Синдромът на златния пенис: не всичко, което блести, е злато

Това, което звучи някак шикозно в първия момент, при по-внимателно вглеждане може да се окаже истинска катастрофа.
В действителност с понятие "златен пенис" се описва надутото его на мъжете, които си въобразяват, че са неотразими, пише obekti.bg. Човек би казал: „Е, определението сигурно е ласкателно, щом всички жени са луди по тях“. Но точно тук се крие разковничето. Защото при "синдрома на златния пенис" не става дума за онези изключителни мъже, които благодарение на външността, чара и успехите си покоряват почти всяко женско сърце, а за онези, които дължат своята популярност на преобладаващия брой жени в работната или учебната си среда и липсата на мъжка конкуренция. И в резултат на това се държат нагло и си развяват байрака.
Но да караме поред. Терминът „синдром на златния пенис“ е изкован в нюйоркския колеж „Сара Лорънс“. Там, както в много други американски колежи, учат много повече момичета от момчета. Според сайта „Erudera College News“ през 2020/21 г. делът на студентките е бил 60 на сто, а на студентите - само 40 на сто. Но изследванията показват, че жените, завършили университет, си търсят предимно мъже с подобен образователен статус. Което ни отвежда до същината на проблема: в това обкръжение подходящите екземпляри са по-скоро изключение.
Внимание: никой не харесва арогантност и високомерие!
Въпросните мъже обичат да създават впечатлението, че имат „златен пенис“, тоест смятат себе си за неустоими, което лесно може да прерасне в арогантност. До този извод стига журналистът Джон Биргер, автор на книгите „Date-onomics“ и „Make Your Move: The New Science of Dating and Why Women Are in Charge“. Освен това тези мъже рядко си дават труд да завоюват жената. А и защо ли? Нали всъщност дамите са тези, които се състезават за тяхното благоволение. При това положение нужно ли е да се напрягат излишно?
И наистина: конкуренцията в колежанската среда, както и по принцип във всички доминирани от жени сфери, е вяла. Нищо чудно, че тези пичове се чувстват като царе. Всъщност това не е чак толкова проблематично, понеже всеки заслужава да изживее своя звезден миг. И без това достатъчно рано им смачкват фасона. В случая глупаво е единствено подчертано асоциалното поведение на въпросните мъже при запознанство, потърпевши от което са жените. Често засегнатите от „синдрома на златния пенис“ на по-късен етап от живота страдат от последствията му, които варират от хронична склонност към изневяра до сериозен страх от обвързване. Така временното вирене на носа се превръща в пожизнено поведение.
„Когато мъжете са малцинство, културата на запознанствата се променя – тя става все по-малко моногамна - казва Джон Биргер в интервю за „Дейли Мейл“. – Мъжете със синдрома на златния пенис третират жените като секс обекти, а на връзките гледат като на заменяеми“. Тази мисловна нагласа има своите последици – социалните, емоционалните и сексуалните способности на въпросните мъже закърняват, защото смятат, че това, което притежават, е достатъчно. Да изпробват нещо ново? Да проявят самокритичност? Пфу. Освен това според Биргер мъжете със синдрома на златния пенис са склонни да полагат по-малко грижи за външността си от останалите мъже.
Прочети цялата публикация



Основни разлики в каратите на златните пръстени
Карлсон стана цар Мидас: какво е известно за корупционния скандал в "Енергоатом"
Защо в Сърбия и Босна толкова се страхуват от лития?
Измами с къщи за гости и вили под наем в новогодишната нощ
След финала на "Ергенът: Любов в рая": Натали и Орлин - все още влюбени и сгодени, Петър и Кристина - май не
Тръмп обяви медии за "врагове на народа" - лъжели, че здравето му се влошава
Формула 1 Екстра (09.12.2025)
Поколението, за което миналото е свършено
Scorpions празнуват 60-ия си юбилей с концерт в София догодина
Кейт Уинслет с остър коментар за "ужасяващата епидемия от пластични операции" сред жените
Първо издание на Christmas Quiz заменя традиционния коледен концерт на ЦПЛР – Бургас
Класацията К100 | Tavex: Златната ракета
Татяна Буруджиева: Протестът показа, че ДПС има твърди избиратели и подкрепа за Пеевски
Домашни банички: класическа рецепта и съвети от експерти
Карлос Алкарас изпревари Григор Димитров за престижна награда
Протестите на гръцките фермери продължават заради забавени субсидии
Спират водата в части на София - вижте къде
Италианската кухня очаква включване в Списъка на нематериалното културно наследство
Мъж получи 10 чужди глоби за превишена скорост
Тир се преобърна на Прохода на Републиката