Fakti.bg | 29.11.2023 18:21:01 | 114

Венци Стефанов пред MEDIAMALL: Бербатов не може да управлява жена си, камо ли българския футбол!

- Г-н Стефанов, как ще коментирате думите на Борислав Михайлов при подаването на оставката му: “Всички проблеми щяха да се решат, ако не бяхме отдушник за родното общество. Благодаря за работата в името на футбола, макар и в ненормални условия”. Вкара ли си Михайлов автогол?

- Не може да се отговори категорично на този въпрос. Смятам, че след връщането на Боби Михайлов той забрави необходимото, което трябваше да направи, а то е да покаже, че наистина е президент с всички отбори, че не може да толерираш два-три града и те да си правят каквото поискат и всичко да минава безнаказано, докато другите да операт пешкира. Тези два-три града имаха свои маржове, съдии, които да ги обслужват, вършеха се купища нередности, които Боби с лека ръка подминаваше. Напрежението се събираше в хората. Малко по малко наливаха масло в огъня и както се видя, нещата ескалираха.

- Кой, според Вас, е достоен да вземе "капитанската лента" за БФС?

- Има, но не е сред тези, които сега се прокрадват. Има интелигентни хора, които не е задължително да бъдат футболисти, могат да бъдат и адвокати, лекари, журналисти, най-различни хора, които да не са опетнени и да държат на думата си. Най-вече да правят нещо за родния футбол. Хора, които могат да почукат на всяка една врата. Да влязат при премиера, при президента, при министрите, хора които да обединят обществото да помага на спорта, защото когато помагаш на футбола, например, помагаш и на голяма част от другите спортове. Когато строиш игрище за футбола, то може да се използва и от други спортове. Всичко зависи от този човек, който ще застане начело на БФС. Да подбере екип, така както Иван Славков имаше екип, който си вършеше работата. Иван Славков никога не се е затварял в БФС, имаше си хора, които се занимаваха по региони, такива, които работеха по вътрешното първенство. Но явно никой не искаше да се поучи от него и всеки тръгна да прави, каквото си знае. Такива и други корифеи като Павел Колев, които се мяркаха в БФС и дърпаха назад българския футбол.

- Какво трябва да се направи, според Вас, за българския футбол днес?

- Това е толкова просто, че няма накъде! Трябва да се работи с българските футболисти, не трябва да заливаме нашите отбори с чужденци, независимо от кой континент идват. Трябва във вътрешното първенство, във всички мачове най-малкото, да има повече българи. Има двама-трима президенти на клубове, които страдат от манията за величие и да постигнат резултати в евротурнирите. Не се прави така: да купиш 30-40 чужденци на кило от пазара, откъдето и да е било, не става. Взимат се 5-6 топ чужденци, тези пари, които ще се дадат за 30-40, да ги дадат за 4, 5 или 6 футболисти. Хем ще вдигнат класата на отбора, хем ще се класират по-напред в турнирите. Тези топ футболисти ще бъдат пример за младежите във футбола и в България. В момента ако погледнем картотеките на отборите от “А” група, имам чувството, че преобладават чужденци. Как искате да имаме национален отбор, откъде да падне? Това е голямата грешка на Боби Михайлов. Най- голямата грешка!

- Как мислите, има ли намеса политиката във футбола у нас?

- Ако някой от политиците не е обичал Боби или ако някой успя чрез тези протести да си направи някакви политически дивиденти… Но, според мен, не идва от начина, по който е работил Борислав Михайлов. Той самият трябваше да излезе от кабинета, да се среща с хората, да отиде при кметове на градове, при президенти на футболни клубове, да покаже позиция на обединител.

Да поиска съдействие, за да се направят неща за българския футбол. Сигурен съм, че ако не 100%, то 30% от тези хора ще помогнат. Е, питам, малко ли са? Ако си седиш на бюрото и се правиш на тарикат, и тях няма да ги има.

- Мислите ли, че спортният министър също носи отговорност, за да успее българският футбол?

