Fakti.bg | 07.12.2023 03:59:35 | 75

Китайският президент Си Дзинпин се среща с лидерите на ЕС Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел в Пекин

Китайската държавна информационна агенция Синхуа съобщи в четвъртък сутринта, че президентът Си Дзинпин е започнал разговори с шефовете на ЕС Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен в столицата Пекин, предаде france24.com.

Лидерите на ЕС и висшето ръководство на Пекин се срещат за първи път от повече от четири години и надеждата е, че ще предоставят възможност за обсъждане на области от общ интерес, като например изменението на климата и здравеопазването.

Очаква се те да засегнат и темите за правата на човека и продължаващите връзки на Пекин с Русия въпреки войната в Украйна до зейналата търговска пропаст между двете сили.

Фон дер Лайен предупреди тази седмица, че блокът "няма да толерира" този дисбаланс.

„Имаме инструменти за защита на нашия пазар,“ каза тя пред AFP.

Пекин отвърна на удара в сряда, заявявайки, че усилията на блока да ограничи износа на чувствителни технологии за Китай, като същевременно балансира търговията, не са „имали смисъл“.

Целта на Пекин тази седмица ще бъде „да възпрепятства или забави намаляването на риска при минимални разходи“, каза Гжегож Стец, анализатор във фокусирания върху Китай мозъчен тръст MERICS, на брифинг за медиите в сряда.

Пекин ще се опита да „прожектира имиджа на отговорен глобален актьор и да увери европейските актьори относно посоката на китайската икономика“, каза Стец.

В навечерието на срещата на върха се появиха новини, че Италия се е оттеглила от огромната инфраструктурна инициатива на Китай „Един пояс, един път“.

Премиерът Джорджа Мелони отдавна се противопоставяше на участието на Италия в инициатива, разглеждана от мнозина като опит на Пекин да купи политическо влияние и чиито икономически ползи за Рим бяха ограничени.

Също така в дневния ред на срещата ще бъдат боевете между Израел и Хамас, както и войната на Русия в Украйна.

Китай, който не осъди нахлуването на Москва в Украйна от февруари 2022 г., приветства руския лидер Владимир Путин в Пекин през октомври, като президентът Си подчерта тяхното „дълбоко приятелство“.

Подобно другарство е малко вероятно в разговорите в четвъртък с лидерите на ЕС, които според анализатори имат „нулево доверие“ в Пекин.

„И двете страни е малко вероятно да получат това, което искат от другата страна", смята Никълъс Бекелин, старши сътрудник в китайския център Paul Tsai на Йейл, каза пред AFP.

Пекин каза, че срещата ще "изиграе важна роля в изграждането на миналото и въвеждането в бъдещето".

„Китай и Европа са партньори, а не съперници и техните общи интереси далеч надхвърлят различията им“, заяви говорителят на външното министерство Уан Уенбин тази седмица.

Графикът на Фон дер Лайен и Мишел в китайската столица в четвъртък ще бъде напрегнат.

След работния обяд шефовете на ЕС ще проведат разговори с премиера Ли Цян, преди официалната вечеря и пресконференцията.

Европейците заявиха, че ще използват преговорите, за да накарат Пекин да използва връзките си с Москва, за да го подтикне да прекрати войната си срещу Украйна.

Пекин спря да предоставя военна помощ на Москва, но задълбочи икономическите връзки, докато западните сили се стремят да изолират Русия.

Войната в Близкия изток и напрежението около самоуправляващия се Тайван също ще заемат важно място в преговорите, казаха от ЕС.

И докато световните лидери се срещат в Дубай, за да решат бъдещето на планетата, Брюксел ще настоява Китай - най-големият производител на замърсяващи парникови газове в света - да направи повече за намаляване на емисиите.

Друга чувствителна тема е автомобилният сектор, където Брюксел обвинява субсидиите на Пекин за местни фирми, че подбиват чуждите конкуренти.

Фон дер Лайен обяви официално разследване на субсидиите през септември, ход, който Пекин бързо осъди.

Прочети цялата публикация