Fakti.bg | 08.05.2023 07:00:26 | 189

Европа се събужда за заплахата от източен вариант на Брекзит


Плакати на трамвайните спирки в Будапеща показват порция пица до слогана "Защо да се задоволяваме с по-малко?" Унгарците са призовани да мислят с портфейлите си и да изберат "Повече Европа", пише "Блумбърг"

Посланието може да изглежда ненужно в бивша комунистическа страна, която е усвоила повече от 100 милиарда евро след присъединяването си към Европейския съюз през 2004 г., сред най-високите нива на помощ на глава от населението. Но кампанията отразява някои тревожни развития в нация, която се превърна в най-критичния тест за целостта на ЕС.

След като години наред премиерът Виктор Орбан доминираше в обществения живот с критиките си срещу ЕС, контраофанзивата за достигане до обикновените граждани идва, когато проучванията показват, че унгарците все повече се обръщат на изток. Рискът е, че спадът в обществената подкрепа за ЕС може да разхлаби най-важната предпазна ограда срещу самозваното нелиберално ръководство на Орбан.

Последното полугодишно проучване на Евробарометър, проведено от ЕС, регистрира спад от 12 процентни пункта в подкрепата за блока, най-резкият спад сред който и да е от неговите 27 членки.

Проучване за отношенията с други страни за лявоцентристкия вестник Nepszava установи, че мнозинството от поддръжниците на Орбан - най-голямата политическа групировка - се определят за "по-симпатизиращи" към руснаците и китайците и "по-малко симпатизиращи" към американците и украинците. За разлика от тях, според резултатите, публикувани на 17 април, руснаците са най-малко популярни сред по-широкото население.

"Това е изключително значимо и плашещо, като се има предвид колко бързо се променят нагласите", каза Даниел Хегедус, сътрудник в Германския фонд Маршал в Берлин. "Удивително е колко ефективен е Орбан в разрушаването на проевропейското отношение на Унгария.

Излизането на Обединеното кралство от ЕС през януари 2020 г. раздели блока с втората по големина икономика след разногласен референдум, който британското правителство смяташе, че може да спечели. И все пак подобен политически инцидент в Унгария - макар и по-евтин - вероятно би бил по-символичен, като се има предвид, че някога е бил образец на успешното разширяване на ЕС след Студената война.

Заедно с Полша, Орбан спори с Брюксел за правителствения контрол върху демократичните институции като съдебната система и медиите. Служители на ЕС също се съсредоточиха върху корупцията в Унгария, която сега е на дъното сред държавите-членки в класацията на Transparency International.

ЕС все още блокира повече от 28 милиарда евро финансиране за Унгария поради своите опасения, въпреки че Йоханес Хан, комисарят по бюджета, каза в интервю в четвъртък, че около 13 милиарда евро може да бъдат отключени през следващите седмици след сделка, насочена към деполитизиране на съдилищата.

Орбан многократно е отхвърлял идеята, че възнамерява да откъсне Унгария от ЕС. Напускането не би имало смисъл, каза той, като се има предвид колко преплетена е страната с търговския блок. Почти четири пети от износа ѝ се насочва към безграничния пазар на ЕС, а икономиката ѝ се подкрепя от инвестиции от германски компании като Mercedes-Benz Group AG и BMW AG.

И все пак въпросите относно европейския ангажимент на унгарския премиер - и по-широко неговата вярност към Запада - породиха съмнения относно края на играта на Орбан, особено предвид действията и реториката му, след като Русия нахлу в Украйна.

Правителството повдигна идеята за "Huxit" по време на пандемията, когато министърът на финансите Михали Варга каза, че членството в ЕС може да бъде "прегледано в нова перспектива", след като Унгария стане нетен вносител в бюджета на блока, което според него може да се случи до 2030 г. Хегедус нарече това "тестови балон", за да се прецени общественото мнение относно членството.

