Казахстан не участва в заобикаляне на санкции срещу Русия

Казахстан е страна, която през последните месеци и години извърши съществени реформи, произведени бяха парламентарни и местни избори, които доведоха до най-различни промени в политическо и социално отношение, заяви днес заместник-министърът на външните работи Роман Василенко. Той припомни на медиен брифинг в министерството на външните работи, че е бил създаден Конституционен съд и е било забранено на близки на президента да заемат висши длъжности в политиката и бизнеса.
"Утре и в петък страната ни ще бъде домакин на Международният форум Астана, в който ще вземат участие емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани, президентът на Киргизстан Садир Жапаров, премиерът на Узбекистан Абдула Арипов и управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Те ще бъдат част от общо повече от 100 лектори и панелисти и над 1000 участници в Международния форум Астана", каза още Василенко.
Към момента няма напрежение в отношенията на Казахстан с нито една страна и като цяло Астана промотира сътрудничеството и международното взаимодействие, както в региона, така и в света, заяви заместник-външният министър. Той припомни, че Казахстан членува в редица международни организации като Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
На брифинга Василенко изтъкна значимостта на Средния коридор, който осигурява транспорта на стоки между Китай и Европа, минавайки през Казахстан, Каспийско море, Азербайджан, Грузия и Турция и достигайки страните от Европейския съюз по суша и море.
Маршрутът се явява и като алтернатива на преминаващия през Русия Северен път, обемите на превозваните по него товари намаляха с повече от 30 процента след налагането на западните санкции.
Този път, макар и относително нов, до голяма степен пресъздава древния Път на коприната. И ако тогава през него са пренасяни коприна, подправки и аромати, сега се транспортират айфони и компютри, каза още Роман Василенко.
На брифинга казахстанският зам.-министър на външните работи отговори на журналистически въпрос за евентуално членство на страната му в политико-икономическото обединение БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка). Той посочи, че Казахстан би се присъединил към този съюз, ако бъде поканен, защото Астана може да допринесе допълнително за подобряване на диалога, както в организацията, така и в нейното сътрудничество с други държави.
Василенко засегна и темата за заобикалянето на санкциите срещу Русия, като посочи, че на територията на Казахстан не се извършва нарушаване на наложените от Запада санкции.
От април ние сме установили електронен контрол върху транзита и транспорта на стоките, които влизат в страната, каза още той в отговор на журналистически въпрос, предаде БТА.
Прочети цялата публикация



Заобикаляне на международните санкции! Северна Корея е разположила 5000 бойци в Русия от септември насам
Володимир Зеленски: Покровск не е обкръжен, украинските сили удържат позициите си
Тежки санкции! Чуждестранните партньори на "Лукойл" преоценяват участието си в съвместни проекти
Тръмп иска да задуши финансово военната машина на Москва! Колко силно ще ударят петролните санкции върху Русия?
Шефът на ГРУ на Украйна Буданов: Руската икономика все още е достатъчно стабилна, за да продължи войната
Орбан попадна в капан! Двоен удар за Унгария заради провала на срещата Тръмп-Путин и санкциите срещу Русия
Бихме искали Китай да ни помогне с Русия! Доналд Тръмп търси подкрепа от Си Дзинпин за спиране на войната в Украйна
ISW: Нови санкции срещу Русия водят до спад на покупките на руски петрол от Китай и Индия
Външният министър Георг Георгиев участва в редовното заседание на Съвет "Външни работи" на ЕС в Люксембург
ЕС очаква нови санкции срещу Русия и коментира предстоящата среща Тръмп-Путин
Папа Лъв XIV отправи остра критика към администрацията на Тръмп
Качеството във висшето образование – нов европейски приоритет с българско участие
Бразилия ще опита да увеличи глобалното финансиране за климата до $1.3 трлн. годишно
Д-р Пандова: Между 30% и 60% от пациентите с рак развиват психични проблеми
Ханзи Флик: Не е нужно да променяме стила си на игра - ние сме Барселона
Нашата цел е да бъдем катализатор в националната енергийна трансформация
България е сред топ пазарите за дъвки на Балканите
България е лаборатория за смелите идеи на Konica Minolta
Жълт код за валежи от дъжд в Източна България
Хороскоп за 6 ноември 2025: Луната преминава в Близнаци, а Венера в Скорпион