Към върха на света! Рекорден брой алпинисти отново щурмуват Еверест

Рекорден брой алпинисти се очаква да атакуват най-високия връх в света през настоящия пролетен сезон, съобщава "Ройтерс".
Това обаче поражда опасения от задръстване, докато катерачите преминават през последния етап от изкачването през "зоната на смъртта" до върха на Еверест.
Пренаселеността и големият брой сравнително неопитни катерачи бяха основните фактори, когато деветима души загинаха високия 8849 метра връх през май 2019 г. - по време на един от най-смъртоносните сезони от години.
Всеки, който иска да изкачи Еверест до края на май, когато времето обикновено е все още благоприятно, трябва да получи разрешение от правителството на Непал до края на настоящия месец.
Досега страната е издала рекордните 463 разрешителни за изкачване на Еверест между март и май, в сравнение с 409 разрешителни през 2021 г.
"Предизвикателствата с повече алпинисти в планината ще бъдат потенциални задръствания по маршрута за катерене, особено ако метеорологичните прозорци са малко и нарядко", обясни Гарет Мадисън от базираната в САЩ компания Madison Mountaineering.
Това може да доведе до изчерпване на кислорода на катерачите и изтощение в "зоната на смъртта", предупреди той, имайки предвид участъка на надморска височина над 8000 метра, където въздухът е твърде разреден, за да оцелее човек дълго време без допълнителен кислород.
Най-големият риск от закъснения възниква при "Стъпката на Хилари" - стръмна 12-метрова скала на едва 180 метра под върха, което я поставя високо в "зоната на смъртта".
Дом на осем от 14-те най-високи върхове в света, Непал често е критикуван от някои западни катерачи, че позволява на всеки, който може да плати таксата от 11 000 долара за разрешително, да изкачи Еверест - твърдение, което правителството отрича.
"Много от компаниите, които провеждат експедиции от южната страна на Еверест, вземат алпинисти, които все още не са натрупали необходимия опит, за да се справят безопасно с трудностите", заяви Ейдриън Балинджър от базираната в САЩ Alpenglow Expeditions.
Тази година китайските граждани са получили най-много разрешителни - 96, втори са алпинистите от САЩ - 87, а алпинистите от Индия са получили 40.
Вторият сезон за катерене продължава от септември до ноември, но не е толкова популярен.
За всеки алпинист обикновено има поне един местен шерп.
Катеренето е основен доход за бедната страна, където около 500 000 души са заети в туристическия сектор, включително катеренето, а броят на разрешителните непрекъснато нараства.
От началото на годината Непал е предоставил разрешителни на 1046 алпинисти за 24 върха, с което правителството е спечелило 5,6 милиона долара. От тези приходи 5 милиона долара идват само от Еверест.
Всеки алпинист плаща най-малко 26 700 долара за експедиция в Непал, която включва такси за разрешителни, бензин, храна, водачи и местни пътувания.
От Министерството на туризма на Непал отхвърлиха критиките относно броя на издадените разрешителни и заявиха, че за първи път екип от лекари и правителствени служители ще бъдат разположени в базовия лагер на Еверест, за да контролират дейностите по катерене през целия сезон.
От ведомството уточняват, че правителството обмисля да въведе изискване алпинистите да изкачат поне един 6000-метров връх в Непал, преди да се опитат да покорят Еверест.
Лукас Фуртенбах от базираната в Австрия Furtenbach Adventures заяви, че по-големият брой катерачи не е проблем, стига те да се управляват добре и времето да се задържи достатъчно дълго, за да има повече дни за разпределяне на опитите на екипите за изкачване на върха.
Прочети цялата публикация



Казахстан нуждае от национална буржоазия, осъзнаваща и признаваща своята отговорност пред народа
Рали Дакар 2026: Пустинният спектакъл започва – кой ще триумфира в битката на гигантите?
Пламена Миткова и Божидар Саръбоюков – безапелационни лидери в българската лека атлетика за 2025 година
Тръмп: Украинците се сражаваха храбро, но трябва да сключат споразумение. Въпросът с Донбас остава неразрешен СТЕНОГРАМА
Инвазията на САЩ във Венецуела и многополюсният свят, в който живеем
В търсене на План Б: Съюзниците след Америка
Протестиращи пред посолството на САЩ в Банкок искат освобождаването на Мадуро
Икономиката надделява над морала в новия свят на Тръмп
ISW: Нов масивен руски удар
Разрастващото се протестно движение изправя иранските управници пред криза на легитимността
Орландо Меджик - Ню Орлиънс Пеликанс 128:118 /репортаж/
Симитли посрещна делегация от Монголия заедно с председателя на Групата за приятелство България – Монголия в 51-вото Народно събрание Росица Кирова
Свиреп студ сковава цяла България в понеделник, градусите падат до...
Българин занесе 3 бидона монети в банката, за да ги размени в евро
Трагедия в Англия: фен на почина по време на мач от ФА Къп
Панатинайкос - Пансерайкос 3:0 /репортаж/
Наполи спря Интер и остави битката за титлата отворена, Скот Мактоминей блеси за гостите
Мандатната въртележка се завърта: Всички чакат избори през март, ще връщат празна папка
Лидерът на "Възраждане": Най-вероятно Гюров ще е следващият служебен премиер
Ал Хилал привлече бивш бранител на Арсенал