Fakti.bg | 30.11.2023 10:48:05 | 61

Световната дипломация е в траур! Си Дзинпин изпрати съболезнования на Джо Байдън

Китайският президент Си Дзинпин изпрати днес до президента на САЩ Джо Байдън послание, в което изразява съболезнованията си за смъртта на американския дипломат Хенри Кисинджър, предаде Ройтерс, като се позова на китайското външно министерство, пише БТА.

Кисинджър, посетил Китай над 100 пъти, за последно се срещна със Си по време на изненадващото му пътуване до Пекин през юли. Американският дипломат почина снощи на 100-годишна възраст и много китайски жители изразиха скръбта си в социалните мрежи.

"Д-р Кисинджър бе добър стар приятел на китайския народ. Той е пионер и основоположник на китайско-американските отношения", каза говорителят на министерството Ван Вънбин по време на пресконференция. Кисинджър направи "исторически" принос за нормализирането на китайско-американските отношения и китайският народ ще го запомни с "искрената му отдаденост и важния принос", каза Ван.

Китайският премиер Ли Цян и министърът на външните работи Ван И също изпратиха съболезнованията си до семейството на Кисинджър, както и до държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, добави Ван.

Кисинджър смяташе, че китайско-американските отношения са ключови за мира и развитието на двете страни, както и за останалия свят, допълни говорителят. "Китай и САЩ трябва да продължат стратегическата визия, политическия кураж и дипломатическата мъдрост на Кисинджър... и да насърчат здравото, стабилно и устойчиво развитие, заяви той.

Кисинджър, който заемаше поста държавен секретар и национален съветник по сигурността по време на президенствата на Ричард Никсън и Джералд Форд, посети Пекин за пръв път през 1971 г., с което проправи пътя за отварянето на американската дипломация към Китай.

Паметта му бе почетена от китайските държавни медии, както и от потребители в социалните мрежи.

"Общото впечатление за Кисинджър в Китай беще, че той е човекът в Америка, който разбира китайския народ", каза доцент Брайън Вон от Хонконгския университет. Кисинджър бе смятан за външен човек, който разбира нуждата на Китай да преодолее самоналожената си изолация през 60-те и 70-те години на 20-и век, добави той.

Прочети цялата публикация