Fakti.bg | 05.05.2023 03:05:17 | 105

Блинкън: Армения и Азербайджан постигнаха осезаем напредък в мирните преговори


Азербайджан и Армения са постигнали "осезаем напредък" към мирно споразумение в преговорите тази седмица във Вашингтон, съобщи държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Агенцията припомня, че Армения и Азербайджан са водили две войни през последните 30 години заради територията на Нагорни Карабах, призната за част от Азербайджан, но населена предимно с арменци.

В 6-седмичен конфликт през 2020 г., приключил с примирие чрез посредничеството на Русия, Азербайджан си върна обширни територии, загубени в първата война, датираща от разпадането на бившото съветско управление.

Тази седмица Вашингтон бе домакин на среща между външните министри на двете страни, в която голяма част от вниманието бе насочено към последното разпалване на конфликта. Азербайджан постави контролно-пропускателен пункт в началото на Лачинския коридор, единственият път, който свързва Армения с Нагорни Карабах.

"Двете страни обсъдиха някои много трудни въпроси през последните няколко дни и постигнаха осезаем напредък по трайно мирно споразумение", каза Блинкън по време на заключителната сесия. Държавният секретар на САЩ допълни, че според него споразумението е съвсем близо.

Министерствата на външните работи на двете страни отбелязаха напредък, но посочиха различни позиции по ключови въпроси. В коментари, направени вчера в Прага и разпространени от руски агенции, арменският министър-председател Никол Пашинян хвърли вината върху Азербайджан, че по няколко причини не е успял да постигне трайно мирно споразумение.

Азербайджанското външно министерство на свой ред обвини Пашинян, че е направил "абсурдни твърдения" и добави, че Армения трябва да спре да се намесва във вътрешните работи на Азербайджан и да прекрати агресивната си политика, която от много години води срещу неговата страна.

Азербайджан заяви, че е поставил контролно-пропускателния пункт заради, според него, изпращането на арменски оръжия към Нагорни Карабах. Ереван отрича това обвинение.

Няколко кръга преговори между Пашинян и президента на Азербайджан Илхам Алиев не доведоха до никакъв напредък по въпроси като демаркирането на границите и връщането на пленници.

Кремъл заяви във вторник, че всички усилия за разрешаване на конфликта между Армения и Азербайджан са добре дошли, но постигнатото с посредничеството на Русия споразумение от 2020 г. трябва да бъде основата на всяко дългосрочно решение.

Прочети цялата публикация