Fakti.bg | 24.04.2023 09:08:25 | 198

„Вагнер“ не тръгва от нищото. В основата на всичко е златото


ЧВК "Вагнер": от украинския Бахмут до столицата на Судан. Какво иска Кремъл? © Виталий Портников

За украинците така наречената частна военна компания "Вагнер" се превърна в ежедневна част от пейзажа, след като нейните наемници се оказаха в центъра на агресивната кампания на руския президент Владимир Путин за окупиране на източните региони на страната, а създателят на компанията Евгений Пригожин беше един от главните новинари на войната. Но ЧВК "Вагнер" не тръгна от нищото. Дълги години Пригожин и неговите бойци изпълняват специални задачи на Путин и най-близкото обкръжение на руския президент.

На първо място, разбира се, говорим за злато. Златото вдъхновява руските лидери. И също така представлява интерес за Централната банка на Руската федерация - да устои на западните санкции след атаката срещу Украйна. Русия се нуждае от Африка, за да попълни своите златни и валутни резерви.

Когато се говори за влиянието на ЧВК "Вагнер" в Африка, на първо място се споменават Централноафриканската република или Мали - още повече че в тези страни Русия се състезава за влияние с Франция. Но "ЧВК "Вагнер" отдавна е твърдо установен в Судан, в златните мини на тази страна.

Вагнеристите бяха допуснати в Судан от неговия бивш диктатор Омар ал Башир, който е обвинен във военни престъпления и етническа дискриминация. Оттогава ЧВК "Вагнер" е доставил голям брой оръжия и оборудване на Судан, включително военни камиони, амфибии и транспортни хеликоптери. И след свалянето на Ал Башир, главният довереник на Русия в Судан стана Мохамед Хамдан Дагало, създателят на ескадроните на смъртта, които са известни с престъпленията си в провинция Дарфур.

След военния преврат в Судан милицията на Дагало става известна като "Сили за бързо реагиране", но остава същата въоръжена банда. Дагало стана официален заместник на новия военен управител на Судан, генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, и продължи да укрепва връзките си с Кремъл. Именно Дагало посети Москва на 23 февруари 2022 г. и подкрепи „признаването на независимостта“ на фалшивите „народни републики“ на Донбас по време на преговорите с руските власти.

Защо беше необходим пучът?

Още през февруари 2023 г. в Хартум пристигна виден гост от Москва - руският външен министър Сергей Лавров. Ръководителят на руското външно министерство проведе разговори не само със суданския си колега Али Ас-Садек, но и с държавния глава генерал Бурхан. И, разбира се, от Дагало. Напълно възможно е на срещата с Дагало Лавров да е обсъдил подробностите около предстоящия пуч в Судан.

Защо беше необходим този пуч? И тъй като според споразуменията за преход към гражданско управление, милицията на Дагало трябва да стане част от суданската армия. А това означава, че "суданския Пригожин" може да загуби контрол над добива на злато. А заедно с него от този контрол ще се лишат и истинският Пригожин, и Путин. А без злато руският президент вероятно няма да оцелее.

Така започна истинска война в Судан. „Две армии да тръгнат една срещу друга, както се случи в Судан, е нещо безпрецедентно. Няма дори съответни концепции: пред нас е гражданска война без участието на гражданите, пуч в самия пуч“, каза колумнистът на швейцарското издание Tages-Anzeiger.

А колумнистът The Daily Telegraph предупреждава: "Владимир Путин помогна за отприщването на вълна от насилие, която може да има катастрофални последици не само за Судан и Северна Африка, но и за света." И в същото време „Судан може да бъде само първата африканска държава, която ще експлодира под влиянието на Русия“.

Затова, в името на печалбата и конфронтацията със Запада, Кремъл и ЧВК "Вагнер" носят разрушения и страдания навсякъде, където стигнат - от Бахмут до Хартум.

Източник: Radiosvoboda

Бесарабски фронт

Прочети цялата публикация