Fakti.bg | 21.06.2023 04:04:33 | 176

"Нова Каховка": Риск от инфекции в целия черноморски регион?


В населените места, засегнати най-сериозно от наводнението след разрушаването на язовир "Нова Каховка", нивото на водата постепенно спада. Хората се завръщат по домовете си, но там ги очаква нова опасност: взрив на инфекциозни болести, най-вече стомашно-чревни и зоонозни заболявания. Зоонозите са заболявания, които са общи за животните и хората, а причинителите им паразитират в организмите на определени животински видове. Инкубационният период на тези заболявания продължава между 7 и 10 дни.

"Следващите две седмици рискът е голям"

Специалистите по инфекциозни болести настойчиво препоръчват на хората в засегнатите райони да внимават каква вода пият и какво ядат. "В рамките на следващите две седмици можем да очакваме появата на тези заболявания", обяснява епидемиологът Андрей Александрин. Според него в момента стомашно-чревните инфекции създават най-голямата опасност за хората в наводнените селища, защото водите от язовир "Нова Каховка" разнасят по долното течение на Днепър съдържанието на канализационните шахти и сметищата. "Рискът от зарази е особено голям, защото много хора нямат достатъчно вода за пиене и за хигиена", обяснява още епидемиологът. Заместник-министърът на здравеопазването и главен държавен санитарен лекар на Украйна Игор Кузин предупреждава още, че метеоролозите прогнозират горещо време, което допълнително ще влоши епидемиологичната ситуация. Той припомня, че вече е в сила забрана за къпане и риболов във водоизточниците, тъй като показателите на речната и морската вода "сериозно се влошават".

Каква вода може да се пие?

Украинските специалисти всекидневно следят състоянието на питейните и индустриални води в засегнатите райони, казва още Кузин. Според него водата от кладенците и от централния водопровод в Николаевска и в Херсонска област е напълно безопасна както от химическа, така и от микробиологична гледна точка. Може да се пие още бутилирана вода и вода от цистерните, докарани специално за жителите на засегнатите райони. Най-голямата опасност идва от индивидуалните водоизточници, така че общините са получили таблетки за дезинфекция на водите - вече са доставени 600 000 такива таблетки, казва Кузин.

В момента се смята, че ситуацията с разпространението на въпросните болести е под контрол, но Министерството на здравеопазването се безпокои, че поради измирането на рибата от язовира по-късно може да се появят хепатит А, салмонелоза, холера и ботулизъм.

Риск от антракс в Черноморския регион?

Украинските здравни власти контролират епидемиологичната обстановка само в освободените територии. А все още окупираната от руснаците Нова Каховка е тежко засегната от разрушаването на ВЕЦ-а. "През 50-те години на миналия век в района е имало огнища на антракс. Заразени с антракс говеда са били погребвани в специални гробища, които сега се намират под водата. Бойни мини, които са отмити от бреговете, понякога детонират във водата, в резултат от което спорите антракс от животинските гробища могат да се разнесат по повърхността на водата", казва за ДВ еколожката Таисия Козак. Според нея спорите на антраксния бацил могат да проникнат далеч отвъд границите на района. "Всичко това попада в Днепър и ще бъде отнесено в Черно море. Това е епидемиологична опасност не само за Украйна, но и за други черноморски държави", предупреждава Таисия Козак.

Торове, химикали, киселини и тежки метали

Дългосрочен ефект ще окаже и заразяването на наводнените райони с химикали, което ще упражни значително въздействие върху човешките организми. Според "Грийнпийс" са били наводнени цели 32 обекта с химикали, нефт и бензин. Неокончателната информация сочи, че във водата са изтекли най-малко 150 тона моторно масло.

"Водата, която е замърсена с горива, се просмуква в почвата и с течение на времето остатъците от замърсяването ще попаднат във водоизточниците. Водата много трудно се почиства от машинните масла, не помага и преваряването", обяснява химичката Олга Цигулева. Във водата може да са попаднали и големи количества торове и химикали за растителна защита, използвани в селското стопанство, добавя тя. Според нея има и остатъци от негодни за употреба пестициди, които е трябвало да бъдат унищожени, но поради липса на средства не се е стигнало до това. "Пестицидът ДДТ например е устойчива отрова. След като попадне в организма, всички органи се разрушават", казва Цигулева.

Друга заплаха за човешкото здраве в резултат от разрушаването на Каховската ВЕЦ създават отработените киселини и тежките метали, попаднали във водата от различни предприятия в наводнените райони. Това е същинска бомба със закъснител, предупреждават от Агенцията за химическа безопасност. Специалистите са единодушни, че почистването на водата от химическите и бактериологични замърсители ще продължи десетилетия.

Автор: Лилия Ржеутская

Прочети цялата публикация