Fakti.bg | 30.07.2023 16:00:03 | 281

"Хайл, Зеленски": Каква е истината за това видео


Сатирично видео с подправени кадри осмива щедрата помощ, която Германия оказва на Украйна и прави неприкрити намеци за нацисткото минало на страната. Кой е източникът на фалшификата с "Хайл, Зеленски"?

Кадрите показват идиличен германски дом. Семейство гледа по телевизията реч на канцлера Олаф Шолц, посветена на войната в Украйна. Изведнъж войници от Бундесвера звънят на вратата и започват да конфискуват различни ценни вещи и спестявания на хората. Един от войниците носи папка с надпис “Помощ за Зеленски”. Друг поставя портрет на украинския президент на стената и казва "Хайл Зеленски!".

Семейството остава в опразнената си къща, а на екрана се появява надпис: “Приеми НАТО в дома си”. Следва информация, че “повече от 22 милиарда евро” вече са изпратени от Германия за Украйна от началото на 2022 година.

Критика за помощта на Германия за Украйна

Цялото видеото е със субтитри на руски език - включително речта на Шолц, която семейството от клипа гледа по телевизията. Единствените две неща, които са оставени на немски език в едноминутното видео, са “Guten Tag” (Добър ден) и “Heil Zelenskyy” (Хайл, Зеленски). По този начин видеото е разбираемо както за немскоговорящи, така и за рускоговорящи. Видеоклипът обаче се разпространява основно сред вторите.

Близо 118 000 гледания събира видеото, публикувано в Телеграм канала OstashkoNews на руски журналист. Там то е придружено със следната информация: “Твърди се, че авторите на видеото са членове на партията “Алтернатива за Германия”. Във видеото войници от НАТО отнемат всичко от германци, за да го изпратят в помощ на Украйна. Карат ги и да поздравят украинския лидер Зеленски с нацисткия поздрав”.

Тази сатирична критика за големите суми, които Германия отделя, за да подкрепя Украйна, не е необичайна за „Алтернатива за Германия“. В последната година и половина дяснопопулистката партия редовно демонстрираше проруските си възгледи. От централата на партията отговориха на запитването на ДВ, че “Алтернатива за Германия“ не е автор на въпросното видео и е научила за съществуването му от медиите.

Откъде тръгва да се разпространява видеото?

От сряда насам едноминутният видеоклип се разпространява от много прокремълски канали, но създателите му остават неясни. То се е "появило в интернет", пише рускоезичният канал на RT, който е част от руския държавен медиен апарат, в 12,32 ч. в Телеграм. Дотогава видеото е било споделяно само спорадично, пише германският сайт t-online. Критично настроените към правителството руски медии твърдят, че негов източник е политически коментатор, свързан с RT.

Видеото е публикувано и от журналиста Армен Гаспарян, за когото руската Уикипедия твърди, че ръководи отдел в RT, но той самият посочва информационната агенция РИА Новости като свой работодател. Гаспарян е санкциониран от ЕС заради разпространяване на проруска пропаганда, припомня сайтът t-online. Той е публикувал видеото в 9:36 ч. сутринта, но това явно не е първото му появяване. Журналистът Макс Бернхард от "Коректив" е попаднал на по-ранно публикуване, извършено от бившия ръководител на космическата агенция "Роскосмос" Дмитрий Рогозин от 8,58 часа.

Руски актьори?

Информацията в клипа, че Германия вече е предоставила над 22 милиарда евро помощ на Украйна, е вярна. Това може да се провери и на уебсайта на федералното правителство. Екипът по проверка на фактите на ДВ не намери красноречиви доказателства за това кой стои зад видеото. Повечето инструменти за проверка на изображения и видео не показаха нищо конкретно. Един от резултатите показа, че къщите от началния кадър, на който е изписано “Германия 2023”, вероятно са от снимка, направена през 2017 година.

Историкът и експерт по пропаганда Кристиан Хардингхаус казва, че е „99% сигурен“, че това видео не е дело на “Алтернатива за Германия”. Според него дори хората във видеото не са германци. По всичко личи, че Хардингхаус е прав. Според редица медии хората във видеото са всъщност руски актьори.

Журналистът Марк Кротов от Радио "Свобода" все пак успява да идентифицира участниците във видеото, съобщава t-online. Всички те са руски актьори, макар и не твърде известни. Бащата във видеото е руският актьор Валентин Воробьов, който вече е участвал в пропаганден видеоклип, разпространен от RT по Коледа през 2022 година.

Типично за руската пропаганда

Леа Фрювирт от Центъра за наблюдение, анализ и стратегия обяснява пред ДВ: “Видеото е в синхрон с два много типични руски пропагандни наратива. Първо - твърдението, че Украйна се управлява от нацисти. И второ, че подкрепата на Германия за Украйна застрашава самите германци”.

Насочено към германска публика, видеото цели да отслаби солидарността с Украйна. Изследователката обаче смята, че то е по-скоро предназначено за руска публика. А представянето на “Алтернатива за Германия” като потенциален автор на видеото е опит да се покаже, че в Германия има и много проруски гласове – тоест, че не всички подкрепят Украйна.

Фрювирт обръща внимание и на други фалшификати със сходно послание – например появата на една подправена снимка на корица от германското списание „Titanic“ в края на миналата година, на която е изобразен Зеленски, който се храни с ... банкноти. Тогава мнозина заподозряха, че именно Русия стои зад тази дезинформационна кампания.

Прочети цялата публикация