Mvr.bg | 25.11.2022 15:01:18 | 63

Паметник на основателя на Софийската противопожарна служба Юрий Захарчук бе открит в ГДПБЗН

 

“Следвайте примера на Юрий Захарчук и бъдете героите на деня”. С тези думи главен комисар Николай Николов се обърна към колегите си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Заедно с президента Румен Радев те откриха паметник на основателя на съвременното противопожарно дело в България Юрий Захарчук, известен не само като юрист и достоен офицер, но най-вече със своите конкретни и общополезни дела като началник на столичната противопожарна служба -  символ на почит към делото и живота му. 

В своето приветствие Румен Радев припомни, че стойностните хора и делата им трябва да се помнят и благодари на служителите на ГДПБЗН за тяхната всеотдайност, чувство за дълг и саможертва. Държавният глава сърдечно поздрави главен комисар Николай Николов  с неговия юбилей и го удостои с Почетен знак на президента. 

“Признанието, което получавам днес  е за работата на моите момчета и момичета, без които ръководителят на една толкова голяма структура не би могъл да получи добра оценка”, каза главен комисар Николов.

На  церемонията присъстваха председателят на Народното събрание Вежди Рашидов,  кметът на София Йорданка Фандъкова, зам.-министърът на вътрешните работи Емил Ганчев, главният  секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров и заместникът му главен комисар Станимир Станев, както и много гости и служители на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“.

Идеята за паметник на Юрий Захарчук възниква през 2001 година. Впоследствие е сформиран инициативен комитет и са обсъдени различни идеи за оформяне на пространството. Проектът е представен пред Столичната община, която подкрепя реализирането. Открита е банкова сметка, в която с дарения участват партньори на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ и служители на дирекцията.  Бюстът на Юрий Захарчук е създаден от скулпторите Вежди Рашидов и Красимир Ангелов, а пространството е оформено от арх. Георги Савов и арх.Евгени Иванов. Строителните дейности са извършени от Главболгарстрой – Инфраструктурно строителство.

Юрий Порфириевич Захарчук е белогвардейски офицер, емигрант в България. Той е роден на 26 ноември 1890 г. в Киев. Едва 16-годишен започва да се занимава с пожарно дело, като става част от Имперските доброволци. През годините организира и ръководи пожарните команди в градовете Ананиев, Житомир и Тузла. След 1917 г. офицерът се включва в белогвардейските части и се сражава на бойното поле. Принуден е да емигрира в Цариград. През 1921 г. организира пожарната команда в Буюкдере, издейства доставката на пожарни коли от Франция и по негова идея са поставени улични номера на къщите, нещо напълно непознато в Турция дотогава. Щом се събира отново със семейството си, всички се преселват в София.

На 10 февруари 1923 г. Юрий Захарчук е на представление в Народния театър, при която избухва унищожителен пожар. В капана на пламъците попада и тогавашният кмет на град София Крум Попов. Угасва електричеството, настъпва паника, повечето изходи на театъра са заключени, а полицията и намиращата се на място войска не знаят как да реагират. В този критичен момент се намесва Юрий Захарчук, който организира евакуацията на хората и първите действия по пожарогасене. Пристигналият на място цар Борис III става свидетел на това. Така, оценен от царя и от министъра на вътрешните работи и народното здраве генерал Иван Русев, капитан Захарчук е назначен за командир на столичната пожарна.

В Софийската пожарна той въвежда строг военен ред и дисциплина, последователна бойна и строева подготовка на пожарникарския състав. Дава личен пример като патрулира из града – в началото на бял кон, а после в пожарната кола. За да бъде неотлъчно на дежурство, обзавежда в пожарната служба на ул. „Екзарх Йосиф“ 46 свое жилище, което обитава заедно със семейството си. Обучава и налага дисциплина, лична отговорност, високи умения, осигурява най-съвременна техника на състава и издига високо обществения престиж на професията.

През 1934 г. той е назначен за главен пожарен инспектор на Министерството на вътрешните работи и народното здраве. Юрий Захарчук поставя в пожарната изрично условие – никой да не членува в политически партии и често повтаря, че пожарникарят не блести със своята каска, а със своя дух и професионализъм. Той е човекът, който издейства и организира закупуването на първите пожарни коли от заводите „Рено“. В техническо и строево отношение столичната пожарна команда се изравнява и дори изпреварва редица европейски столици и се ползва с авторитета на една от най-ефективните на Стария континент. Британски и белгийски медии настояват техните държави да организират пожарните си служби като пожарната команда в София. Хората започват да наричат Захарчук „Рицар на огнеборската чест“. Той е поканен лично и присъства като почетен гост на коронацията на английския крал и император на Британската империя Джордж VI, а кралят на Белгия Леополд III му връчва ордена на Белгийската корона. Императорът на Етиопия го моли да организира пожарната служба на Адис Абеба, но Юрий Захарчук учтиво отказва.

На 10 септември 1944 г., Юрий Захарчук е предупреден от свой колега, че предстои да бъде арестуван от новата власт с обвинението, че е „буржоазен пожарникар“. Същия ден той се прострелва смъртоносно с личното си оръжие. В предсмъртното си писмо Юрий Захарчук пише: „20 години служих честно на България!“.

Юрий Захарчук е удостоен с над 20 български и чужди ордена; за него Цар Борис III прави специално изключение и двукратно го награждава с орден „Свети Александър“. В навечерието на 2000 г. българските пожарникари избраха Юрий Захарчук за Пожарникар на XX век.


Прочети цялата публикация