Какво може да се случи, ако Русия реши да нахлуе в САЩ
По време на Студената война американците често се замислят какво може да се случи, ако Русия реши да нападне или нахлуе в САЩ. Събитията през последните години накараха тези страхове да се възродят отново.
Поради огромния си размер и географската си специфика Съединените щати не са страна, която е била свидетел на чести инвазии в историята си. Но възможно ли е руско нахлуване? Как би могло да се осъществи?
Режисьорът и сценарист Джон Милиус представя тази кошмарна идея (нахлуване в Съединените щати) във филма си "Червена зора". Този култов филм от 1984 г. разказва за съветското нахлуване в част от територията на Съединените щати. През 2012 г. е пуснат римейк.
В "Червена зора" светът изглежда като тази измислена карта, създадена за Wikipedia: Мексико е управлявано от комунисти, съюзници на Съветския съюз, а големи части от Съединените щати са под руски контрол. Съветските войски нахлуват в страната през Аляска.
Истината е, че ако оставим фантазията настрана, Аляска е може би районът в САЩ, който е най-уязвим за външно нападение. Японските войски нападат и окупират част от този район по време на Втората световна война.
Москва би могла да подражава на японските операции през 1942 г. по време на Втората световна война при едно хипотетично руско нахлуване. Япония завладява два от Алеутските острови на територията на Аляска, но през 1943 г. те са отвоювани от американските сили.
Операция "Пасториус" не е инвазия, а по-скоро проникване. Две германски подводници разтоварват диверсионни отряди на Лонг Айлънд и във Флорида. Това се случва през юни 1942 г. Въпреки това деветимата участващи агенти са заловени, съдени и в по-голямата си част екзекутирани.
И като говорим за планове за инвазия, може би най-амбициозният е този, представен от мексиканските революционери, водени от Вила и Сапата.
Според плана от Сан Диего от 1915 г. целта е била териториите на Аризона, Ню Мексико, Калифорния и Тексас да бъдат присъединени към Революционно Мексико. За кратко време бунтовниците нахлуват и превземат градове като Колумб, Ню Мексико.
Но нека се върнем към идеята за руско нахлуване в Съединените щати. Интересна статия в Wikipedia, озаглавена "Нахлуване в Съединените щати", обяснява, че освен възможността за нахлуване през Аляска (най-близката до Русия територия), подобна операция би представлявала множество трудности.
Съединените щати са толкова голяма и географски сложна държава, че не може да бъде лесно нападната. Според гореспоменатата статия в Wikipedia "...пустините на Югозапада и големите езера на Средния Запад изолират основните населени места в страната от заплахи за инвазия".
Разстоянията са толкова големи, че би било почти невъзможно за атакуващата държава да поддържа линия за снабдяване на войските си по време на тяхното напредване.
В статията в Wikipedia за евентуално нахлуване на САЩ също така се посочва: "Военният експерт Дилън Лерке отбеляза, че една десантна атака на западното или на източното крайбрежие е просто твърде незначителна, за да се сдобие с плацдарм и на двете крайбрежия."
Всъщност в най-новата история никога не е имало интерес или сериозен план за нахлуване в Съединените щати. Дори по време на Студената война. Тогава (както и сега) единственият сценарий за американско-руска война е взаимно ядрено унищожение.
И още - впечатляващата военна мощ на Съединените щати. По данни на Международния институт за стратегически изследвания (IISS), Global Firepower и Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) Съединените щати имат повече от 1,3 милиона членове на въоръжените си сили.
Американската армия разполага и с около 13 200 самолета, 6 600 танка и 484 военни кораба, включително 11 самолетоносача с ядрена мощност и десетки разрушители и подводници.
В допълнение към военния аспект някои анализатори и учени се фокусират върху географските елементи. В книгата на Робърт Каплан "Отмъщението на географията: Какво ни казва картата за предстоящите конфликти и битката със съдбата" е добър справочник по темата, пише vesti.bg.
Разбира се, има и антиутопии за евентуална окупация, като например "Човекът във високия замък", роман на Филип К. Д., адаптиран в сериал от Amazon. Книгата представя свят, в който Германия и Япония печелят Втората световна война и Съединените щати са поставени под техен контрол.
Холивуд също се подиграва с руската инвазия: през 1966 г. комедията "Руснаците идват! Руснаците идват!" възприема голямата параноя на Студената война и я третира с чувство за хумор.
Съединените щати остават винаги бдителни. 11 септември показва, че е възможна мащабна атака на американска територия. Заплахата от инвазия е почти нулева, но има много други.
Прочети цялата публикация