Fakti.bg | 10.07.2023 08:12:56 | 83

Първите дипломати на САЩ и Украйна проведоха разговор преди срещата на върха на НАТО


Държавният секретар на САЩ, Антъни Блинкен, и външният министър на Украйна, Дмитро Кулеба, казаха късно в неделя, че са провели телефонен разговор, за да обсъдят срещата на върха на НАТО тази седмица и контранастъплението на Киев за възвръщане на земята, отнета от Русия, предаде Rеuters.

„Имах важна дискусия с украинския външен министър днес преди срещата на върха на НАТО тази седмица“, каза Блинкен в Twitter.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ, Матю Милър, каза в отделно изявление, че двамата дипломати са обсъдили и „напредъка в контранастъплението на Украйна“.

Кулеба каза в Twitter, че призивът е бил да се уточнят подробностите преди срещата на върха на НАТО, която започва във вторник във Вилнюс.

„Имах продуктивен разговор със държавния секретар Блинкен преди Вилнюс“, каза Кулеба в Twitter. „Остават 48 часа и работим, за да направим окончателните решения печеливши за всички: Украйна, НАТО и глобалната сигурност."

Украйна се надява да получи ясен сигнал за перспективите си за членство в НАТО във Вилнюс. Белият дом заяви в петък, че президентът, Джо Байдън, и други лидери на водения от САЩ алианс ще обсъдят какви стъпки трябва да изпълни Украйна.

Прочети цялата публикация