Оттогава Орбан атакува ЕС, че се опитва да го притисне финансово в ъгъла, докато икономиката и валутата се сриват. Десетки телевизионни оператори, вестници и уебсайтове, контролирани от политическата машина на Орбан, разпространяват наратива, че подкрепата на ЕС за Украйна вреди на Унгария.

Спонсорирани от правителството билбордове показват бомба с надпис "санкции" и обвиняват ЕС, че ни "съсипва". Орбан отказа оръжейна помощ за Украйна, забавяше разширяването на НАТО, докато сключваше енергийни споразумения с Русия.

В редовното си радиопредаване Орбан каза на 31 март, че хората може да започнат да поставят под въпрос "цялото съществуване" на ЕС заради подкрепата му за Украйна. Две седмици по-късно той каза, че изтеглянето на помощта ще сложи край на войната.

"Унгария никога не успя наистина да възприеме ценностите на ЕС, а всъщност ставаше дума за парите на ЕС", каза Агнес Урбан, директор на Mertek Media Monitor, медиен наблюдател в Будапеща. "Сега, когато парите не текат, добавете към това пропагандата и двете заедно имат мощен ефект."

Унгарците останаха като цяло проевропейски настроени, докато Орбан ухажваше Русия и Китай по време на непрекъснатото си управление от 2010 г. насам. Но тъй като Унгария е изправена пред задълбочаваща се рецесия и инфлация, надвишаваща 25%, тази подкрепа сега се разпада - и най-драматично сред младите хора, които също се стичат към антинатовска опозиционна партия.

Общата подкрепа на ЕС сега възлиза на 39%, което поставя Унгария на последната пета позиция сред 27-те държави-членки на ЕС заедно с чехите и словаците в проучването на Евробарометър. Още миналата година 51% от унгарците са имали положително мнение за ЕС. Положителното отношение към ЕС също спадна рязко в Полша, с осем процентни пункта, въпреки че все още беше 55%.

Европейският комисар Хан, който ще се срещне с Орбан следващата седмица в Будапеща, каза, че е загрижен, че ще стане по-трудно да се възстанови подкрепата. Той обаче не смята, че членството на Унгария в ЕС е заложено на карта. "Хората знаят каква полза имат от ЕС", каза той в интервюто. "Доверието в европейските институции е по-високо, отколкото в националните партии.

В Брюксел спадът до голяма степен се приписва на хватката на Орбан върху медиите. Наистина пътуващите в Будапеща са свикнали да виждат политически билбордове като част от атаките на Орбан срещу това, което той вижда като врагове на държавата.

Роденият в Унгария инвеститор и филантроп Джордж Сорос, търсещите убежище, ЛГБТК общността и бившият президент на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер бяха обект на медийни кампании. Но музиката на настроението се промени, каза Ърбан.

"Докато преди правителствената пропаганда беше за борба с изкупителните жертви, през изминалата година тя придоби ново измерение и сега е насочена директно към западните съюзи на Унгария", каза тя. "Това е истински геополитически обрат."

Докато проевропейската кампания се ръководи от АЛДЕ, групата-чадър за либералните партии в ЕС, САЩ също участват в контраофанзивата. Неотдавнашните реклами, финансирани от американското посолство, носят лозунга "Руснаците да се приберат у дома", вик срещу съветската инвазия на Унгария през 1956 г., насложен върху настоящата атака на Русия срещу Украйна.

Тъй като правителството контролира голяма част от медиите в Унгария, САЩ ще продължат да се свързват директно с унгарците, каза говорител на посолството в Будапеща. Министърът на кабинета Гергели Гуляс каза на 12 април, че билбордовете показват, че САЩ вече водят пряка кампания в Унгария.

"Унгария е може би единствената държава-членка, която провежда антиевропейска кампания, поне в този мащаб", каза Даниел Берг, член на опозиционната партия Momentum, който помага за координирането на кампанията на ALDE. "Това е една от причините, поради които искахме да стартираме тази кампания - да кажем, че тази обетована земя извън ЕС не съществува."

Прочети цялата публикация