Fakti.bg | 01.11.2023 14:23:41 | 74

Байдън отхвърли обявения брой палестински жертви


"Нямам представа, че палестинците казват истината за това колко хора са убити. Сигурен съм, че невинни са били убити и това е цената на воденето на война. ... Не вярвам в броя, който палестинците използват", заяви американския президент.

При атаката на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври загинаха най-малко 1400 цивилни и войници, според преброяване на Асошиейтед прес. Отговорът на Израел - бомбардировка и сега голяма сухопътна атака - е убил 8 309 души към неделя, според преброяване на Министерството на здравеопазването в Газа, което се контролира от Хамас, войнствена група, определена за терористична организация от Държавния департамент на САЩ.

Във всяка война статистиката за смъртните случаи е размита и подлежи на промяна. Почти месец след атаката на "Хамас" точният брой на загиналите от нея не е ясен, тъй като 200 тела остават неидентифицирани. Към вторник израелският вестник "Аарец" публикува имената на 1009 потвърдени смъртни случаи (657 цивилни, останалите са войници, полицаи и спасителни служби), като имената се добавят ежедневно.

Дневният брой на смъртните случаи, публикуван от здравното министерство в Газа, помогна за разпалването на протести по целия свят, тъй като общият брой бързо надхвърли броя на загиналите, претърпени от Израел. Израелските отбранителни сили заявиха, че са извършили повече от 7000 въздушни удара в Ивицата Газа, крайбрежна зона, която е само два пъти по-голяма от DC с повече от 2 милиона души.

На пресконференция в Белия дом на 25 октомври репортер започна въпрос към Байдън, като отбеляза, че "контролираното от Хамас министерство на здравеопазването в Газа казва, че израелските сили са убили над 6000 палестинци, включително 2700 деца".

Отхвърлянето от Байдън на статистиката на министерството – че той "няма доверие" в тях – беше поразително. Държавният департамент редовно цитира статистиката на министерството без уговорки в годишните си доклади за правата на човека. Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA), която проследява смъртните случаи в конфликта, установи, че числата на министерството са надеждни, след като проведе собствено разследване. "Миналият опит показва, че пътните такси са докладвани с висока точност", заяви служител на OCHA пред The Fact Checker.

Медхат Абас, генерален директор на здравното министерство в Газа, заяви в интервю, че е толкова обезпокоен от коментара на Байдън, че нареди на служителите си да публикуват документ от 212 страници с името на всяка жертва, идентифицирана досега - включително възраст, пол и идентификационен номер. Списъкът включва почти 7000 имена.

С всякакви числа има уговорки. Повдигнати са въпроси и за статистиката на министерството, след като се твърди, че при все още мътния инцидент в болницата "Ал Ахли" са загинали близо 500 души. Така че нека проучим дали мнението на Байдън за статистиката има фактическа основа.

Как здравното министерство на Хамас събира данни

Абас заяви, че министерството разчита предимно на смъртни актове от болници и морги при съставянето на ежедневните си преброявания на броя на загиналите в конфликта, които след това се събират в компютъризирана система. В документа, публикуван след коментара на Байдън, който беше до 25 октомври, най-смъртоносният ден беше 24 октомври, когато беше съобщено за 756 убити, следван от 23 октомври, когато се съобщава за 704 убити, и 17 октомври, когато се съобщава за 678 убити. Инцидентът в болницата е станал на 17 октомври.

И за всеки ден повече деца, отколкото възрастни, са били изброени като убити. На практика през всички дни - с изключение на 17 октомври, деня на инцидента в болницата - повече мъже, отколкото жени са докладвани като убити.

В броя на смъртните случаи министерството не прави разлика между смъртта на цивилни и бойци. Нито пък изброява дали човек е бил убит, защото палестинска ракета, насочена към Израел, не е достигнала целта си и се е разбила в населен район на Газа. Министерството изброява само обобщени суми.

OCHA, когато прави свои собствени доклади след конфликта, се стреми да определи процента на бойците. След сблъсък през 2012 г., например, OCHA определи, че в Газа има 2 133 смъртни случая, от които 644, или 30 процента, са бойци.

През 2014 г. "Ню Йорк таймс" анализира 1431 имена, посочени от министерството като убити във война с Израел през същата година. Вестникът установява, че населението, което най-вероятно е екстремистко, мъже на възраст от 20 до 29 години, е най-силно представено в броя на жертвите. Това население представлява 9 процента от жителите на Газа, но 34 процента от убитите.

Информационният център за разузнаване и тероризъм "Меир Амит", израелска организация, публикува подробен доклад за първите 152 имена в списъка за 2014 г. и заяви, че заключава, че 47% са бойци. Йоси Купервасер, пенсиониран бригаден генерал, свързан с центъра, заяви, че центърът няма планове да анализира имената, публикувани в настоящия конфликт, поради липса на ресурси.

