Германските военни трудно поддържат техническото състояние на ключова бойна машина
Германските въоръжени сили са се натъкнали на сериозни технически проблеми по време на учения, проведени с използване на бойни машини на пехотата Puma (IFV), които ще бъдат предоставени на разположение на Силите за бързо реагиране на НАТО през следващата година, съобщи списание Der Spiegel, позовавайки се на писмо от командира на 10-а танкова дивизия генерал-майор Рупрехт фон Бътлер до ръководството на армията и Министерството на отбраната на Германия.
За осемте дни на учението оперативната готовност на 18 бойни машини на пехотата Puma е спаднала до нула. Следователно, както фон Бътлър отбелязва, това е „пълен провал“. Ученията са се провели в учебния център на бронетанковите войски. Писмото, според вестника, е предизвикало възмущение в германското министерство на отбраната, тъй като повредите засягат оборудването, което от следващата година трябва да се използва в Силите за бързо реагиране на Северноатлантическия алианс.
Последните две БМП Puma, които все още са в експлоатация, също не са били в действие. В писмото се подчертава, че характерът на дефектите вече е бил известен на военните, но "никога не са възниквали проблеми с такава честота". При това системите са били преместени само на стрелбищата в низините на Северна Германия и там „не са били подложени на прекомерно натоварване“.
В интервю, публикувано по-рано във вестник Süddeutsche Zeitung, германският канцлер Олаф Шолц отрече твърдението, че германските въоръжени сили не могат да изпълняват отбранителни задачи. Той отбеляза, че въоръжените сили на страната, за разлика от последните 30 години, отново са в състояние да отблъснат нападение на територията на Германия или нейните съюзници. Преди това канцлерът призна, че въоръжените сили са в трудна ситуация, изпитвайки недостиг на боеприпаси.
На свой ред официалният представител на германския кабинет Щефен Хебестрайт също заяви, че германските въоръжени сили не разполагат с достатъчно боеприпаси, така че властите са засилили усилията си да ги закупят от отбранителната индустрия. На 20 ноември комисарят по отбраната на Бундестага Ева Хьогл обяви, че Германия трябва да закупи боеприпаси на стойност 20 млрд. EUR, за да осигури напълно своите въоръжени сили.
Прочети цялата публикация