Fakti.bg | 15.07.2023 07:00:07 | 198

"Кошмар": когато престъпници се връщат от фронта вкъщи


"Сякаш съм в ада", казва Оксана Пехтелева. Майката на 23-годишната Вера от Кемерово, която е брутално убита от бившия ѝ приятел през 2020 г., е сериозно травматизирана. Извършителят Владислав Канюс е нанесъл над сто наранявания на дъщеря ѝ и е бил осъден на 17 години затвор.

Семейството на Вера призовало за по-строга присъда на убиеца. Майката Оксана обвинява съда, че не е взел предвид това, че дъщеря ѝ е била лишена от свобода и изнасилена от Канюс, както и че убиецът е намушкал жертвата си с нож.

В Кемерово сотрудники полиции проигнорировали 7 звонков по линии 112. Не дождавшись приезда наряда, соседи ломом вскрыли дверь. В луже крови лежала 23-летняя Вера Пехтелева, а над ней в крови по локоть стоял Владислав Канюс, бывший ее возлюбленный. pic.twitter.com/IixlZxvVrW

— Андрей Филиппов (@andrefilippov65) February 22, 2021

Семейството подало касационна жалба, която така и не стигнала до съда. Властите обяснили, че затворникът не можел да бъде намерен. По-късно роднини на Вера открили в социалните мрежи снимки, на които облеченият във военна униформа Владислав Канюс носи оръжие. Подозренията им са, че той е бил пуснат на свобода, за да се бие в Украйна.

"Това е просто кошмар"

Роднините на жертвите обикновено страдат от посттравматичен стрес, обяснява руската психоложка Екатерина Исупова. "Те реагират с огромен страх, безпомощност и ужас. Когато извършителите влязат в затвора, жертвите изпитват известно облекчение и надежда, че ужасът ще приключи. Но когато разберат, че извършителят се е върнал и че може отново да е сред обществото, се появява страхът", казва Исупова. Подобна безпомощност е огромна несправедливост, допълва тя.

Точно така се чувства и майката на Вера Оксана Пехтелева. "Страхът, болката и липсата на разбиране - това е просто кошмар", споделя тя. Тя се страхува за сигурността си и не желае да се среща с убиеца на дъщеря си. Около 50 000 руски затворници са били наети за групировката "Вагнер" на Евгений Пригожин, а други 15 000 - за Министерството на отбраната от началото на войната в Украйна. Това казва ръководителката на фондация "Седяща Русия" Олга Романова, която живее в изгнание в Германия.

"Вероятно на война са отишли предимно престъпници, които е трябвало да излежат 10 или повече години", обяснява руски адвокат, който не желае името му да бъде споменавано. "Не съществува статистика, но онези, които вече са излежали 5 или 6 години зад решетките, по-скоро залагат на това, че ще бъдат предсрочно освободени. Малко вероятно е те да рискуват живота си", посочва експертът. Известната с кампанията си срещу домашното насилие в Русия Альона Попова, която е включена в списъка на чуждестранните агенти, подчертава, че не е известно колко души, осъдени за убийство, са били освободени от затвора, за да се бият в Украйна. "Убийците са пуснати на свобода, не им се налага да изтърпяват наказанието си до края, позволява им се да убиват още", заявява руската правозащитничка.

От убиец до "истински герой"

През януари шефът на "Вагнер" Евгений Пригожин се срещна с група затворници, на които им беше позволено да се приберат у дома след шестмесечна служба в Украйна. Опростени бяха всичките им присъди. Сред тях имаше и двама души с присъди за убийство. Единият от тях е Павел Сахаров от Карелия. През 2015 г. той получава 11 години затвор за брутално убийство на пенсионерка. През януари 2023 г. той вече си е вкъщи. Според медиите Сахаров е сред първите, които са били помилвани от руския президент Владимир Путин чрез таен указ. Заедно с него най-вероятно е помилван и Денис Киниев от Ленинградски регион. През 2011 г. той е бил осъден на 17 години за грабеж и убийство.

Не всички затворници обаче се завръщат живи у дома от войната в Украйна. През ноември 2019 г. Едуард Яр, от село Караул в Красноярския регион, бил осъден на 8 години затвор за убийството на жена. Пияният Яр ѝ нанесъл три удара с лопата, намушкал я четири път с нож, след което е ритал по тялото и главата. После най-спокойно напуснал апартамента на жертвата, изхвърлил ножа и се прибрал вкъщи.

През ноември 2022 г. Яр се присъединил към "Вагнер", а през февруари 2023 г. загинал близо до Бахмут. Властите в родното му село пишат в неговия некролог: "Той отиде да се бие с неонацистите и се превърна в истински герой и истински патриот за всички жители на региона ни". От 1 февруари тази година затворниците в Русия, които все още не са излежали присъдите си, могат да служат и в официалната руска армия на договор. В края на юни Путин подписа закона "За особеностите на наказателната отговорност на лицата, участващи в Специалната военна операция". "Човек бива арестуван, образува му се наказателно дело, после се съгласява да отиде на война, след което наказателното дело се прекратява", обяснява ситуацията правозащитничката Олга Романова.

Автор: Ирина Чевтаева

Прочети цялата публикация