Mvr.bg | 14.07.2023 10:57:06 | 90

Столичните огнеборци честват 145 години от създаването на пожарната служба в града

На кратка церемония в сградата на столичната пожарна заместник-министър Стоян Темелакиев поздрави огнеборците с техния празник и им благодари за всеотдайния труд, за който отплатата е благодарността на хората. Заедно със служителите на СД „Пожарна безопасност и защита на населението” той поднесе цветя пред паметната плоча на пожарникарите, загинали при изпълнение на служебния си дълг. На тържествена церемония директорът на пожарната служба старши комисар Веселин Гетов награди пожарникарите, проявили себеотрицание и мъжество при локализирането и ликвидирането на опасни и тежки пожари, аварийно-спасителни дейности и наводнения. Сърдечни пожелания към колегите си отправи и директорът на ГДПБЗН главен комисар Александър Джартов.

Празникът бе отбелязан с атрактивна демонстрация на съвременна пожарна и специализирана техника на площад „Княз Александър I Батенберг“ в София.  Жителите и гостите на столицата имаха възможност да се запознаят отблизо с възможностите на службата, а най-смелите от тях - да бъдат пожарникари за няколко минути. Освен усмивки и много снимки, на най-малките си фенове, софийските пожарникари подариха балони, а на техните настойници и придружители - информационни материали за пожарна безопасност. Сред гостите беше и Николай Николов, който поздрави колегите си с празника.

Историческа справка:

На 14 юли през 1878 година в София за първи път е създадена организация от доброволци – пожарникари, съставена от столични жители по родове и съсловия. Протоколът, с който е документирано това решение се съхранява в протоколната книга на Софийския градски управителен съвет от 1878 г., намираща се в Софийски държавен архив. Така, преди 145 години започва забележителната история на Столичната пожарна, която е една от първите новосъздадени институции в Третото българско царство.

Първите български пожарни командири - Захари Коритаров, опълченецът Атанас Канарев, Димитър Тролев, Руси Караджов, Светослав Бойчев и други са оставили забележителна следа в историята на службата.

Юрий Захарчук е името, с което е свързан един от най-ярките периоди в историята на Столичната пожарна и на пожарното дело в България. Той въвежда строг военен ред и дисциплина, последователна бойна и строева подготовка на пожарникарския състав. Дава личен пример като патрулира из града – в началото на бял кон, а после в пожарната кола. За да бъде неотлъчно на дежурство, обзавежда в пожарната служба на ул. Екзарх Йосиф 46 свое жилище, което обитава заедно със семейството си. Резултатите не закъсняват – по това време Столичната пожарна команда се ползва с авторитета на една от най-ефективните на Стария континент. Британски и белгийски медии настояват техните държави да организират пожарните си служби, като тази в София. Юрий Захарчук е поканен лично и присъства като почетен гост на коронацията на английския крал и император на Британската империя Джордж VI, а кралят на Белгия Леополд III му връчва ордена на Белгийската корона. Императорът на Етиопия го моли да организира пожарната служба на Адис Абеба, но Юрий Захарчук учтиво отказва. Приживе си спечелва прозвището „Рицар на огнеборската чест”, а през 1999 г. е избран за “Пожарникар на ХХ век”.

Пожарната „толумба”, както я наричали в началото, е разчитала на конска тяга и каруци, натоварени с бурета, секири и канджи. Първите пожарникарски съоръжения пристигат от Виена през 1879 година - три ръчни помпи, 14-метрова стълба, каски и брадвички, а през 1925 г. е поставен на дежурство първият противопожарен автомобил.

Столичната пожарна днес:

Столичната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” обслужва територията на Столична община, с площ от 1310.8 кв. км, на която са разположени гр. София, градовете Нови Искър, Банкя и Бухово, както и 34 села. В гасителните граници се включват близо 32 хил. хектара гори, голямата част от които в Национален парк “Витоша”.

За осъществяването на държавен противопожарен контрол, пожарогасителна, аварийно-спасителна, инженерна защита и превантивна дейност, на територията на София са създадени и функционират девет районни служби, три участъка и сектор „Спасителни дейности”. Ежедневно, за справяне с произшествията в Столицата, между 120 и 140 пожарникари и спасители дават дежурства, заедно с 60 - 70 специализирани автомобила.

Прочети цялата публикация