В Украйна: "Мъжете ни вече нямат сили да се бият на фронта"
"Вече е време за другите"; "Мъжът ми не е пленник" - с подобни плакати съпруги на украински войници протестират на Площада на независимостта в Киев. Те искат мъжете им да получат възможността да напуснат армията, защото вече са напълно изтощени, разказва в репортаж по темата германската обществено-правна телевизия АРД.
Съпругът на Хана Бондар, която е част от протеста, е от 21 месеца на фронта. Той вече няма сили, разказва жената пред репортери на АРД. Подобно на много други, и той се е записал доброволно в армията още в началото на войната.
"Смятахме, че след година и половина ще има възможност за демобилизация, както беше през 2015", казва Юлия Павлиенко, чийто съпруг също е на фронта. От някогашната висока мотивация на техните мъже не е останало много, споделят жените. Непрекъснатите боеве ги изморяват. Както посочва Юлия Павлиенко, мъжът ѝ вече искал само да оцелее, нямал повече сили да се бори.
Системни проблеми с набирането на нови войници
В момента на украинското ръководство му се налага да се справя със системни проблеми, посочва АРД. На фронта не достигат опитни войници. Същевременно много мъже се укриват от властите, за да не бъдат мобилизирани, други заплащат за свободата си. Има и такива, които биват залавяни на улицата и изпращани в армията - а това нерядко става с използването на сурови методи, посочва германската медия. Украинското правителство е принудено да взима непопулярни решения, смята ветеранът Йевхен Дикий, който е военен експерт.
Подобно на демонстриращите жени Дикий също предлага службата в армията да е с ограничена продължителност. Две години са напълно достатъчни, смята той. Но съгласно сегашните разпоредби службата е безкрайна. Който се запише доброволно за фронта, получава еднопосочен билет за войната. Със сигурност трябва да се положат още усилия, казва Дикий, посочвайки, че никоя страна в света не е печелила толкова голяма война само с доброволци.
Много мъже заявяват, че както и преди са готови да защитават страната си с оръжие в ръка. А това, че в Украйна продължава да има достатъчно мобилизационен потенциал сред населението, се вижда от отделните военни части, които сами набират нужните им войници, посочва германската медия.
Те често правят реклама с плакати с героично съдържание. Доброволците могат да кандидатстват при тях за конкретна позиция, след което преминават през специална процедура по подбор. Интересът към тези военни части е толкова висок, че не всички кандидати се приемат. Поради това украинското правителство възнамерява да заложи в по-голяма степен на фирми, набиращи войници, като Lobby X.
"В зависимост от предпочитанията си хората могат да кандидатстват при нас доброволно за конкретно място в конкретна военна част", казва шефът на Lobby X Владислав Хресиев. Привиканите на фронта обаче преминават само през кратко обучение и индивидуалните способности често не се отчитат, гласи критиката.
Военната служба трябва да е с ограничена продължителност
Комисията по отбраната на украинския парламент от месеци работи по подготовката на нов законопроект, предназначен да реши проблема - тъй като и фирмите за набиране на кадри не са в състояние да осигурят нужните 100 000 войници. Необходима е реформа, при това спешно, казва Йевхен Дикий. Особено важно е ограничението на продължителността на службата. "По този начин ще решим два проблема наведнъж. На тези, които в момента са на служба. И на новите кандидати. Да воюваш една, две или три години е различно от това да се отправиш с еднопосочен билет към неизвестността."
"На Украйна ѝ трябват бодри войници"
Протестите на съпругите на украинските войници се посрещат с голяма съпротива, споделят самите демонстрантки. "Другите жени си казват: за да се прибере твоят мъж вкъщи, трябва моят да отиде на фронта", посочва пред АРД Юлия Павлиенко. Хана Бондар също разказва за негативни коментари в социалните мрежи: "Те пишат - тогава идете вие на фронта". Това обаче не обезкуражава протестиращите съпругите. Те са убедени, че за да може армията все така да защитава Украйна, тя има нужда от бодри и добре обучени войници. Уморени и немотивирани войски не биха могли да окажат отпор на руската армия, казват жените пред АРД.
Автор: Ребека Барт ард
Прочети цялата публикация



Решени да се бият докрай: жените на фронта в Украйна
Европа се въоръжава: може ли да замести технологиите от САЩ?
Бунт в Лвов: Над 200 цивилни нападнаха военни и обърнаха кола на ТЦК (ОБЗОР)
Генерал Сирски разкри стряскаща статистика: Колко руснаци умират на километър в Украйна
Русия удари Киев с балистични ракети, Украйна отвърна с атака срещу рафинерия на „Газпром“
Решени да се бият докрай: Жените на фронта в Украйна
Жените в руската армия: за пари ли отиват на война?
Зеленски реформира щурмовите войски
Русия обяви, че създава по-широка буферна зона в Украйна
Евгений Кънев: Какво значи “замразен договор” за БОТАШ?
Виктория Томова допусна поражение от Барбора Крейчикова на турнир в Атина
Руслан Трад: Не е напълно лошо войната в Украйна да продължава, защото иначе ще продължи на наша територия
Защитата на Стоян Мавродиев: Не сме запознати дори с едно доказателство по делото
ЦСКА се надъхва: Отиваме, за да довършим започнатото
Президентът на Наполи: Ние сме кукли на конци на УЕФА и ФИФА
Неудържимият Погачар триумфира в Льо Лиоран след зрелищно шоу
Брайтън привлече хърватски национал от Тотнъм
Протест на майки в цяла България тази вечер