Fakti.bg | 27.09.2023 09:58:43 | 50

Показаха внушителни стенни гоблени по Рафаел във Виена (ВИДЕО+СНИМКИ)


Под името „Рафаел. Злато и коприна“ Музеят на изящните изкуства във Виена посвещава голямата есенна изложба тази година на монументалните стенни гоблени, неделим елемент на представителната култура от времето на Ренесанса.

В центъра на тези произведения е създадената от гениалния художник Рафаело Санцио да Урбино, известен като Рафаел (1483 – 1520), серия сцени от живота и чудесата на апостолите Петър и Павел. Изложбата показва устойчивото влияние на композициите на Рафаел върху развитието на стила на фламандските стенни гоблени. Именити творци като Баренд ван Орлей, Михиел Кокси и Питер Куке ван Алст са сред художниците, които черпят от сюжетите на Рафаел. Експозицията показва някои от тези изключителни работи, пише БТА.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Kunsthistorisches Museum Wien (@kunsthistorischesmuseumvienna)

По неповторим начин огромните стенни килими със силен политически изказ са били използвани от благородническите дворове и католическата църква за пропагандни цели. Техният луксозен характер се проявява чрез използването на скъпи материали като златни и сребърни нишки, коприна и вълна. Изработката им изисква много време и е много скъпа. Колекцията от гоблени на виенския Музей на изящните изкуства е сред най-значимите в света.

Не е ясно как фламандското изкуство на стенните гоблени би се развило без участието на любителя на изкуството папа Лъв Десети (1475 – 1521) от рода на Медичите, разказва кураторката на изложбата Катя Шмиц фон Ледебур. През 1515 година папата решава да поръча апостолската серия от десет части за Сикстинската капела и възлага проекта на Рафаел, който по онова време се намира на върха на своята кариера.

Разработените от Рафаел като монументални живописни платна проекти са претворени в брюкселската манифактура на Питер ван Алст в текстилни художествени произведения. За Коледа на 1519 година на публиката са показани седем от гоблените, които вече са изработени. Хрониките разказват, че Джорджо Вазари, италиански творец и биограф на художници, е възкликнал възхитен: „Творбата прилича по-скоро на чудо, а не като създадена от човешка ръка, тъй като в нея има вода, животни, къщи, които са направени така добре, че не изглеждат като тъкани, а сякаш са рисувани с четка.“

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Kunsthistorisches Museum Wien (@kunsthistorischesmuseumvienna)

Шест от стенните гоблени по проекти на Рафаел са изложени в началото на богатата експозиция, гобленът, изобразяващ смъртта на Анания от Дамаск, е заемка от Ватиканските музеи.

Редом с гоблените по проекти на Рафаел изложбата показва експонати от колекцията на Музея на изящните изкуства, които дават представа за по-нататъшното развитие на изкуството на тъканите гоблени в брюкселските манифактури. Скици, маслени картини и скулптури, фотографии и медни гравюри допълват експозицията. Два филма запознават зрителите с производството на гоблени и с начина на съхранение на скъпите експонати във виенския музей.

Показаната експозиция има експонати от музея Албертина, Държавния архив в Рим, Археологическия институт и колекциите на университета в Гьотинген, Апостолическата библиотека на Ватикана, Националната испанска библиотека в Мадрид, Висшето училище за изящни изкуства в Париж, Лувъра, Ватиканските музеи, Държавната графична колекция в Мюнхен, Музея Щадел във Франкфурт и Националната библиотека във Виена. Изложбата ще бъде представена до средата на януари.

Прочети цялата публикация