Учени: Това е най-здравословният коледен десерт
По време на Нова година и Коледа консумацията на сладкиши и печива се увеличава значително за мнозина. В тази връзка възниква въпросът: как да намалим негативния ефект и да изберем най-„правилния“ и здравословен десерт?
Изследователите се заеха да определят ползите и вредите за здравето от различни съставки за празнични десерти, като анализираха 48 рецепти. Резултатите са публикувани в коледния брой на BMJ, съобщава MedicalXpress.
Те изследваха ползите и вредите за здравето от всеки продукт чрез прегледи на мета-анализи на проучвания, оценяващи връзката между конкретна съставка и рисковете от смърт или различни заболявания.
За всяка рецепта те записват съставките и ги разделят на 17 групи: сода бикарбонат; масло; шоколад; сирене и кисело мляко; кафе; яйца; хранителни оцветители, аромати и екстракти; плодове; мляко; ядки; фъстъци или фъстъчено масло; рафинирано брашно; сол; подправки; захар; и растителна мазнина.
Екипът извърши цялостно търсене на информация, преглеждайки повече от 7000 записа и в крайна сметка идентифицира 46 прегледа, които оценяват връзката между тези съставки и рисковете от смърт или различни заболявания, пише vesti.bg.
Те откриха 363 асоциации между съставките и риска от смърт или заболяване, от които 149 бяха статистически значими, включително 110 (74%), в които групите съставки намаляват риска от смърт или заболяване и 39 (26%), които увеличават риска.
Най-честите групи съставки, за които е установено, че намаляват риска от смърт или заболяване, са плодове (44 от 110, 40%), кафе (17 от 110, 16%) и ядки (14 от 110, 13%).
Но алкохолът и захарта са най-честата група съставки, свързани с повишен риск от смърт или заболяване.
В крайна сметка изследователите определят щолена като най-здравословния коледен десерт, идентифицирайки 82 значими асоциации, от които 70 предполагат, че групите съставки намаляват риска от заболяване.
Рецептата за приготвянето му използва съставки като масло, бадеми, мляко, стафиди, касис, марципан и подправки (индийско орехче, карамфил), както и портокалова и лимонова кора.
Прочети цялата публикация



Руски учени търсят „най-старата дума“ в руския език, без да отчетат българския му произход
Учени откриха връзка между чертите на характера и сексуалните фантазии
Слънцето заплашва Земята с разрушителни изригвания
Учени създадоха "карта" на махмурлука, за да покажат какво точно се случва с тялото
Защо отровата е любимият начин на държавите да отстраняват враговете си?
Година след налагането им митата на Тръмп са провал
Експеримент с гигантски атоми симулира най-смразяващия сценарий за края на Вселената
Колко тревожен е нефтеният разлив в Черно море?
Учени откриха останки от гигантски октоподи „кракен“ с дължина до 19 метра
Медицински триумф: Генна терапия върна слуха на 90% от пациентите
Проф. Здраво Попов: Имаме 4 пъти опити да се сложи на край на прехода в България
Уикенд за баланс: Време за мисли, почивка и презареждане
Адриан Николов: Ръстът на доходите и външните шокове движат инфлацията, а не еврото
Локомотив Пловдив - Арда 0:0 /първо полувреме/
ЦИК обяви девет нови депутати, които влизат в парламента на местата на министрите
Володимир Зеленски: Бойните ни действия на 9 май ще зависят от по-нататъшното развитие на обстановката днес
Любомир Каримански: Никога не е имало такъв дефицит през април
От бейзболната шапка до Apple Watch: Как папа Лъв XIV промени Ватикана за 365 дни
Боян Рашев пита: Има ли пилот в самолета на родната енергетика?
Илияна Йотова ще участва в тържественото отбелязване на Деня на Европа – 9 май