- За съжаление, министрите са политически фигури, които не знаят за какво става въпрос. Единият министър беше автомобилен състезател, предишният беше състезател по спортна стрелба, имаше и министър - гребец… Какво да ви кажа…? Министърът освен, че е политическа фигура, трябва да бъде и човек, който е бачкатор, който иска да направи нещо за държавата, да може да разпределя като счетоводител между федерациите, защото има такива федерации, които само си взимат парите, стават и си заминават. Докато има и такива, които изнемогват, искат, дават всичко от себе си, но не се получава, защото все не стига нещо.

- Как ще коментирате евентуалните кандидатури на Димитър Бербатов, Стилиян Петров и Йордан Лечков за ръководство на БФС?

- Идеите на Бербатов и Лечков нямат нищо общо. Бербатов беше добър футболист, но сега горе-долу може да управлява Бентлито, което кара, а кара и една тротинетка, с нея също е добър. Бербатов не може да управлява жена си, ще управлява българския футбол… Как лицето Димитър Бербатов, който не е почерпил и едно кафе някого в живота си, ще управлява? Невъзможно, ето как. Футболът у нас трябва да се управлява от човек, който да е достатъчно богат, известен, ерудиран, човек, за когото всички врати могат да се отварят, защото е достатъчно авторитетен и такъв, който може да казва „не“. Защото веднага ще го налазят досадните “мухи”. Стилиян Петров е добро момче, но той живее в Англия, няма как да стане президент, след като не живее в България, а и няма намерения да се мести оттам. Да, учил е, интелигентен е, има качества, но би било добре да поработи в екип с някой друг, да покаже какво може и тогава да заповяда, иначе ние сме свикнали да робуваме на имена. Слагаме сульо и пульо и после казваме: проба - грешка. Работил съм с Йордан Лечков в Изпълкома. Той е своенравен, но в много случаи, за много неща е бил прав. Той сам е казвал на Борислав Михайлов за неща, за които смята, че не е бил прав, специално за чужденците, за младите футболисти. Данчо винаги е отстоявал за българското. Но не вярвам, че ще се кандидатира за президент на футболния съюз, не съм сигурен изобщо дали ще има намерение. Той знае, че тази ситуация, която се разрази през последните дни, хвърли помия върху всички и това беше направено съвсем съзнателно. Както пише в Библията: “И в купом всички съгрешихме”, докато нещата всъщност не са така. Има хора, които са давали много положителни мнения, но отново ще кажа - грешно е избран начинът на управление. Президентът трябва да бъде публична личност, която да обединява около себе си съмишленици, с които да работят заедно за спорта.

- Какво бихте искали да споделите за българския футбол и неговото бъдещо развитие?

- Българският футбол има шанс да се рестартира само при положение, че новото ръководство на БФС и, дай Боже, едно читаво правителство на държавата, се хванат ръка за ръка и направят повече за спорта, респективно за футбола. Без държавната подкрепа и Дейвид Копърфийлд да стане президент на БФС, магии не могат да се получат.

Държавата и спортът трябва да се сплотят. Този премиер не разбира, че спортът е едно от най-важните неща, явно е много късоглед и няма дълго да бъде на поста си. Без здрава нация, без здрави деца, няма да има никакво поколение! В какво се превърнаха децата… ходят по дискотеките с охрани, палят наргилета или стоят на компютрите, една малка част от тях се занимават истински със спорт. И ако пирамидата не се обърне и повече деца не започнат да практикуват някаква спортна дейност, няма да имаме здраво поколение и ще отиваме все по на зле.

Българският спорт единствено може да се рестартира, като му се даде шанс.

От държавата и общините, от футболните клубове, заедно с футболния съюз нещата ще тръгнат, дори и да не е веднага, а след 3, 4 години, нещата могат да се получат.

Ако ви направи впечатление, последните два мача българският национален отбор показа, че има зъби. Имат достатъчно качества, а това може да се постигне, когато нашите деца имат шанс в отборите си. В последните няколко дни разговарях с колеги за различни “новоизгряващи” футболисти, почти всеки ми каза, че те се отказват от кариерата си, при това качествени момчета. Не може да събираш от кол и въже хора, които не ги е грижа за България и те да бъдат лицето ѝ. Няма шанс! Нека България да е на българите.

Интервю на Николай Самоковски, MEDIAMALL

Прочети цялата публикация