Mediapool.bg | 26.08.2023 04:58:36 | 75

След 30 години България отново е с отборната световна титла в художествената гимнастика (видео)

Българските гимнастички спечелиха отборната титла на 40-о световно първенство по художествена гимнастика в испанския град Валенсия. Така тимът ни отново взе златото след пауза от 30 години. Отборни шампионки на планетата станаха Боряна Калейн, Стилияна Николова и Ева Брезалиева, които представяха страната в индивидуалната надпревара и ансамбъл жени в състав Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова. България събра 330.150 точки в отборната надпревара и изпревари Германия (326.350 точки) и Италия (323.850). През 1993 година отново в Испания, но в Аликанте, отборни шампионки стават Мария Петрова, Юлия Байчева и Бранимира Маркова. Сега Маркова става отборен световен шампион и като треньор, и като състезател преди 30 години. България вече има четири отличия от шампионата във Валенсия, след като Боряна Калейн взе сребърни медали на финалите на бухалки и на лента, а Стилияна Николова е бронзова медалистка на топка. Ансамбалът остана без медал в многобоя Ансамбълът ни остана без медал в многобоя, след като българките допуснаха груби грешки в композицията си с пет обръча. Те изпуснаха два пъти уреда извън терена и взеха резервните, заради което бяха наказани с 0.600 точки от съдиите. Възпитаничките на Весела Димитрова бяха оценени с 28.600 точки (15.800 за трудност, 7.400 за артистичност, 6.000 за изпълнение) и заеха 19-а позиция. Така останаха извън финалистките на този уред. Във второто си излизане на килима в петък вечерта за съчетанието с три ленти и две топки момичетата ни успяха да се съберат и да изиграят съчетанието си без грешка. И бяха възнаградени от съдиите, като получиха първа по сила оценка от 34.100 точки (17.600, 8.350, 8.150). Националките, които са абсолютни световни шампионки от миналата година в София и имат спечелена квота за Олимпийските игри в Париж 2024, ще играят на финала на ленти и топки в неделя. В крайното класиране за многобоя България остана на 12-а позиция със сбор от 62.700 (28.600 и 34.100) точки. Световната титла спечели ансамбълът на Израел със 70.800 точки - 38.150 за пет обръча и 32.650 за ленти и топки. Отборът на Китай също представи много силно двете си композиции и със 70.050 точки оглави класирането след първия поток, след което взе среброто. Домакините от Испания, подкрепяни от своите ентусиазирани фенове, събраха 68.600 точки и се окичиха с бронзовите медали. Олимпийски квоти за Париж 2024 получиха Китай, Италия, Украйна, Бразилия и Франция, а България, Израел и Испания имат от шампионата в София 2022. Надпреварата продължава с многобой индивидуално Днес световното първенство във Валенсия продължава с многобоя при жените с участието на Боряна Калейн и Стилияна Николова. Българките са във втората група, която започва в 18.45 часа българско време. Двете са съответно с 2-и и 3-и стартов номер и започват първо Николова с топка, а Калейн с бухалки. Съдиите за България са Филипа Филипова и Християна Тодорова.