Fakti.bg | 17.10.2023 08:16:18 | 109

Войната с Хамас: как ще се отрази на палестинската автономия


Откакто Хамас започна терористичните си атаки срещу Израел на 7 октомври, 54 души са загинали на Западния бряг след сблъсъци с израелските сили за сигурност. Междувременно израелската армия е извършила 280 арести на територията на Западния бряг. 157 от задържаните са били последователи на Хамас.

Всичко това говори, че властите в Палестинската автономия все повече губят контрол над територията, която управляват. Всеки един убит е сигнал, че те се провалят в опитите да убедят населението във възможността за изграждане на отношения с Израел без насилие. Акциите на израелските части на територията на Западния бряг пък са знак, че Тел Авив не вярва на палестинските автономни власти, че могат да осигурят стабилност и мир в района.

Основната им грижа - как да се запазят властта си

В последната седмица стана ясно, че Палестинската автономия е загубила влияние, казва Стивън Хьофнер, който ръководи офиса на фондация “Конрад Аденауер” в Рамала. “Палестинските автономни власти почти не са изразявали позиции за ситуацията, а когато президентът Абас го направи, той е по-скоро сдържан и избягва да адресира и осъди Хамас.” По този начин те продължават курса, в който администрират автономните територии, но без да предлагат никакви идеи за тяхното бъдеще. “Палестинските автономни власти основно се вълнуват от собственото си оцеляване във властта. И вече надали са в състояние да упражняват контрол над Западния бряг.”

Палестинската автономия е създадена през 1994 година в рамките на първия договор от Осло между Организацията за освобождение на Палестина (ООП) и Израел. Нейната цел е да положи основите на бъдеща независима палестинска държава. Но тези надежди отдавна са попарени. Много палестинци гледат на Палестинската автономия като на провал. Демонстрациите в подкрепа, с които на места беше посрещнат терорът на Хамас, показват ясно, че много жители на Западния бряг симпатизират на ислямистите, а не на ръководената от Абас светска партия Фатах.

“Бихме предпочели Хамас да не действа така. Но ако Израел отговори, това няма да се разглежда като нападение срещу Хамас, а като част от 75-годишната война срещу палестинската нация”, казва представител на властите в Палестинската автономия, цитиран от “Икономист”.

Авторитетът на Абас и Фатах се срива

Палестинските власти са обвинени и в множество злоупотреби. Правозащитната организация “Хюман Райтс Уоч” говори за произволни арести и тормоз на критици и опозиция. Независимата комисия по правата на човека, цитирана от “Амнести интернешънъл”, само през 2021 година е получила 129 оплаквания за произволни арести в Западния бряг и 80 в Газа. “Стана ясно, че това е елитен проект, от който се възползват много малко хора в палестинските територии. Това вече не е демократична институция, легитимността ѝ отдавна е загубена и хората в палестинските територии нямат увереност, че палестинските автономни власти, Фатах или президентът Абас могат по някакъв начин да предложат перспектива за бъдещето.”

Затова и авторитетът на властите се срива. В началото на септември те закупиха оръжия и бронирани машини от Йордания. Според оценките на експерти целта е с тяхна помощ да си гарантират контрола над Западния бряг. През юли израелската армия влезе в палестинския град Дженин, след като през юни привърженици на Хамас убиха четирима израелци. Терористични групи като Хамас и Палестински ислямски джихад използват недоволството от властите в Палестина и от президента Абас, за да се наложат политически и военно.

Какви ще са отношенията с Израел занапред?

Махмуд Абас е избран през 2005 година, а през 2006 Фатах поема законодателната власт. Оттогава избори се провеждат само на регионално ниво. Според социологическо проучване от септември тази година 78% от палестинците настояват за оттеглянето на Абас. Изследването сочи още, че ако в Западния бряг се проведат президентски избори и на тях се явят Абас и лидерът на Хамас Исмаил Хания, Хания ще получи 58% от гласовете срещу само 37% за настоящия президент. На парламентарни избори Фатах ще има леко преимущество пред Хамас - 36% срещу 34%.

През 2006 година Хамас печели мнозинство в палестинския парламент. Но след като завзема властта в ивицата Газа, той е суспендиран. Наскоро Абас и Хания заговориха за създаването на “помирителен комитет”. Президентът на Палестинската автономия заяви, че иска да “сложи край на разделението и да постигне палестинско национално единство”. Но след терористичните атаки на Хамас срещу Израел той се дистанцира от Хамас и заяви, че техните действия и политика “не представляват палестинския народ”.

Големият въпрос за бъдещите отношения между Израел и Палестинската автономия остава. “Военната цел, обявена от Израел, е унищожаването на Хамас. За да се случи това, нахлуването в ивицата Газа няма да е достатъчно. По-скоро е вероятно Израел да използва и различни от досегашните методи в Западния бряг, за да елиминира поддръжниците на Хамас там. Какво означава това за Палестинската автономия е въпрос, който остава отворен”, обяснява Стивън Хьофнер.

Автор: Керстен Книп

Прочети цялата публикация