Fakti.bg | 21.08.2023 13:54:47 | 75

Тотална драма на Салимова - Горячкина, сънародничката ни с неочаквана грешка в решаващата партия

В столицата на Азербайджан Баку се проведе тайбрекът между българката Нургюл Салимова и рускинята Александра Горячкина, който определи новата носителка на Световната купа по шахмат при жените.

Двете не можаха да се победят в класическия шах вчера. Днес пък фиксираха реми и в първата рапид-партия с формат от по 25 минути плюс 10 секунди увеличение на контролата за ход.

Във втората обаче сънародничката ни допусна решаваща и неочаквана грешка на 89-ия ход, когато тя имаше офицер и пешка срещу 2 пешки и кон за белите фигури и много добри изгледи за реми.

Рускинята се възползва и спечели на 105-ия ход, с което победи в тайбрека и е шампионка в престижната надпревара.

Горячкина бе втора в схемата на турнира. Салимова е на 20 години и направи сензационна Световна купа като остана на крачка от титлата.

Салимова и Горячкина си осигуриха квоти за Турнира на претендентките в шахмата следващата година. Победителката от тази надпревара, в която ще участват 8 състезателки ще играе за шахматната корона при дамите.