Боевете в Судан продължават след удължаване на примирието (ВИДЕО)
Интензивните сблъсъци продължават в столицата на Судан ден, след като военни фракции се съгласиха да удължат примирието, целящо помощта да достигне до цивилното население и бедстващите хора.
Армията и паравоенните сили за бърза подкрепа (RSF) се споразумяха да удължат едноседмичното споразумение за прекратяване на огъня с пет дни точно преди да изтече късно в понеделник.
Часове преди удължаването да бъде подписано, жителите съобщиха за интензивни боеве и в трите съседни града, които съставляват голямата столица на Судан около вливането на Нил - Хартум, Омдурман и Северен Хартум. Сблъсъците се подновиха късно във вторник в покрайнините на столицата.
Лидерът на армията генерал Абдел Фатах Ал-Бурхан беше видян да поздравява войските във видео клип. Той каза, че армията се е съгласила с удължаването на примирието, за да улесни достъпа на гражданите до услугите.
„Армията не е използвала пълната си смъртоносна мощ, но ще бъде принудена да го направи, ако врагът не се подчини или не се вслуша в гласа на разума“, каза той в изявление.
Хиба Морган от "Ал Джазира", в репортаж от Омдурман, каза, че жителите нямат много надежда в първоначалното прекратяване на огъня, което влезе в сила на 22 май.
„Казват, че никога не е имало ден, в който да не са докладвани въздушни удари или тежък артилерийски огън“, каза Морган.
„Хуманитарните организации казват, че макар част от помощта да е била донесена в столицата Хартум, разпределението ѝ поради продължаващото насилие е предизвикателство и много хора не са стигнали до хуманитарните помощи, което увеличава страданията на бедстващите в Судан.“
Полицейски час беше обявен във вторник във втория по големина град в Судан, Порт Судан, от 23:00 до 5:00 сутринта местно време (21:00 GMT до 03:00 GMT), според изявление на губернатора на щата Червено море. Порт Судан е градът, който в който се намира главното пристанище на Судан.
Щатският комитет по сигурността заяви, че е хванал няколко „бунтовнически“ спящи клетки, които според него са се промъкнали отвън и предупреди, че планират терористични дейности.
„Благодарим на гражданите на щата Червено море за пълното им сътрудничество и за незабавното докладване за присъствието на тези бунтовнически елементи и техните агенти в техните квартали“, се казва в съобщението, без да се уточнява тяхната самоличност.
Войната накара близо 1,4 милиона души да напуснат домовете си, включително повече от 350 000, които преминаха в съседни страни.
Някои все още се надяват
Хинд Сабер, 53-годишна жителка, каза пред Ройтерс, че все още вярва, че примирието може да даде на жителите в суданската столица известна "почивка" от причиненото им страдание. „Надяваме се това примирие да успее, дори само за малко да спре войната и да можем да се върнем към нормалния си живот“, каза тя.
Примирието беше сключено с посредничеството и се наблюдава дистанционно от Саудитска Арабия и Съединените щати, които заявиха, че то е било нарушено и от двете страни, но все пак е позволило доставката на помощ на около два милиона души.
Посредниците признаха, че примирието е било „неспазено“, но казаха, че удължаването „ще позволи по-нататъшни хуманитарни усилия“.
От началото на битките на 15 април и двамата генерали се ангажираха с поредица от примирия, въпреки, че САЩ и Саудитска Арабия казаха, че това споразумение от седем страници е различно, защото воюващите страни са го подписали и има механизъм за наблюдение.
Тези, които все още са в Хартум, се крият от улични битки и скитащи мародери в над петмилионната столица, близо 700 000 от които са избягали.
Повече от шест седмици след началото на конфликта ООН изчисли, че повече от половината население – 25 милиона души – се нуждае от помощ и защита.
Източник: Al Jazeera
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед
Прочети цялата публикация