По-слаб добив от ябълки

Прибрани са 75 процента от ябълковата реколта в Пернишка област, съобщиха от Областната дирекция "Земеделие", цитирана от БТА. От реколтираните до момента 53,6 хектара са добити 276,42 т ябълки. Най-много са плододаващите площи в общините Радомир и Перник, съответно 25 хектара и 23,4 хектара, в община Трън въобще няма. В пограничния край едва сега са засадили 0,81 хектара млади дръвчета. Отново община Радомир е първенец и в младите насаждения с 2,38 хектара, като в целия регион те са 3,75 хектара.
Миналата година средният добив от ябълки е бил по-голям с 1294 кг/ха. Тогава от 70,6 ха площи са прибрани 6451 кг/ха ябълки.
След инвазията на вносни плодове българският потребител вече предпочита големи и красиви, почти "нарисувани" ябълки, коментира Одринка Дукатинова - собственик на овощни градини в пернишкото село Ярджиловци. Според нея, за да постигнат родните производители ябълки "като картинка", трябва да вложат много средства в препарати за растителна защита и торове. "Това повишава себестойността на крайния продукт и ние не сме конкурентоспособни по отношение на цената, защото субсидиите ни са значително под европейските", твърди Дукатинова.
По думите ѝ у нас субсидията е на декар площ, а в Полша, например, е на килограм произведена продукция. Някои овощари вече се отказали от бизнеса си и изкоренили градините си, като се насочили към зърнопроизводство, казва Дукатинова. Тя, заедно с Чавдар Евтимов, е внесла инвестиционно предложение в община Перник за изграждане на цех за преработка на ябълки и производство на студено пресован сок.
Прочети цялата публикация



Луната отново е на мода - надпреварата за ресурсите ѝ започна
Китай не иска нито победа, нито поражение на Русия в Украйна
Тръмп: Италия не беше до нас и ние няма да бъдем до нея
Променливо време с валежи до неделя
Облаци, дъжд и хладен вятър в Бургас: Такова време ни чака през уикенда
Капризите на времето: Студен фронт носи дъжд и захлаждане през уикенда
16 април: До 21° и предимно слънчево, облаци и дъжд в южните райони
Пролетни температури и повече слънце до събота, после идват дъждове
Слънчево време утре, градусите ще стигнат до 21
Разрив в съюза! Доналд Тръмп заплашва да отмени търговското споразумение с Лондон
Автобус помете 5 коли в Хасково, шофьорът с положителен тест за наркотици
САЩ удължиха временното изключение за покупка на руски петрол
Футболист на Левски след равенството с ЦСКА: Много боли
Извън списъците: Кой няма право да гласува на изборите на 19 април
Днес е ден за размисъл, предизборната агитация е забранена
Затвор заради костенурки в Кипър
Времето днес: Валежи с гръмотевици, край морето само облаци
Д-р Ангел Мавровски: Служители на БАБХ редовно са заплашвани от търговци
Електромобилите стареят по-бавно, но не безплатно: до 25% от батерията изчезва за 10 години
Тръмп направи рязък завой - удължи изключението за руски петрол