Fakti.bg | 06.09.2023 08:30:55 | 253

Петролни сътресения в България, консерваторите саботират коалиционния си кабинет


България премина през серия от пет неубедителни избори, а през по-голямата част от последните 3 години управляваха служебни кабинети, пише Боян Кутевски, доктор по политология и журналист, в изданието NewsEurope.

Консерваторите, които бяха начело на страната в продължение на почти десетилетие, не бяха щастливи да допуснат новодошлите либерали до властта. Сега те водят новоизлюпените политици в капан, който може да свали коалиционния кабинет и да остави либералите да поемат вината, докато пътем разрушават енергийната сигурност на страната.

Консерваторите започнаха да саботират новия де факто коалиционен кабинет още от раждането му през юни, като отказаха да излъчат членове на правителството. Това е ясен знак, че те не възнамеряват да споделят отговорността на правителството за предстоящата енергийна криза и дефицита на гориво.

Играчите зад този зле замислен кабинет

През юли ГЕРБ предложи предсрочно прекратяване на концесията на Лукойл на петролния терминал, единствена входна точка на суров петрол, обслужваща рафинерията им край Бургас. Този ход беше чиста провокация, целяща да дестабилизира правителството чрез създаване на нестабилност на пазара на горива. Увеличението на цените е очевидно и явно приемливо за политиците.

През август ГЕРБ предложи да се събори паметникът на съветската армия в София, знаейки достатъчно добре, че част от либералите са социалисти, носталгични по руското културно присъствие в региона. Сега либералите трябва да избират между това, да загубят някои гласове или да бъдат заклеймени като проруски настроени, запазвайки паметника.

На 1 септември започна есенната сесия на Парламента и сега ГЕРБ се готви да нанесе последния удар. Неотдавна те внесоха в парламента едно наистина вредно предложение - да се отмени с година и половина предсрочно дерогацията от петролното ембарго, предоставена на България от Брюксел.

Дилемата

На България в момента ѝ предстоят общински избори в края на октомври. Либералното крило - партията "Промяната" - е изправена пред дилема: ако подкрепят предложението за отмяна на петролната дерогация, те ще бъдат отговорните за растящите цени на горивата точно преди вота, защото те контролират кабинета. От друга страна, ако либералите откажат да подкрепят предложението, ще бъдат обявени за про-руски, като по този начин ще загубят част от избирателите си.

На пръв поглед, това изглежда чисто и просто политически трик, който поставя "Промяната" в ъгъла.

Има обаче още нещо, което се набива на очи.

Ако дерогацията бъде отменена толкова рано и местната рафинерия няма време да диверсифицира доставките поради сериозните логистични предизвикателства да достави суров петрол в Черно море през Босфора, целият ѝ производствен цикъл може да бъде застрашен. Експерти твърдят, че това не само може безконтролно да надуе цената на дизела, но дори може да доведе до временен недостиг. Просто няма алтернативни източници на горива на цена, която местните жители могат да си позволят.

Липсват и подходящи транспортни връзки, които да задоволят местния пазар с доставки на гориво от други производители в региона. Достатъчно е да се каже, че на пазара на горива на Балканите ще настъпи бъркотия. Северна Македония ще бъде засегната най-много, тъй като се снабдява с горива основно от България.

Българските резерви не са на нужните нива, а значително по-ниски - между 70% и 50% от регулаторните прагове за 90-дневни запаси. С други думи, недостигът е реална заплаха, въпреки привидното изобилие на дизел в момента.

За съжаление, този горивен "апокалипсис" вече е коз в тази политическа игра и часовникът до окончателното гласуване на отмяната на дерогацията тиктака.

Тук идва обратът

Това, което допълнително подхранва тази безсмислица с дерогацията, е, че някои от политиците на ГЕРБ и ДПС са хвърлили око на бизнеса с горива. Те дори се опитаха да грабнат парче от пазара на дребно преди няколко години, други бяха по-настоятелни и днес притежават акции на един от големите търговци на дребно в страната. Те ще подкрепят предложението в парламента срещу дерогацията, с надеждата, че срива на местното производство ще изложи пазара на недостиг, те ще се намесят и ще организират доставки от съседни страни, главно от Турция, където цените са най-ниски.

Има слухове, че гласуването на дерогацията ще бъде ускорено до дни, без обществено обсъждане. В края на краищата, защо гражданите трябва да имат думата по такива бизнес въпроси, нали?

Ако дерогацията остане в сила, тя в крайна сметка ще изтече в края на 2024 г., но дотогава местната рафинерия ще е намерила начини да се снабдява с алтернативен суров петрол и да приведе в съответствие технологичния процес. Кабинетът и собствениците на рафинерията вече работят върху плановете за това.

Ако дерогацията обаче бъде премахната сега, нестабилността на пазара със сигурност ще изведе хората на улицата. Новият кабинет ще бъде свален и либералите ще бъдат изправени пред сигурна смърт. Повишаването на цените ще засегне целия регион и дори може да видим недостиг на дизел на целия Балкански полуостров.

Искате още?

Питате се, как така това не е по местните новини, и никой не предупреждава хората какво се случва? Както може би се досещате, собственикът на два големи тв-канала и други медии в България също е хвърлил око на бизнеса с внос на горива. Той е таен партньор на един от най-големите търговци на горива и действащ депутат, подкрепящ законопроекта за премахване на дерогацията. Същият депутат е в санкционния OFAC списък на САЩ, но все още разполага с много бизнеси и много колеги депутати в българския парламент. Както изглежда, той показва неприличен жест на САЩ за санкциите срещу него и за извиването на ръце с цел подкрепа на коалиционния кабинет на първо място.

Няма съмнение кой ще бъде обявен за виновен за тази бъркотия. Това обаче е домашен проблем, създаден от добрата старомодна алчност и корупция.

Прочети цялата публикация