаване са извършили "строг контрол" на дружествата преди вземането на решението.
Отава е създала списък с 31 така наречени "критични минерали", които смята за жизненоважни за собствения си икономически просперитет, включително кобалт, литий и манган, използвани в слънчеви панели, вятърни турбини и батерии за електрически превозни средства.
През последните две десетилетия Китай е инвестирал милиарди долари в Канада, за да си осигури доставки на редки метали.
Прочети цялата публикация




Китай обвини САЩ в кибернарушения
CBS: САЩ планират удар с HIMARS в Южнокитайско море
Новият враг на властта в Турция: певци, актьори, инфлуенсъри
Кремъл е обзет от параноя! Владимир Путин се страхува от нов преврат
ЕС разглежда всички възможности! Европа подготвя спешен план за ограничаване на зависимостта от китайските редкоземни елементи
Проектът "Хармония": Така Русия пази подводния си ядрен флот
ISW: Нови санкции срещу Русия водят до спад на покупките на руски петрол от Китай и Индия
Тръмп: Всички търговски преговори с Канада са прекратени
Зеленски в Брюксел: Китай помага на Русия и не се интересува от нашата победа ВИДЕО
Модерни обирджии! Севернокорейски хакери са откраднали милиарди долари в криптовалута
Кой е Роб Йетен - изненадващият победители на парламентарните избори в Нидерландия ВИДЕО
Тръмп и Си Дзинпин пристигнаха за разговори в Пусан ВИДЕО
Медведев: Белгия ще изчезне, ако тестваме там "Посейдон" ВИДЕО
Русия нарече "несериозна и неподлежаща на коментар" заканата на белгийския военен министър "да заличи Москва от картата"
Тръмп нареди незабавен старт на ядрени изпитания
CBS: САЩ планират удар с HIMARS в Южнокитайско море
Страхотни двубои в Лига 1 - голово шоу и драма, Марсилия пропусна да надвие Анже
Интер постигна класическа победа над Фиорентина в Серия А
Нюкасъл надви комфортно Тотнъм в Карабао Къп
Нюкасъл - Тотнъм 2:0 /репортаж/