Fakti.bg | 03.07.2023 07:49:08 | 173

Путин разкри държавна тайна


Путин разкри "държавна тайна": ЧВК "Вагнер" никога не е съществувала © Виталий Портников

Дори седмица след бунта на "Вагнер" все още не знаем как всъщност е завършил неуспешният бунт на Евгений Пригожин, какво се е договорил шефът на компанията "Вагнер" с беларуския владетел Александър Лукашенко и шефа на ФСБ Александър Бортников, каква ще бъде съдбата на така наречената "частна военна компания" и нейните наемници.

Но това, което можем да кажем със сигурност е, че частна военна компания (ЧВК) "Вагнер" никога не е имало. Читатели и зрители често са ме питали защо, когато говоря за "Вагнер", често казвам "така наречената частна военна компания". Нима "Вагнер" не съществува? А кой тогава воюва в Бахмут? Кой помага на режимите в Сирия и африканските страни? Нали е "Вагнер"? На този въпрос отговори руският президент Владимир Путин. Разбира се, военната компания "Вагнер" съществува, само че не е частна. Тя е държавна.

Според Путин само за една година по време на мащабната война на Русия срещу Украйна държавният бюджет на Руската федерация е похарчил 86 милиарда рубли за нуждите на тази уж частна компания. Алексий Рошчин, социолог от Русия, е един от многото, които са изненадани. В профила си в социалните мрежи Рошчин саркастично отбелязва, че „ЧАСТНАТА фирма е била изцяло финансирана от държавата“. Тоест не е била всъщност частна. Тоест "Вагнер" е държавна военна компания (ДВК). Тази компания се казва "Министерство на отбраната", защо да се прави още една ДВК? Изобщо Путин разкри една стара „държавна тайна“ – че ЧВК в Русия няма и никога не е имало, всички „частници“ са си същите държавни служители, които пилеят бюджетни пари.

А Евгений Пригожин потвърди, че цялото финансиране на "Вагнер" е отишло в брой, защото, разбирате ли, той наистина обича пари в брой. 86 милиарда - и всичко в чували, в петхилядни банкноти, от държавния бюджет!" Но това не трябва да е изненадващо. Специалните операции в чужбина са неразделна част от дейността на съветските специални служби. Но в Съветския съюз - както той беше икономически уреден - по дефиниция нищо не можеше да бъде частно. Следователно съветското ръководство просто трябваше внимателно да скрие подривната дейност на служителите на Комитета за държавна сигурност на СССР и Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Генералния щаб.

Имитация на ЧВК в руски стил

Наследниците на КГБ в руското ръководство доскоро се грижеха за репутацията си и е ясно защо. Депозити в западни банки, децата учат в чужбина, имоти в Лондон или Монако. Кой иска да бъде свързван със саботьори, които помагат на африканските диктатори и убиват цивилни по света? Така възниква имитация на частна военна компания в руски стил. В същото време Пригожин се оказа "лицето" на тази нова компания - номинално частна, но всъщност държавна. Ето защо конфликтът между компанията "Вагнер" и Министерството на отбраната, Пригожин и Шойгу е ведомствен конфликт. Такива конфликти възникваха в Москва няколко пъти. Могъщият министър на вътрешните работи от времето на Леонид Брежнев Николай Шчолоков влиза в конфликт със също толкова влиятелния ръководител на КГБ на СССР Юрий Андропов.

След смъртта на Брежнев Андропов става генерален секретар на ЦК на КПСС, а Шчолоков е обвинен в корупционни престъпления и се самоубива. В същото време Андропов назначава роден в системата на КГБ, бившия ръководител на КГБ на СССР и Украинската ССР, Виталий Федорчук, за нов министър на вътрешните работи на Съветския съюз след оставката на Шчолоков. И Федорчук проведе истинска чистка в отдела на Шчолоков, уволни десетки хиляди хора от милицията. МВР загуби от КГБ, както казват футболните фенове, съкрушително. И "Вагнер" загуби от Министерството на отбраната. Сега компанията ще бъде частично разформирована, частично преформатирана. Част от наемниците ще отидат да служат във ведомствата, с които тя винаги е била свързана - преди всичко в Главното разузнавателно управление на Генералния щаб. А някои може да бъдат уволнени и арестувани за корупционни престъпления.

Поход на Москва

Напълно възможно е бойците на истинска частна компания наистина биха имали шанс да стигнат до Москва. Но когато едно държавно ведомство се бори с друго, силово противодействие на неговите представители – дори въоръжени – по дефиниция е обречено на провал. Но сега знаем със сигурност, че никаква ЧВК "Вагнер" никога не е имало.

Източник: Виталий Портников специално за Radio svoboda

Бесарабски фронт

Прочети цялата публикация