Fakti.bg | 29.07.2023 11:42:36 | 122

Топящите се ледници в Швейцария разкриха тялото на още един изчезнал алпинист


Останките на германски алпинист, изчезнал през 1986 г., бяха открити в ледника Теодул под Матерхорн в Швейцария. На останките са се натъкнали алпинисти по-рано този месец. Те забелязали туристически обувки и котки, които стърчали над леда.

ДНК анализ доказал, че тялото е на германски алпинист, изчезнал преди 37 години. Тогава въпреки мащабната спасителна операция никой не успява да открие никакви следи от него, припомня Би Би Си.

Полицията не назова името на алпиниста, но посочва, че той е бил на 38 години, когато е изчезнал по време на преход.

До 80-те години на миналия век ледникът Теодул е свързан със своя съсед – ледника Горнер, но заради топенето си, причинено от глобалното затопляне, сега двата са разделени.

Почти всяко лято топящият се с бърза скорост лед разкрива нещо или някой, изгубен от десетилетия.

Миналата година бяха открити останките на самолет, разбил се през 1968 г. в ледника Алеч – най-големият в Алпите.

През 2014 г. тялото на изчезналия британски алпинист Джонатан Конвил беше открито от пилот на хеликоптер, който забелязва нещо необичайно, докато доставя провизии до планински заслон на Матерхорн. Алпинистът бил в неизвестност от 1979 г. Семейството му, което е прекарало десетилетия в неведение за съдбата му, съобщи, че Конвил е намерил за последно свое убежище среда, която обича.

През 2015 г. двама японски алпинисти, изчезнали в снежна буря през 1970 г., също бяха открити на Матерхорн.

Миналата година топящият се лед дори промени границата между Швейцария и Италия. Известната италианска планинска хижа Rifugio Guide del Cervino, обичана от скиори и туристи, сега технически е в Швейцария и се водят деликатни преговори между швейцарското и италианското правителство, за да се реши как ще бъдат преначертани държавните граници.

Алпийските ледници са ключови за околната среда на Европа – снегът, който съхраняват, пълни големи европейски реки като Рейн и Дунав, осигурявайки вода за посевите или за охлаждане на атомни електроцентрали. И тази, и миналата година нивата на водата в Рейн на моменти ставаха твърде ниски за товарните плавателни съдове, които превозват доставки от Нидерландия през Германия до Швейцария.

Разтопеният лед също така охлажда реките. Ако това не се случва, водата става твърде топла и се нарушава екосистемата в нея, което води до измирането на речните видове животни.

Притеснително е, че швейцарските ледници са загубили половината от обема си от 1931 г. насам – много по-бързо свиване, отколкото учените са прогнозирали. С тази скорост почти всички алпийски ледници ще изчезнат до края на този век, прогнозираха експертите миналото лято.

Юни 2023 г. е един от най-горещите и сухи месеци в историята на Швейцария. Първите три седмици на юли са най-горещите в света, регистрирани някога. През август и септември експертите по ледниците отново ще измерват леда и се опасяват какво ще намерят.

Прочети цялата публикация