Fakti.bg | 27.09.2023 09:15:45 | 117

Санбернарите в Швейцария с нова роля - ще са терапевтични помощници за уязвими хора (ВИДЕО)


Един от националните символи на Швейцария – кучетата санбернар, които станаха световно известни с това, че помагат при алпийски спасителни операции, сега спасяват хора по други начини, съобщи Ройтерс, предава БТА.

Фондация „Бари“ - организация с нестопанска цел, която отговаря за развъждането на кучетата от 2005 г. насам, помогна на кучетата да поемат новата си роля на терапевтични и образователни помощници за уязвими хора.

No longer working on avalanche rescues as they are too big, Switzerland’s beloved Saint Bernard dogs have taken on a new role as therapeutic and educational support dogs for vulnerable people https://t.co/g9247qCRJA pic.twitter.com/fe8NPkEZhZ

— Reuters (@Reuters) September 26, 2023

„Сенбернарът днес е порода, която работи на социалния фронт“, каза Андреа Цолингер, представител на фондацията, по време на посещение на развъдниците в град Мартини, близо до границите с Италия и Франция. „Кучетата работят в болници, в старчески домове с възрастни хора. Те помагат на хора, подложени на терапия, срещат се с деца и затворници. Те правят чудеса.“

Санбернарите участват в около 600 събития в Швейцария всяка година. Те подкрепят благосъстоянието на хората с разстройства от аутистичния спектър, както и с други специални нужди. Те също подпомагат медицинските специалисти при провеждането на психосоматична и психосоциална рехабилитация.

Посетителите могат също да видят санбернарите в парка „Бериленд“, който разполага с музей и съоръжения за кучетата.

„Те имат страхотно обоняние“, каза Ан Холцер, отговорник за обучението на кучетата във Фондация „Бари“. „Заради размерите им се използваха за разчистване на заснежената пътека за спасителите в прохода.“

В наши дни в алпийските спасителни операции участват по-малки кучета, които могат да бъдат по-лесно транспортирани с хеликоптер в сравнение със санбернарите.

Това не означава обаче, че Швейцария е по-малко привързана към любимата си порода.

„Тя е твърд символ на Швейцария“, каза Цолингер. „Мисля, че много хора са ангажирани с това да поддържат тези кучета в добро състояние и да следят за стандартите на породата.“

Прочети цялата публикация