Лов на вещици! Руските власти започват наказателни разследвания срещу известни критици на Кремъл

Руските власти обявиха днес, че ще започнат паралелни наказателни разследвания срещу известен актьор, критикуващ войната в Украйна, и филантроп, който подкрепя руската опозиция, предаде Асошиейтед прес. Това е най-новата проява на продължаващите от месеци репресии срещу несъгласните с политиката на правителство, уточнява агенцията.
Руският Следствен комитет каза в изявление, че неговият ръководител Александър Бастрикин е разпоредил започването на наказателно дело срещу Артур Смолянинов, виден руски филмов и театрален актьор, който напусна страната, след като силите на Москва нахлуха в Украйна, и многократно се обяви против войната.
Смолянинов, който участва във филма "Девета рота“, направен през 2005 г. за злополучната военна кампания на Съветския съюз в Афганистан, каза в интервю миналата седмица, че ще воюва за Украйна, а не за Русия, ако трябва да участва в конфликта, съобщи Ройтерс.
"Ще застана на страната на моите братя, които са нападнати от други мои братя", каза Смолянинов.
Неговите коментари, направени в интервю за забранения сега в Русия в. "Новая газета Европа", бяха осъдени от членове на руския парламент, един от които каза, че на актьора трябва да се забрани да участва във всички филми, спонсорирани от държавата.
"Що се отнася до мен, аз ще се обърна към Следствения комитет с искане за образуване на наказателно дело срещу този предател", каза депутатът Бийсултан Хамзаев пред агенция РИА.
Откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., десетки актьори и други хора на изкуството избягаха в чужбина от страх, че може да бъдат преследвани за нарушаване на строгите нови закони за разпространяване на "дезинформация" за войната в Украйна или дискредитиране на руската армия, припомня Ройтерс.
В същото време руското вътрешно министерство включи видния филантроп Борис Зимин в международен списък с най-издирваните лица по обвинения в измама, предаде АП днес, като се позова на служители.
Зимин, за който се съобщава, че е напуснал Русия през 2015 г., е финансирал няколко руски независими медии, както и проекти на лишения от свобода опозиционен лидер Алексей Навални.
Навални, най-върлият враг на Кремъл, каза, че именно Зимин е платил 79 000 евро за медицинската му евакуация в Берлин през август 2020 г., когато политикът беше отровен с нервнопаралитично вещество и лежа в кома в сибирския град Омск, припомня агенцията.
Прочети цялата публикация



Тръмп: Искам Киев да приеме мирното споразумение до четвъртък! Путин: Планът на САЩ може да стане основа за мир в Украйнa
От "водна блокада" до "водни чудеса" - големият провал на Кремъл в Крим
ISW: Украинската армия доказа, че може да контраатакува
"Двама злодеи - една цел": Spiegel публикува корица с Путин и Тръмп, атакуващи Европа СНИМКА
Руски режисьор отправи необичайно остра критика към правителствената политика в присъствието на Путин
Британски журналист: Зеленски щеше да приключи европейската си обиколка като най-добре въоръжения лидер в света, ако...
ISW: Кремъл засилва пропагандата за „неизбежна победа“ във войната с Украйна
Дмитрий Медведев: Прозорецът на възможността за диалог със САЩ сега е отворен
Моди постла червен килим за Путин въпреки натиска от Запада
ISW: От Индия Путин отново поиска Украйна да се подчини на условията му
ПП-ДБ няма да се коалират с ГЕРБ в следващия парламент, обеща Божанов
Пластичен хирург обясни на какво се дължи младежкия вид на Чарлийз Терон
Стив Уиткоф и Джаред Къшнър пристигнаха в Берлин за разговори за Украйна
Глас народен! Почти половината от германците искат руските активи в Европа да бъдат използвани за Украйна
Кметът на "Люлин" предложи намаляване с 25% на таксата за битови отпадъци за жителите на района
GigaChat издържа изпита по диетология
Операция край Ахтопол: 16 души работят по възстановяване на захранването на танкера „Кайрос“
Отварят за движение новия участък на булевард "Рожен", вижте новите спирки
Стрелба на популярния плаж Бонди в Сидни взе 10 жертви
Как електрофизиолозите спасяват сърцето при аритмия