Fakti.bg | 24.10.2023 07:18:45 | 58

Днес Столична библиотека празнува 95 години от създаването си


Една от най-старите културни институции в София – Столична библиотека, навършва днес, 24 октомври, 95 години от създаването си. Тя ще посрещне празника с представяне на най-новата част от своя литературен музей „Бележити българи“ – кабинет с личната библиотека на Кирил Христов (1875-1944), с четене „Музика и слово за библиотеката“, фотодокументални изложби и арт експозиция, пише segabg.com.

Музейната сбирка „Личната библиотека на Кирил Христов“ ще бъде представена във вторник от 11.30 ч. Тя, заедно с експозициите на библиотечните колекции на д-р Константин Стоилов и Симеон Радев, е част от литературния музей „Бележити българи“. Колекцията на Кирил Христов включва над 700 тома книги, предимно художествена литература на български, чешки, немски, хърватски и сръбски езици. Съдържа първи и редки издания на наши и чужди писатели, повечето от тях (260) с автографи и посвещения на Кирил Христов от Иван Вазов, Пейо Яворов, Пенчо Славейков, Симеон Радев, проф. Михаил Арнаудов, Елин Пелин, Андрей Протич и др.

Особено място в сбирката заемат книгите на самия Кирил Христов – библиофилското издание „Чеда на Балкана“ (1928) с илюстрации на Борис Денев, първото издание на „Избрани стихотворения“ (1903) с предговор на Иван Вазов, „Антология“ (1922), в която поетът лично представя творчеството си, първият му сборник статии „Бурни години“ (1917), юбилейният сборник по повод 60-годишнината на големия творец, както и ценният екземпляр на трагедията „Франческа да Римини“ на Габриеле Д’Анунцио.

Заедно с книжното богатство на Кирил Христов ще бъдат експонирани и негови ценни документи, сред които са личната му карта, издадена от Трети софийски полицейски участък, грамота за избирането му за почетен член на Славянския институт в Прага (1936), поздравителен адрес от столичния кмет инж. Иван Иванов по случай рождения ден на Кирил Христов от 1938 г., писмо от поета до Николай Стойков – директор на Общинска библиотека на София, относно дарението, направено през октомври 1944-та, месец преди смъртта му…

Документалната изложба „Лирикът Кирил Христов“ представя големия български писател с интересни факти от житейската и творческата му биография чрез снимки, шаржове и свидетелства от съвременници.

Фотодокументалната изложба „Библиотеката на София 95 години в/и Града“ в мраморното фоайе на сградата на пл. „Славейков“ разказва в снимки историята на Библиотеката, на мястото, където тя се намира, за емблематичното архитектурно и културно богатство на района – част от най-стария градски център. Акцентът е върху библиотечните фондове – богатите колекции от старопечатни и църковни книги, произведения на изкуството, дарения от видни личности и политици.

Литературното четене „Музика и слово за библиотеката“ утре от 12.00 ч. е с участието на известни български автори, приятели на библиотеката: проф. Михаил Неделчев, Владимир Зарев, Мирела Иванова, Здравка Евтимова, Георги Константинов, Амелия Личева, Силвия Чолева, Анджела Родел, Роман Кисьов. Ще има и музикални поздрави от детска вокална група „Палави ноти“ и бившия вокалист на група „Атлас“ Георги Арсов

В Деня на отворените врати 24 октомври посетителите могат да разгледат хранилищата на библиотеката, а от 13.00 до 16.00 ч. на всеки кръгъл час ще има екскурзионни турове сред музейните колекции с личните библиотеки на Кирил Христов, Симеон Радев, д-р Константин Стоилов. Всеки желаещ ще може да получи едногодишна безплатна читателска карта.

Арт експозиция „Картини от грамофонните плочи“ („Великите музиканти срещат великите художници“), която току-що вече бе открита днес, пък е съставена от обложки на немското издателство Eterna. За визуалното оформление на винилите Eterna използва произведения на известни художници, като ги обвързва с великите музиканти и създава цели тематични цикли. Шютц и Дюрер, Бетовен и Микеланджело, Хендел и Рубенс, Брамс и Роден, Шуберт и Каспър Давид Фридрих са малка част от „дуетите“, които посетителите ще могат да видят в изложбата. На вниманието на публиката ще бъдат представени и редки нотни издания на включените в експозицията композитори – на издателствата Peters и Breitkopf und Hartel с ноти от 50-те години на XX век. Посетителите ще видят и оригинална резонаторна фуния на грамофон от края XIX век и ще могат сами да поставят на грамофона избраната плоча, която искат да чуят.

Днес Библиотеката на София може да се похвали с фонд от 1 милион книги, 5 филиала, модерен Детски център, дигитална тийн лаборатория и с най-голямото си богатство – 89-те хиляди читатели. Само за една година тя има близо 22 000 нови читатели, 630 000 заети книги, 21 000 нови заглавия на издания и 500 000 посещения.

За потребителите са достъпни най-богатият документално-информационен архив за историята на София, електронен каталог с 250 000 тома книги, български и чужди цифрови ресурси, образователни и информационни услуги, собствени цифрови платформи, сред които най-новата – „Личната библиотека на Симеон Радев“, част от бъдещия дигитален портал на Столична библиотека „Бележити българи“.

Прочети цялата публикация