Fakti.bg | 13.11.2023 07:52:35 | 103

ISW: Украйна засилва атаките срещу руските военни


Изглежда Украйна засилва атаките срещу руски военни, логистични и други високопоставени активи в тиловите райони в окупирана Украйна и Русия.

Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

Украинското главно управление на военното разузнаване (ГУР) съобщи на 12 ноември, че украински партизани са атакували руски военен щаб в окупирания Мелитопол, Запорожка област на 11 ноември, убивайки най-малко трима офицери от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) и Росгвардия. Съобщението следва украинска партизанска атака срещу бивш началник на народната милиция на Луганската народна република на 8 ноември; удари срещу руска военна база в окупирания Скадовск, Херсонска област и активи на Черноморския флот в Крим на 9 ноември; и три удара в тила и партизански атаки в Русия на 11 ноември.

Украинските сили провеждат ударна кампания, специално насочена към окупирания Крим от лятото на 2023 г.

Руското правителство се опитва да омаловажи мащаба на усилията си да засили контрола върху руското информационно пространство. Руското министерство на цифровото развитие заяви на 12 ноември, че ще блокира само конкретни виртуални частни мрежови услуги, които "експертна комисия" идентифицира като заплахи, вероятно с цел да попречи на руснаците да заобиколят усилията на руската цензура и да се анонимизират онлайн.

Министерството на цифровото развитие отговори на запитване от фракцията "Нови люди", изразяващо загриженост относно усилията на руското правителство да ограничи достъпа до информация в интернет и се опасява, че руското правителство просто ще идентифицира всички VPN услуги като заплахи и ще ги блокира.

Руското правителство наскоро обяви забрана на услуги, които предоставят виртуални и временни мобилни номера, считано от 1 септември 2024 г., и руснаците могат да използват тези мобилни номера във връзка с VPN услуги, за да формират анонимни онлайн личности, за да избегнат усилията на руската цензура.

Малко вероятно е руското правителство да позволи на VPN да работят в Русия, което би позволило на руснаците да заобиколят усилията на цензурата и да останат анонимни от руското правителство.

Русия продължава да се представя като виден гарант за сигурността на авторитарните страни в Африка. Руският заместник-министър на отбраната Александър Фомин заяви по време на телевизионно интервю за програмата "Военная приемка" на 12 ноември, че Русия ще подпише споразумения за военно сътрудничество с още шест африкански държави в близко бъдеще.

Фомин заяви, че в момента Русия има военни споразумения с 30 от 54-те африкански държави и добави, че Русия е "много активна" на африканския континент. Фомин не уточни с кои африкански държави Русия ще подпише споразумения, въпреки че през последните месеци руският министър на отбраната Сергей Шойгу и заместник-министърът на отбраната Юнус-Бек Евкуров се срещнаха с делегации от Буркина Фасо, Нигер, Мали и Либия.

Френскоезичното издание Jeune Afrique съобщи на 11 ноември, че група руски военнослужещи са пристигнали в Буркина Фасо, за да защитят президента Ибрахим Траоре от бъдещи опити за преврат, което руски източници кредитират като резултат от срещата на Шойгу на 7 ноември с министъра на отбраната и по въпросите на ветераните на Буркина. Бригаден генерал Касум Кулибали.

Изглежда, че Кремъл използва военни споразумения със сахелските хунти, за да се вмъкне във властовия вакуум, създаден от оттеглянето на западните актьори от региона, като например оттеглянето на ООН от Мали.

Руските сили извършиха ограничена серия от ракетни удари, насочени към Южна Украйна на 12 ноември. Украински военни служители съобщиха, че руските сили са изстреляли две крилати ракети Kh-59 и балистична ракета Искандер по цели в Южна Украйна.

Южното оперативно командване на Украйна съобщи, че украинската противовъздушна отбрана е прихванала крилата ракета Х-59 над Николаевска област и че втората ракета Х-59 и ракетата Искандер са поразили ненаселени райони.

Руското издание Известия съобщи на 8 и 12 ноември, че Русия създава стратосферен ударно-разузнавателен комплекс. Източници в руското МО и отбранителната индустриална база заявиха, че Русия ще спре RUK, състоящ се от няколко контейнера с радари, системи за електронно разузнаване и оптико-електронни станции, от неопределен самолет, който може да лети на големи височини, включително в стратосферата.

RUK ще има модулна конфигурация, позволяваща на военнослужещите да монтират и демонтират различни системи в зависимост от възложената мисия. RUK е в състояние да открива цели на бойното поле и в тила в реално време и да предоставя целеуказания на артилерията, авиацията и военноморските системи. Известия съобщиха, че Русия тества високопланинския свръхзвуков самолет М-55 "Геофизика" като потенциален самолет за РУК. Руският военен експерт Дмитрий Корнев каза пред "Известия", че RUK ще дава целеуказания предимно за ракетни системи MLRS и "Искандер", бомбардировачи Су-34 и Су-34М и хиперзвукови системи "Кинжал".

Корнев заяви, че руските сили могат също да използват RUK за целеуказване на крилати ракети "Калибър" и хиперзвукови ракети "Циркон" в бъдеще. Руските блогъри похвалиха RUK като бъдещето на войната.

Ръководителят на Чеченската република Рамзан Кадиров продължава да угажда на собствената си националистическа база. Кадиров обяви откриването на базата на доброволческия батальон "Шейх Мансур" в Гудермес, Чеченска република на 11 ноември.

Кадиров заяви, че Чечня се гордее, че има батальон, носещ името на шейх Мансур, чеченски боец от 18 век, който се противопоставя на руското имперско управление. Кадиров заяви, че Мансур "само е искал да постигне справедливост, за да могат всички да живеят в мир и хармония" и свободно да практикуват своята религия. Кадиров обяви създаването на този батальон на 24 октомври, предизвиквайки възмущение от руските ултранационалисти.

ISW по-рано оцени, че Кадиров вероятно ще продължи да си навлича гнева на руските ултранационалисти, които все повече се противопоставят на мигрантите, които идват от предимно мюсюлмански страни от Централна Азия и други религиозни малцинства в Русия с продължаващите си усилия да се хареса на своите основни мюсюлмански избиратели.

Руските власти продължават информационни операции, насочени към обезсилване на украинската идентичност. Заместник-председателят на Съвета за национална сигурност на Русия Дмитрий Медведев отрече съществуването на Украйна като суверенна държава и украинската културна идентичност в публикация в Telegram на 12 ноември.

Медведев също заяви, че украинското правителство е нелегитимно.

Прочети цялата публикация