Fakti.bg | 31.12.2023 10:23:31 | 127

В Кападокия има близнаци на Перперикон

Професор Николай Овчаров представи удивителни открития в областта, които разкриват тайни от далечната история на региона. Проф. Овчаров, световноизвестен историк и археолог, обяви, че скалните градове Учхисар и Ортахисар са нещо като близнаци на нашия собствен скален град Перперикон. Тези изключителни селища, както и новоразкритият подземен град Невшехир, предлагат вълнуващ прозорец към древната цивилизация, живяла в региона.

От Кападокия произхождат живелите през ІV в. главни отци на християнството – Василий Велики, Григорий Богослов и Григорий Нисийски. Те са първите, формулирали християнския символ на вярата, и неслучайно се изобразяват в олтара на всяка православна църква. Те са една от причините, централната част на Кападокия да се превърне в място за отшелничество и мистицизъм, разказва изследователят.

Скалните формации в Кападокия са подходящи не само за изграждане на градове, но и за подземни селища. Професорът разкрива, че тези подземни структури, като най-известния Деринкую, са служили като дом за хиляди души през вековете. Системата за водоснабдяване и специално издълбаните помещения разкриват удивителни аспекти на ежедневния живот в този древен рай.

Най-голямата – Башхисар, в околностите на днешния Ургюп, почти не е запазена. Учхисар и Ортахисар са разположени в центъра на съвременните едноименни села. Едната се намира върху 60-метрова канара, а другата е на по-висока – 86 м. Тези масиви са подобни на пчелни кошери и са буквално надупчени като швейцарско сирене с множество стаи, зали, коридори и проходи. Неволно ми се появява асоциацията с кошер, в който вместо пчели са живели хора, разказва проф. Овчаров.

При обиколката си той изследва и идентифициран съвсем наскоро паметник. „При разрушаването на изоставени къщи в краен квартал на днешния Невшехир през 2013 г. строителни работници попадат на входове, водещи в истински лабиринт от издълбани в масива стаи и тунели. Проектът е замразен и градските власти викат археолози и геофизици, които започват проучването“, разказва проф. Овчаров. Той цитира кмета на Невшехир – Хасан Унвер, според когото „първата следа за произхода на подземната мрежа е открита в древни документи, които описват 30 големи тунела за водоснабдяване“. През 2014 г. учените започват да разкриват системата от жилищни помещения, разположени на множество етажи. Освен стаи за спане, в града през древността е имало кухни, винарни, параклиси, стълбища и работилници за производство на маслени лампи. Археолозите намират артефакти – воденични камъни, каменни кръстове и керамика. Анализът показва, че градът е използван от жителите си най-активно от ранновизантийската епоха до османското завоевание.

Този увлекателен поглед към историята на Кападокия не само предоставя детайли за невероятните скални градове, но и ни въвежда в света на подземните селища, които допълнително обогатяват културната и историческа стойност на региона.

В резултат на систематичните проучвания се е стигнало до нови данни за размера на подземния град Невшехир, които представляват най-голямото откритие до момента. Съвременните технологии, използвани в археологията, разкриват не само обема на селището, но и дълбочината на тунелите, като по този начин се подчертава важността на тези подземни комплекси в историята на Кападокия.

Съчетавайки историческия контекст с археологическите открития, тази новина предоставя не само интересна информация, но и се фокусира върху ключовите факти, свързани с Кападокия. Проф. Овчаров със своите открития показва, че регионът продължава да бъде източник на вълнуващи истории, които ще привлекат вниманието на хората и ще ги въведат в мистериите на дълбоката история на Кападокия.

Прочети цялата публикация