Протести избухнаха в най-големия завод за айфони

Големи демонстрации са избухнали тази сутрин в най-големя завод за производство на айФон (iPhone) в света в Китай, който е собственост на тайванския поддоставчик "Фокскон" (Foxconn). Това се вижда на видеата, разпространени от социалните мрежи "Вайбо" и "Туитър", за които съобщава Франс прес.
Кадрите показват тълпи работници, които маршируват по улица, като някои са изправени лице в лице с редица от хора в бели защитни скафандри и полицаи от отдела за защита на обществения ред. Заводът се намира в Чжънчжоу, централната китайска провинция Хънан, съобщи БТА.
Откъс от разпространено видео показва десетки работници, които крещят "Защитаваме правата си" пред редица от полицаи и и полицейска кола с включени мигащи светлини.
На друг кадър се вижда работник, който поставя метална бариера на земята, а авторът на видеото крещи: "те зареждат" и "сълзотворни бомби".
Вероятно хаштагът "Вълнения Фокскон" е бил цензуриран тази сутрин в социалните мрежи, но няколко съобщения за протестите все още са онлайн, посочва АФП.
Тайванската "Фокскон" сглобява електронни продукти за много международни марки. Компанията, която е основен поддоставчик на "Епъл" (Apple), се сблъсква през последните месеци с нараснал брой случаи на COVID-19 в огромния си завод в Чжънчжоу, най-големият в света за производство на айФони.
В комплекса работят над 200 000 служители, повечето от които и живеят в завода.
"Фокскон" реши да ограничи достъпа до обекта с работниците вътре, за да спре разпространението на вируса. Стотици изпаднали в паника работници обаче избягаха пеша от карантинирания обект.
Тайванската група е най-големият работодател в частния сектор в Китай, с над 1 милион служители в страната в около 30 заводи и научноизследователски институти. "Фокскон" не отговори на молбата на АФП за коментар.
Прочети цялата публикация



Иран удари Ал Джубайл - най-големия индустриален град в света! ВИДЕО
САЩ и Израел нанасят масирани удари по големия ирански град Исфахан
Китай налага принудителна асимилация на малцинствата
Иран удари отново най-големия завод за втечнен газ в света - "сърцето" на катарската икономика е в пламъци ВИДЕО
Спомен за Маргрет Николова – гласът, който остана завинаги в сърцата ни
Гръцката PPC превърна стари въглищни мини в най-големия соларен клъстер в Европа
Меди е новият треньор в "Гласът на България"
Проф. Пламен Павлов: Георги Раковски - демиургът на революцията, просветителят на нацията
Великобритания ще обяви помощ за Украйна на стойност 1 милиард долара
Григор Димитров ще се бори в квалификациите на Мастърса в Рим – без „уайлд кард“ за българската звезда
NBCUniversal: Nielsen подценява медийните компании
Защита на децата онлайн: проверка на възрастта
Благоевград приема Републикански шампионат по мотокрос и „Гранд при“
Благоевград, Симитли, Бобошево, Кочериново и Рила – заедно за по-чиста природа и устойчиво бъдеще
Компани: Много емоционален мач, но запазихме спокойствие, момчетата заслужаваха победата
В СНИМКИ: Байерн отстрани Реал от ШЛ след уникално зрелище
Стотици посетиха Роженския манастир, за да се поклонят на Чудотворната икона на Пресвета Богородица
Арсенал не се даде на Спортинг и си уреди полуфинал срещу Атлетико Мадрид
11 задържани след масираната акция на МВР в Пиринско
"Байерн" (Мюнхен) и "Арсенал" допълниха полуфиналните двойки в Шампионската лига