Fakti.bg | 19.10.2023 11:37:19 | 130

Слабата и изолирана Русия търси спасение в Китай


Коментар на attuale.info

В Пекин започна третият Международен форум за сътрудничество „Една стъпка напред, един път“ (BRI), посветен на едноименната глобална инициатива на Китай. Събитието, което се провежда от 17 до 18 октомври, е посетено от лидери и представители на високо ниво от повече от 140 държави и международни организации, което го прави най-важното дипломатическо събитие в Китай през 2023 г.

Сред гостите са предимно лидери от страни от Азиатско-тихоокеанския регион, Централна Азия, Африка, Латинска Америка и арабските държави от Близкия изток.

Руският диктатор Владимир Путин също дойде в Китай, за да участва в икономическия форум. Целта на визитата е да демонстрира "неограничено" партньорство между страните, въпреки войната в Украйна. Визитата на Путин в Китай няма правителствен характер, а се провежда в рамките на многостранен формат (като ръководител на една от многото национални делегации). По време на посещението се проведе среща "в разширен и ограничен формат" с лидера Си Дзинпин и съпругата му Пън Лиюан.

От началото на широкомащабната руска инвазия в Украйна това е второто задгранично пътуване на държавния глава-терорист, след като беше обявен за издирване от Международния наказателен съд. Руският диктатор не е напускал Русия, с изключение на посещенията в Киргизстан и окупираните от Русия украински територии, тъй като международната заповед за арест изисква някоя от 123-те страни, подписали Римския статут, да арестува Путин и да го предаде на Хага за съдебен процес, ако стъпи на нейна територия. Киргизстан и Китай не са членове на Римския статут, създаден за преследване на военни престъпления. Путин стана "нежелан" в повечето страни по света. Затова, възползвайки се от честването в Китай на десетата годишнина на инициативата „Един пояс, един път“, Путин отиде там, където все още го канят.

За Русия Китай е икономическо спасение в условията на сурови антируски санкции заради руската агресия срещу Украйна. Това е основният пазар за руски продукти, това е страна, която предоставя собствена валута и платежна система за разплащания между Русия и външния свят, а също така е основен източник на внос на сложни технологии, включително стоки с двойна употреба. Преди официалното посещение в Пекин руският президент Владимир Путин даде интервю за китайската телевизия, в което открито похвали предимствата на китайския лидер Си Дзинпин, похвали мащабните, но слабо свързани проекти на инициативата, надявайки се, че ласкателството ще благоприятства подобряването на отношенията между Пекин и Москва .

Водейки война с Украйна, Русия влезе в капан, правейки страната по-слаба, по-изолирана и зависима от Китай. Под ръководството на Путин Русия ежедневно задълбочава международната си изолация, става все по-слаба и по-уязвима. Затова днес Русия се стреми да стане поне васал на Китай, ако не и съюзник. Вече е ясно, че Китай, а не Русия, ще определя нивото и мащаба на руско-китайските отношения. Лидерът на Китай не бърза да отговори на очакванията на Москва, наричайки използването на ядрени оръжия в конфликта "червена линия". Пекин широко използва Русия като сигурен приятелски съсед, като източник на евтини суровини (петрол, газ, минерали и метали), като пазар за китайски продукти (автомобили, смартфони) и като източник на военни технологии. Зависимостта на Русия от Китай се засилва след началото на войната в Украйна. Сега Москва е по-зависима от Пекин от всякога, особено в икономическата сфера. В Китай ръководителят на Кремъл възнамерява да си осигури не само икономическа, но и военна подкрепа. Новият стратегически ход на Китай е да задържи Русия в играта възможно най-дълго. Пекин е готов да подкрепи руския режим и да не го остави да потъне, но не повече. Китай не е заинтересован нито от пълния крах на Русия, което би лишило Китай от важен съюзник, нито от нейната пълна победа, която би засилила позициите на Москва спрямо Пекин. Една отслабена Русия би била доста задоволителна за Китай.

Прочети цялата публикация