Държавата ударно ще модернизира поливни системи, за да спасява 112.3 млн. лева от ЕС

До средата на 2025 година "Напоителни системи" ударно трябва да рехабилитира и възстановени съществуващи съоръжения за напояване, за да усвои 112.3 млн. лв. от ЕС. Средствата са по изтичащата Програма за развитие на селските райони (2014-2020), стана ясно от съобщение на земеделското министерство в петък. Ако проектите не бъдат завършени в този срок, България рискува да загуби тези средства от ЕС. Подписани са 24 проекта Агроминистърът Кирил Вътев връчи на изпълнителния директор на държавната фирма за напояване Снежина Динева 24 договора, за проекти, които ще се изпълняват. Финансовата помощ, предоставена по проектите, е в размер на 100% , от тях 75 % се съфинансират от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и 25% и националния бюджет. "Включените дейности са за реконструкция, рехабилитация и възстановяване на съществуващи хидромелиоративни съоръжения за напояване, чрез които ще бъде осигурен достъп до услугата "доставка на вода за напояване" на редица земеделски производители в цялата страна. Проектите ще се изпълняват на територия, обхваната от 14 от клоновете на "Напоителни системи" ЕАД.", каза министър Вътев. Това са Долен Дунав, Тополница, Шумен, Видин, Горна Тунджа, Мизия, София, Среден Дунав, Средна Тунджа, Бургас, Марица, Струма-Места, Хасково и Черно море. Министърът допълни, че проектите трябва да бъдат завършени през втората половина на 2025 година. Поливните площи могат да се увеличат с 200 000 дка "Реализирането на проектните предложения се създава на възможност за земеделските производители за увеличаване на поливните площи с минимум 200 000 дка", каза Снежина Динева. Тя допълни, че се предвижда и постигне потенциална икономия на вода минимум с 50%. Министър Вътев припомни, че до момента в страната са изготвени три стратегии за хидромелиорации и напояване, от които нито една не е стартирала за реализация. Заместник-министърът Таня Георгиева - Дъбнишка, която е и ръководител на Управляващия орган на ПРСР 2014-2020 г., каза, че напояването е стратегически приоритет за страната ни. "Той намира отражение както в ПРСР 2014-2020 г., така и в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони. В новия програмен период 2023-2027 г. се включват интервенции, които да продължат да подпомагат модернизацията и инвестициите за напояване както за земеделските производители така и за съоръженията на “Напоителни системи", каза Дъбнишка.
Прочети цялата публикация



Георги Даскалов: НРБ
Държавните болници затънали в дългове: Задълженията надхвърлят 426 млн. лева
11 163 евро за шефа? Как се формират заплати в България
Колко пари ще загуби България от края на сделките за Украйна
Министър Керязов: "Със сигурност България трябва да има нов модерен национален стадион, но това подлежи на анализи"
"Много хубаво беше на Клептуза едно време"
Руските разузнавателни служби агресивно крадат западни технологии и секретна информация
От високи дългове към високи приходи: Гърция стана за пример
От високи дългове към високи приходи: Гърция стана за пример
Сметната палата: Над половин милиард лева за пътна безопасност са неизползвани, докато катастрофите се увеличават
Какво вещаят звездите за днешния ден
Още апартаменти – повече данъци? Обмислят нова формула за имотите
Renault обнови Megane E-Tech electric (Видео)
Abarth представя новия Abarth 600e в света на игрите с Gangstar Vegas
От скица до легенда: дизайнерският екип на Jeep® разкрива тайните на идентичността на марката
Мъж загина при пожар в Полски извор
Пребиха мъж на улица във Велико Търново
Нова ера за интензивното лечение във ВМА: Клиниката е изцяло реновирана
Роми на бунт срещу наркотиците в София
Стрелба в училище във Филипините, има жертви и ранени