Fakti.bg | 26.09.2023 08:47:33 | 119

Археолози откриха гримове на 2000 години в древния град Айзаной в Западна Турция


Археолози в древния град Айзаной в Западна Турция откриха останки от козметични продукти, включително бижута и гримове, използвани от римлянките преди повече от 2 000 години, предаде Анадолската агенция (АА).

Айзаной е известен със своя добре запазен храм на Зевс, който е включен в предварителния списък на световното наследство на ЮНЕСКО през 2012 г.

Гьокхан Джошкун, археолог в университета в Думлупънар и ръководител на разкопките, каза че по-голямата част от работата е извършена на агората източно от храма на Зевс.

Джошкун добави, че неговият екип е достигнал до древните магазини. „Нашата работа не се ограничава единствено до вътрешността на магазините, а се разширява и около тях“, каза още Джошкун.

По време на разкопките екипът откри различни надписи, които разказват за създаването и функционирането на древните магазини, хвърляйки светлина върху търговската и социална структура на града.

„Установихме, че мястото, което открихме, е магазин, в който са се продавали козметични продукти, включително парфюми, бижута и гримове. По време на разкопките се натъкнахме на огромен брой парфюмени бутилки. Сред тях открихме и бижута, както и мъниста, които вероятно са били част от фиби за коса и огърлици“, каза Джошкун. Той потвърди, че останките наистина са част от гримове, които римлянките са използвали.

„Едно от най-изненадващите открития беше, че останките от пигменти за грим, подобни на руж и сенки за очи, много приличат на козметичните продукти, използвани днес. Разбира се, повечето находки не са особено запазени, но успяхме да открием и цели парчета“.

„Ружът и сенките за очи в Римската империя често са били поставяни в черупки от стриди“, отбеляза Джошкун, добавяйки: „Открихме и голям брой черупки от стриди в магазина, който изследваме“.

Преобладаващите цветове на пигментите са червено и розово, като са открити общо 10 различни нюанса.

Разположен на 57 километра от центъра на Кютахия, древният град е бил в разцвета си през втори и трети век от новата ера, превръщайки се в „център на епископството през византийската епоха“, по данни от Министерството на културата и туризма на Турция, предава БТА.

Неотдавнашните разкопки около храма на Зевс свидетелстват за съществуването на няколко селища, датиращи от 3 000 пр. Хр. През 133 г. пр. Хр. градът е превзет от римляните.

През 1824 г. европейски пътешественици преоткриват древния град. Между 1970 и 2011 г. специалисти от Немския археологически институт откриха театър и стадион, както и две обществени бани, гимнастически салон, пет моста, търговска сграда, некрополи и свещена пещера.

От 2011 г. турски археолози се занимават с проучването на древния град. Тази година разкопките са прехвърлени към дирекцията на музея в Кютахия.

Прочети цялата публикация