Какъвто и да е процентът на бойците, имаше малко разногласия относно броя на палестинците, убити във войната през 2014 г. Министерството на здравеопазването в Газа заяви 2310, OCHA каза 2251, а израелското външно министерство каза 2125.

Около 19 часа местно време на 17 октомври в болница "Ал Ахли" е станала експлозия. Около час и половина по-късно здравното министерство в Газа съобщи на страницата си във Facebook, че Израел е взел на прицел болницата. Източникът на експлозията остава неясен. Визуално разследване на Washington Post установи, че щетите не съответстват на въздушен удар и вероятно не съответстват на артилерийски снаряд, но репортерите не можаха окончателно да определят причината. Израел отрече да носи отговорност и обвини странстваща палестинска ракета.

Час по-късно министерството съобщи, че повечето от загиналите са жени и деца. Следващите постове споменават за "клане", но едва на следващия ден, около 23 часа след експлозията, министерството публикува официално преброяване на 471 загинали.

Но почти веднага след атаката - около два часа - новинарските организации започнаха да съобщават, че говорител на министерството е казал, че 500 души са били убити. Скоростта на оценката постави под въпрос нейната точност.

И все пак първите доклади на арабски език, които бяха приписани на говорител на здравното министерство, се отнасяха до 500 "жертви", използвайки арабска дума, предполагаща жертви, която може да включва ранените. Объркващо, друг пост се позовава на "500 жертви, които падат", което може да означава мъртъв. Почти по същото време "Ал Джазира" цитира говорител на гражданската отбрана в Газа, който казва, че 300 души са били убити, което също предполага, че броят на жертвите не е достигнал 500.

Но приблизително по същото време неназован говорител на министерството беше цитиран както от "Ал Джазира", така и от Ройтерс на английски език, че са убити 500 души. Палестинското министерство на външните работи, базирано в Рамала на Западния бряг и несвързано с Хамас, изглежда го направи официално със свой собствен пост: "Израелски военни самолети бомбардираха арабската болница Ал-Ахли (баптистка болница) в центъра на град Газа, което доведе до мъченическата смърт на 500 палестинци, включително деца и жени. "

Новинарските репортажи предизвикаха демонстрации в арабския свят и други страни. Но когато се разсъмна и се видяха ясни изображения на мястото на експлозията, щетите изглеждаха по-малко големи, отколкото се предполагаше. Източници от американското разузнаване твърдят, че броят на жертвите е "вероятно в ниския край на спектъра от 100 до 300".

Абас, директорът на министерството, заяви, че е видял много оценки през нощта на 17 октомври, включително една, която казва, че 800 са загинали, а друга твърди, че има 1300 загинали. "В края на деня смъртните актове възлизат на 471", каза той – число, което се случи да следи отблизо първоначалните доклади.

Омар Шакир, директор за Израел и Палестина в Human Rights Watch, заяви, че според неговия опит цифрите на министерството са "като цяло надеждни". Но той направи разлика между оценките, дадени в разгара на момента, и официалното преброяване, което министерството пуска в края на деня. "Изявленията трябва да се разграничават от общия брой на жертвите", каза той.

Израелски удар във вторник по бежанския лагер Джабаля в Газа уби или рани 400, заяви министерството, което е по-предпазливо изявление, отколкото след инцидента в болницата.

Белият дом не е предоставил коментар на запис. Запитан за коментара на Байдън, говорителят на Държавния департамент Матю Милър миналата седмица каза: "Нямаме никакъв начин да направим точна оценка на нашата собствена за броя на цивилните, загинали в Газа. Няма независим орган, който да действа в Газа, който да може да предостави точен брой. Но ние имаме скептицизъм относно всичко, което "Хамас" казва".

В обобщение

Президентът изглежда показа прекомерен скептицизъм, когато коментира, че "няма доверие" в цифрите на здравното министерство и че "няма представа, че палестинците казват истината" за броя на жертвите. Министерството на здравеопазването в Газа има доста добри резултати с оценките си за смъртта през годините, въпреки че е част от управляваното от Хамас правителство и Байдън е в състояние да знае това.

Първоначалните доклади за болничната стачка, приписвани на министерството, обаче дават пауза. Два часа е твърде рано да се преброят 500 жертви, дори ако не всички са мъртви - и човек може да бъде скептичен относно факта, че окончателното преброяване се доближи толкова близо до първоначалната оценка. Но Байдън не беше попитан за болничната стачка; Той беше попитан за общия брой, който тогава възлизаше на 6000. Седмица по-късно отчетената цифра е нараснала с 2000. С толкова големи числа, дали конкретен инцидент е убил 300 души или 500 души изглежда по-малко релевантно.

Президентът можеше да отбележи, че въз основа на предишни войни между Израел и Хамас около една трета от смъртните случаи вероятно са бойци. Но той помете всички числа като недостоверни. Това е неговото мнение – но то е забележително неинформирано от историята и прецедента, цитирана от Вашингтон пост.

Прочети цялата публикация