САЩ: Путин се провали стратегически, Украйна ще има армия на бъдещето
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че Вашингтон работи с Украйна и други съюзници за постигане на консенсус около основните елементи на "справедлив и траен мир", който да сложи край на войната с Русия, съобщиха Ройтерс и Франс прес, предаде БТА.
Вашингтон ще насърчава и инициативите на други държави за прекратяване на конфликта, стига те да спазват Устава на ООН и суверенитета, териториалната цялост и независимостта на Украйна. "Ще подкрепим усилия - на Бразилия, Китай или която и да било друга държава, ако те помогнат за намиране на път към справедлив и траен мир", подчерта държавният секретар на САЩ в речта си.
Америка обаче ще продължи да оказва военна подкрепа на Украйна, тъй като способността на Киев да възпира и да се защитава срещу всякаква бъдеща агресия е предпоставка за смислена дипломация, подчерта Блинкън. "Агресията на Путин срещу Украйна е стратегически провал", довел до трайно отслабване на руското влияние, подчерта първият американски дипломат. "Ако разгледаме дългосрочните стратегически цели и задачи на президента Путин, няма съмнение, че днес Русия е в много по-лошо положение, отколкото преди инвазията", добави той.
Евентуално прекратяване на огъня по сегашната фронтова линия обаче само ще консолидира контрола на руския президент Владимир Путин и ще му позволи да нападне отново, подчерта държавният секретар на САЩ. В речта си във Финландия, най-новия член на алианса на НАТО, Блинкън заяви, че САЩ ще помогнат за изграждането на "украинска армия на бъдещето". Това означава "модерни военновъздушни сили, интегрирана противовъздушна и противоракетна отбрана, модерни танкове и бронирани машини, национален капацитет за производство на боеприпаси, както и обучение и подкрепа за поддържане на силите и оборудването в бойна готовност".
Тази седмица висшият американски дипломат е на посещение във Финландия, Норвегия и Швеция. Северноевропейският регион придобива все по-голямо стратегическо значение, след като досега необвързана Финландия се присъедини към НАТО, а Швеция се стреми към същото, отбелязва Ройтерс.
Блинкън подчерта също, че след руското нашествие в Украйна САЩ са започнали да отделят повече внимание на заплахата от Китай. Конфликтът в Източна Европа не е отклонил вниманието на Вашингтон от засилващата се конкуренция с Пекин, увери държавният секретар. "Подкрепата ни за Украйна не отслаби способността ни да отговорим на потенциална заплаха, идваща от Китай или другаде - тя я засили", заяви Блинкън в речта си във финландската столица.
Прочети цялата публикация